Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 530 от 677 ПърваПърва ... 30430480520528529530531532540580630 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,291 до 5,300 от общо 6761
  1. #5291
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от malkia.sandanski Виж публикацията
    Миналата година един американец в американския форум писа, че е опушвал пчелите 20 и няколко пъти с оксалова киселина докато спрели да падат кърлежи. Спрял е да ги опушва някъде през Декември (не помня точно кога) и през Януари всичките му пчели вече били мъртви. Дозата...?
    Ако това с дозата е адресирано към мен, моята доза е като на всички, които третират с 900/100/35 ... с една доза пръскам 16-18 кошера ... колкото и имам.
    Друго се замислям сега, до колко е ефикасно пулверизирането само отгоре на рамките, особено август с пълни плодници?

  2. #5292
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Ако това с дозата е адресирано към мен, моята доза е като на всички, които третират с 900/100/35 ... с една доза пръскам 16-18 кошера ... колкото и имам.
    Друго се замислям сега, до колко е ефикасно пулверизирането само отгоре на рамките, особено август с пълни плодници?
    За акара добре, цераната с какво я мориш?

  3. #5293
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    За акара добре, цераната с какво я мориш?
    На есен (по това време някъде) накапвам с йоден разтвор. Не знам колко е ефективно, по-скоро се надявам това заболяване да не е активно в моя пчеларски район .... някъде бях чел, че е по-срещано във влажните региони (море, големи реки...)
    Сега се сетих, че пролетно време капвах по няколко капки йод в захарния сироп ... май тази пролет забравих?!

  4. #5294
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    На есен (по това време някъде) накапвам с йоден разтвор. Не знам колко е ефективно, по-скоро се надявам това заболяване да не е активно в моя пчеларски район .... някъде бях чел, че е по-срещано във влажните региони (море, големи реки...)
    Сега се сетих, че пролетно време капвах по няколко капки йод в захарния сироп ... май тази пролет забравих?!
    "До момента пчеларите се бореха с болестта нозематоза (Нозема Апис) чрез биологични средства. Това заболяване бе по-скоро сезонно и отшумяваше през пролетта. За разлика от него обаче, Нозема Церана е много по-агресивна и протича през цялата година. Болестта отслабва пчелите като понижава техния имунитет към други заболявания.
    Симптомите
    При едно от изследванията на синдрома на празния кошер, 100% от пробите показват наличие на Нозема Церана, пише още изданието.

    И двете болести се смятат за проблем при недохранване и липса на нужните на пчелите хранителни вещества. Докато Нозема Апис се наблюдава по-често при пчели с бедна диета, Нозема Церана отслабва дори силни семейства до смърт. Биопрепаратите, които действат донякъде при старата болест, нямат почти никакъв ефект при Церана.

    Това, което най-често се наблюдава, е пчелни семейства, които се топят дори по време на обилна паша. Картината е характерна за райони с еднообразна растителност, където липсват нужните за имунната система на пчелите вещества."

    Смени тактиката.

  5. #5295
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията

    Смени тактиката.
    Добре, ще го направя .... но ще съм задължен на всеки, който ми предложи съвет с какво да я сменя.
    Благодаря

  6. #5296
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    По въпросът за третирането с ОК, проф.Гургулова каза, че с ОК трябва да се третира един път едно поколение пчели, т.е. зимните пчели трябва да се третират само един път...а за цераната/церането, доц.Първанов каза, че едно от условията за здрави семейства, неболедуващи от церана, е наличието на голямо разнообразие от прашец през годината.

  7. #5297
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Това с разнообразния прашец не знам как може някой да е сигурен дали при него е достатъчно пълноценен. Вероятно спокойствието се подсилва с витамини в сиропа август. Аз и това пропуснах тази година, други години им давах Форстапил, колко е помагало не знам. Но тази година като търсих да поръчам, сайта им беше спрян, сега гледам пак е онлайн, но късно...Абе тази година май съм попретупал нещата.
    Отделно сега ми изплува в съзнанието едно заключение на някой от опитните потребители, че силните семейства са по-уязвими. Вероятно по същата причина като тезата за прашеца, натискат яко на работа и това им коства сили и имунитет - и ако не им се помогне...
    Тези двата бяха от малкото, от които и мед извадих и отводки.

  8. #5298
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Има ли желащи да купим заедно едно пале Апифонда пакети по 2.5кг. Намерил съм го на цена 1.86лв. за килограм + 35лв. за доставка до Монтана. 800кг. е едно пале до момента сме 400кг.

  9. #5299
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2015
    Мнения
    62
    Ник, писах ти лично съобщение.

  10. #5300
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Днес поставяйки мишепредпазителите забелязах няколко кошера да мъкнат прашец,отворих най упоритоносещия.З.пило на две рамки,храна зле,преди двайсетина дни това сем. беше сложено над друго с цел да се обединят,ама не,долното си е долу,с много храна и пчела,а горното на четири рамки,че и с пило.Сложих му две пълномедни от ляво и дясно,2 кг храна върху рамките и да се оправят както щат.Долното не съм го ровил,по спомен когато ги обединявах беше в първи корпус на 8-9 р. с не лоши венци а втория фул мед.

 

 
Страница 530 от 677 ПърваПърва ... 30430480520528529530531532540580630 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •