Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 623 от 676 ПърваПърва ... 123523573613621622623624625633673 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,221 до 6,230 от общо 6760
  1. #6221
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    За да е добра майката е необходимо да е добре развита. Да не е прекалено малка, да не е и прекалено голяма и най - важното е да са и повече каналите и дали има достатъчно течност от търтея. Друго е и гена, но това е тъмна материя за 99% от пчеларите. Всички майки могат да са добри, ако се спазят някои от факторите. Няма ли го това майката е некачествена. И кога го разбираме - на втората година. Когато кошера зацикли. Единствено мога да кажа, че инструменталното е по - добро в дадения случай, че се вкарва повече количество семенна течност. И тук има вероятност на несполука, а тя е увреждане на майката от прекомерно вкарване на течност. И последно - не говоря за майки произведени в маточници с големина на грахово зърно.

  2. #6222
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Само да не забравя ще снимам какви маточници е заложил стартера. На 4тия ден го прегледах и е заложил около 15 матоника само на 3те прясно изградени и осеменени рамки поставени за целта и всички заложени на яйца. Останах много доволен.

  3. #6223
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    То всеки метод за правене на майки е основан на това семейството да усети липсата на майка да заложи маточници. Дали с йентеров апарат или с друго са пак "свещеви"


    Според мен моя метод със самосмяната е добър и успешен за производство на качествени майки. За мен най-добрите майки се произвеждат в присъствие на майка.Самосменните се залагат в присъствие на майка и при идеални условия точно с тази цел, а не в условия на спасяване на семейството.

  4. #6224
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Според мен моя метод със самосмяната е добър и успешен за производство на качествени майки. За мен най-добрите майки се произвеждат в присъствие на майка.Самосменните се залагат в присъствие на майка и при идеални условия точно с тази цел, а не в условия на спасяване на семейството.
    Всеки си има начин на работа
    За мен гена е важен и силата на семейството.
    Аз от години работя с помощни семейства и така подменям майки, не се занимавам със самсмени, разбира се ако сами не направят такава. Ако майката е калпава или стара я убивам и придавам помощно семейство.

  5. #6225
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Аз ги режа от дъното крилата и пиша на капака.Сега тя колко ще издържи на ускореното яйцеснасяне ( оо а тя се напряга максимално) и те колко ще е понасят така изглеждаща е въпрос на време,случвало ми се е веднага в рамките на седмица,на месец,или на есента чак. Въпроса е че не се изтърва паша,тя снася докато те я сменят успоредно с младата останала.Поти винаги ми правят по 3 хубави големи маточника горе или около средата.
    Мога да ви снимам в момента елитна септемврийска майка на която заложиха 3 хубави маточника за самосмна в момента.

  6. #6226
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Качеството на майките зависи на първо място от търтеите! На второ от оптималните условия по време на оплодния ден. И на трето но не задължително последно, от възрастта на маточната ларва. На четвърто от способноста на всяко семейство да отделя млечице. Има и още, но дали маточниците са самосменни, роеви или свищеви си е паратики.......
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #6227
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Качеството на майките зависи на първо място от търтеите! На второ от оптималните условия по време на оплодния ден. И на трето но не задължително последно, от възрастта на маточната ларва. На четвърто от способноста на всяко семейство да отделя млечице. Има и още, но дали маточниците са самосменни, роеви или свищеви си е паратики.......
    Аз съм на същото мнение. От едно семейство независимо маточника дали е самосмяна, роеви или свещеви е еднакъв. Аз обръщам най голямо внимание на бащините семейства. Силно семейство добър маточник, слабо лош маточник.

  8. #6228
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Гледам времето се разваля и се чудя, ако изрежа маточниците на 10тия ден дали ще ги увредя. Да не изпусна момента че ще ме е много яд!

  9. #6229
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Режи, точно на време.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  10. #6230
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Много тегава година, след отличния старт пролетта, само и само на долу. Глада започна от април, месец по рано от нормалното и хранене и хранене и не става. Ужасна суша вече 3та година и става все по зле. За 1ва година и отводките не вървят, 100% търтовки първото залагане, 2рия стартер също уцели лошо време и най вероятно и там нищо, като съсипах повечето матоници по моя грешка. Предните години имах над 90% оплождане, като 2017 от 100 отводки имах 98 оплодени, но сега не върви и това е, суша и студ.

 

 
Страница 623 от 676 ПърваПърва ... 123523573613621622623624625633673 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 25 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 25 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •