Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 613 от 676 ПърваПърва ... 113513563603611612613614615623663 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,121 до 6,130 от общо 6760
  1. #6121
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Разгледай кошера.Търси пукнатини, отвори от, които да влиза вода.Нещо с условията за живот на пчелите може да не е нормално в тоя кошер.
    Аз кошера добре го огледах и вътре изглежда като нов, много е чист, няма влага и плесен, може да съм го сменила миналата пролет.
    Ако имам възможност ще си сменя всичките кошери с полистиролни, семействата, които са ми в такива кошери, са пълни с пчели и пило. Дървените ДБ са добре, но си личи, че са по-слаби от онези в полистиролните. Втора година имам и от двата вида кошери и полистиролните според мен са по-добри.

    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Отрежете крилата на майката,но без да я пипате с пръсти и всичко ще се оправи.
    Това как ще помогне да се оправят нещата? Както казах, миналата година си смениха майката и положението е същото.

  2. #6122
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Аз кошера добре го огледах и вътре изглежда като нов, много е чист, няма влага и плесен, може да съм го сменила миналата пролет.
    Ако имам възможност ще си сменя всичките кошери с полистиролни, семействата, които са ми в такива кошери, са пълни с пчели и пило. Дървените ДБ са добре, но си личи, че са по-слаби от онези в полистиролните. Втора година имам и от двата вида кошери и полистиролните според мен са по-добри. ...
    А какво мислиш за евентуално отделяне на "химия" в пчелните продукти? Как реагира полистирола с лекарствата?А с дима от пушалката?
    Относно коментираното семейство.Ако смяната е станала късно и новата майка не е успяла да създаде достатъчно силно семейство, на пролет при измирането на зимната пчела семейството ще е слабичко.Според мене стопли и подхрани.Ще настигне другите.Но първата паша може и да не е сред първенците.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #6123
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Аз вчера успях да направя пълен преглед (вадене и внимателно оглеждане на всяка рамка, отбелязване коя е за смяна, оглед на пилото и майката) на част от кошерите си. Много са добре, сложих на някои ВО, че са започнали да градят в наставките.
    Имам обаче 1 кошер, който за втора поредна пролет излиза от зимата с 2 междурамия пчели. Сега има пило колкото капачка на Омния на 1 пита 2странно (за сравнение в другите са по 2-3 пити с пило, плътно). Миналата година го подпомогнах с пило и пчели от други кошери, пооправи се, даде 1 магазин мед, смени си майката. Тази пролет обаче е пак така. И се чудя дали пак да го подпомагам или да го оставя пък каквото стане. Дали да го преместя на друго място, да преместя семейството в друг кошер? Каква може да е причината да е пак така зле. Не изглеждат болни или вяли, жизнени са, носят си прашец, колкото могат, ама са си малко. Давах му малко захарен сироп, днес гледам не са го вземали.

    Един от кошерите с най-много и хубаво подредено пило е с майка с жълта точка ще си я оставя пчелите да и решат съдбата.


    Ако пилото е плътно, според мен дай шанс на майката като придадеш люпещо пило.Миналата година имах 2 такива семейства, но ги подпомогнах, защото майките бяха млади и хубави.После се доказаха бързо и вадих и от двете мед. В момента и двете семейства са добре.
    Успех!

  4. #6124
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Имам обаче 1 кошер, който за втора поредна пролет излиза от зимата с 2 междурамия пчели. Сега има пило колкото капачка на Омния на 1 пита 2странно (за сравнение в другите са по 2-3 пити с пило, плътно). Миналата година го подпомогнах с пило и пчели от други кошери, пооправи се, даде 1 магазин мед, смени си майката. Тази пролет обаче е пак така. И се чудя дали пак да го подпомагам или да го оставя пък каквото стане. Дали да го преместя на друго място, да преместя семейството в друг кошер? Каква може да е причината да е пак така зле. Не изглеждат болни или вяли, жизнени са, носят си прашец, колкото могат, ама са си малко. Давах му малко захарен сироп, днес гледам не са го вземали.
    Смени майката с материал от друг кошер.

  5. #6125
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Аз вчера успях да направя пълен преглед (вадене и внимателно оглеждане на всяка рамка, отбелязване коя е за смяна, оглед на пилото и майката) на част от кошерите си. Много са добре, сложих на някои ВО, че са започнали да градят в наставките.
    Имам обаче 1 кошер, който за втора поредна пролет излиза от зимата с 2 междурамия пчели. Сега има пило колкото капачка на Омния на 1 пита 2странно (за сравнение в другите са по 2-3 пити с пило, плътно). Миналата година го подпомогнах с пило и пчели от други кошери, пооправи се, даде 1 магазин мед, смени си майката. Тази пролет обаче е пак така. И се чудя дали пак да го подпомагам или да го оставя пък каквото стане. Дали да го преместя на друго място, да преместя семейството в друг кошер? Каква може да е причината да е пак така зле. Не изглеждат болни или вяли, жизнени са, носят си прашец, колкото могат, ама са си малко. Давах му малко захарен сироп, днес гледам не са го вземали.

    Един от кошерите с най-много и хубаво подредено пило е с майка с жълта точка ще си я оставя пчелите да и решат съдбата.
    При такава майка пчелите трудно ще се лишат от нея.Понякога си мисля,дали не е от сантименти!

  6. #6126
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Аз вчера успях да направя пълен преглед (вадене и внимателно оглеждане на всяка рамка, отбелязване коя е за смяна, оглед на пилото и майката) на част от кошерите си. Много са добре, сложих на някои ВО, че са започнали да градят в наставките.
    Имам обаче 1 кошер, който за втора поредна пролет излиза от зимата с 2 междурамия пчели. Сега има пило колкото капачка на Омния на 1 пита 2странно (за сравнение в другите са по 2-3 пити с пило, плътно). Миналата година го подпомогнах с пило и пчели от други кошери, пооправи се, даде 1 магазин мед, смени си майката. Тази пролет обаче е пак така. И се чудя дали пак да го подпомагам или да го оставя пък каквото стане. Дали да го преместя на друго място, да преместя семейството в друг кошер? Каква може да е причината да е пак така зле. Не изглеждат болни или вяли, жизнени са, носят си прашец, колкото могат, ама са си малко. Давах му малко захарен сироп, днес гледам не са го вземали.

    Един от кошерите с най-много и хубаво подредено пило е с майка с жълта точка ще си я оставя пчелите да и решат съдбата.
    Трябва да направиш каквото казва Трендафил Дончев.
    Имал съм подобна майка, изключително добра, но спира рано да снася яйца и март е на 1 рамка. Първата година и дадох една инжекция пило и до юни направи кошера един от най силните, но това се повтори и другата година след което направи самосмяна. Но нейната дъщеря работеше по същият начин за това я подмених с друга майка и вече си работи нормално. Различните породи пчели работят по различен начин а в България са се омешали бая породи. Между другото тази майка имаше най добри добиви защото намалява пилото преди слънчогледа, но е рисково зимуването с тия стари пчели и за това реших да махна до колкото мога този ген.

  7. #6127
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Привет колеги, понеже трябва да си подменя майките тази година и да възстановя загубите от зимата ще гоня грубо 50 броя. За тази бройка, ако инвестирам в инвентар ще вкарам доста пари, а не ми се иска понеже вложих доста до сега и ще свивам малко разходите та се чудя как да е... гявола. Подмених миналата година част от корпусите (3,5см) и сега имам свободни от тях. Работя с 1 ЛР за плодник и нагоре 2 ДБ магазина. Та тези свободните корпуси да ги ползвам за оплодни за новите майки. Мисълта ми е плодника с два магазина отдолу за основното семейство, плътна преграда над магазините с ОСБ или фазер, корпуса за отводка/оплодно и да ползвам вътрешния и вънния капак общ за двете семейства. Недостатък е, че долното по трудно ще се гледа и ако храня ще е с твърда храна. И тук се чудя кое е по удачно за да не се губят майките при оплождане, входа на "оплодния" корпус да бъде срещуположно на основното или няма да бъде проблем да са от едно страна все пак ще ги разделят магазините( грубо 50 см)

  8. #6128
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от mir@k@ Виж публикацията
    Привет колеги, понеже трябва да си подменя майките тази година и да възстановя загубите от зимата ще гоня грубо 50 броя. За тази бройка, ако инвестирам в инвентар ще вкарам доста пари, а не ми се иска понеже вложих доста до сега и ще свивам малко разходите та се чудя как да е... гявола. Подмених миналата година част от корпусите (3,5см) и сега имам свободни от тях. Работя с 1 ЛР за плодник и нагоре 2 ДБ магазина. Та тези свободните корпуси да ги ползвам за оплодни за новите майки. Мисълта ми е плодника с два магазина отдолу за основното семейство, плътна преграда над магазините с ОСБ или фазер, корпуса за отводка/оплодно и да ползвам вътрешния и вънния капак общ за двете семейства. Недостатък е, че долното по трудно ще се гледа и ако храня ще е с твърда храна. И тук се чудя кое е по удачно за да не се губят майките при оплождане, входа на "оплодния" корпус да бъде срещуположно на основното или няма да бъде проблем да са от едно страна все пак ще ги разделят магазините( грубо 50 см)
    Най лесния вариант за теб е така и така ще ползваш нещо за преграда между основните и оплодните семейства, по добре използвай преградите като отделни дъна за корпусите които си решил да ползваш за оплодни, отдели ги някъде отстрани с различни входове, а за капаци може временно да използваш найлон и фибран (не е много скъп и ще ти излезе максимум левче за един капак) отгоре затиснат с камък да не го духне вятъра, като се оплодят майките ги вадиш и разтуряш панаира Иначе рискуваш да се получи налитане на младите майки в основните семейства отдолу....

  9. #6129
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Днес тръгнах от София и си се пътува нормално. Спират само на изхода при Яна, подаваш декларацията, полицая я поглежда и преминаваш. Културна работа, без проблеми. Написал съм, че отивам на пчелина. Тънкият момент ще е на връщане ама да видим.
    Иначе от кошерите няма загуби след снега и студа, обаче овошките и трънките са леш. Направо ме съмнява, че ще се наложи да подхранвам, защото много ресурс беше изгубен и незнам дали ще успеят без помощ.
    Медец

  10. #6130
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Днес тръгнах от София и си се пътува нормално. Спират само на изхода при Яна, подаваш декларацията, полицая я поглежда и преминаваш. Културна работа, без проблеми. Написал съм, че отивам на пчелина. Тънкият момент ще е на връщане ама да видим.
    Иначе от кошерите няма загуби след снега и студа, обаче овошките и трънките са леш. Направо ме съмнява, че ще се наложи да подхранвам, защото много ресурс беше изгубен и незнам дали ще успеят без помощ.
    Трябват ти 2 декларации с еднакъв текст.Едната за излизане,другата за влизане.

 

 
Страница 613 от 676 ПърваПърва ... 113513563603611612613614615623663 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •