Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 677 ПърваПърва ... 1422232425263474124524 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 6763
  1. #231
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Може, изплакни ги с топла вода и ги изтръскай и ги подсуши.
    Иначе , при мен слабите семейства от ден - два са започнали да отглеждат пило, силните имат и запечатано. Слабите семейства имат влага по крайна пита, силните семейства нямат проблем с влагата.

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Днес приключих с прегледите, утре слагам лентите. Имам две загинали семейства (студа ги е хванал в единия край на кошера) и едно без майка (за щастие имам точно три резервни нуклеуса), това без майката го обединих с един от нуклеусите,а другите два празни кошера ще ги прехвърлям при наличие на паша, че сега са много склони на нападение. Имам и 3-4 семейства, който ги водя полуживи - останали са по около две пити пчели, а в крайните пити има загинали в килийките доста пчели, ако лошото време беше продължило още малко и те биха дали фира sadsmile;

  3. #233
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов

    Какво е положението

    Вчера и аз направих пролетния преглед.Със задоволство установих,че всички кошери си имат майки,пило на две и три рамки по малко,много мед.Щедро им разпечатах по една рамка с мед и даже им я напръсках с топла вода.Стесних им входовете по на три сантима,просто сякаш предчуствах нещо.Днес към 17 часа минах да ги видя,единия кошер почернял от пчели-нападение.Хванах пръскачката,пръсках,пръска х-файда йок.Метнах му едно тюлено перде и за десетина минути беше почерняло отвътре с пчели,явно много крадци е имало в кошера.През тия 10 минути омесих жълта пръст, махнах пердето и лепнах една топка кал на прелката и с молив направих само една дупчица,същото направих и на съседните кошери,предположих,че крадците като не могат утре да влязат в тоя кошер може да се насочат към съседните.Това ми дойде на акъла,това направих.Утре ще видя резултата.Нека препатилите споделят правилни ли са действията ми,и какво бих могъл да направя в тая ситуация.

  4. #234
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево

    Re: Какво е положението

    Цитат Първоначално публикувано от simo
    Щедро им разпечатах по една рамка с мед и даже им я напръсках с топла вода.
    Ето ти грешката,мое мнение,виж утре какво е положението дано са се успокоили,а до колкото до крадците са си от твоя пчелин.трябвало е да им затвориш всички входове за ден, поне.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #235
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, цяла рамка е много и ако е на по слабичко семейство.
    Виж дъното което предлагаме за събиране на прашец, има едни фунии. Направи си една летва с 2 такива фунии и като видиш нападение, слагай отпред на прелката.

  6. #236
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево

    Re: Какво е положението

    Цитат Първоначално публикувано от simo
    какво бих могъл да направя в тая ситуация.
    Да провериш пак за майка има ли няма ли ,като имаш на изспредвид ,че запечатаното пило не е критерии за наличието на такава,а само прясно снесените яйца ,като се има в предви времето в момента,дано не те посрещнат с дупетата нагоре
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #237
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Симо повече никога не разпечатваи мед при условие, че няма отделяне на нектар в природата, защото става страшно.

  8. #238
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Може да се разпечатва, но малки участъци, около пилото или до него на съседна рамка.

  9. #239
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко
    Какво е положението може само да се гадае, днеска прослушах няколко кошера - звука които издаваха се ядва, дано и с другите да е така

    Цеко част от кошерите ти от Въглевци-Великотърновско ли са?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #240
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Колега simo това нападение за което пишеш ми се случи и на мен на 17-ти март и то по моя вина . И при мен пръскането с вода не даде желания ефект.
    Аз направих следното--- Преместих нападнатите 2-е семейства на НОВО място, стесних входовете с цел да запазя и другите семейства от нападение им сложих суха трева(това имаше около мен)по прелките(за да се организирапо добре охраната на входа)
    На другия ден нападение не съм наблюдавал.
    А от двете отводки едната беше с убита майка та каквото беше останало пчела ги обединих с друго семеиство!

 

 
Страница 24 от 677 ПърваПърва ... 1422232425263474124524 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •