Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
Вчера за първи път от както съм пчелар, видях нещо за което съм чел само. Пътувам с колата и гледам на един смърч "облак" с пчели. Викам си рой, да ама не: мана! По всички смърчове в града има мана и пчели. Гледам по клоните едни топчета, меки и при смачкване излиза "захарен" секрет. Някой ще вади БОРОВ мед!
И аз тази година го видях на живо. Веднага смачках едно топче и го опитах Не беше много сладко ама яко занимава пчелите.

Излязоха изследванията при проф. Вълчовски. От нозематозите установява само N. Ceranae, с множественост 345к/пчела. В тълкуванията ми е написал, че при установяване на множественост под 500к/пчела не се предприема третиране. Открива и следните вируси: BQCV, ABPV и CBPV.
Сега ще се запозная малко по-подробно с въпросните нарушите и да видим какви мерки мога да взема.
Мислех, че тази седмица ще е работна за пчелите и ще посъберат ама явно времето е било прекалено кофти. И 4-5 часа работа са им достатъчни за да събират, само че това явно се отнася за по-слабичките семейства, защото силните видимо са си яли. Кошери, които до преди месец и малко бяха с обърната пита и ги увивах да тръгнат сега имам чувството, че работят по-добре от тези с магазини от 2 месеца. В събота въпреки мръчкавото време летяха сериозно + идната седмица дават по-приятно време, та дано запечатат.