Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 578 от 676 ПърваПърва ... 78478528568576577578579580588628 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,771 до 5,780 от общо 6760
  1. #5771
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Онзи ден видях и хванах първия рояк за 5-годишната ми "кариера" на пчелар. Най-вероятно е от моите, но добре се получи, че остана мой. Таман пристигнах на село и те се хващаха на ябълката на съседите, покриха 3-4 рамки и видях поне 3 майки докато ги прехвърлях в кошер.
    Обаче друго ме притеснява, вече почти на всички кошери сложих и втория магазин (ДБ10), в магазините има и мед и пило. Миналата година на два-три пак беше така - качвах по 2-3 магазина, че майките се качваха и в началото на юли като поглеждах в плодника - ни пило ни мед. Едвам до септември ги свалях в плодника.
    Тази година пробвах с ханеманови, не съм доволен и ги махнах...
    Ако някой може да ме посъветва нещо по този въпрос, ще съм благодарен.
    Ако пусне липата(знам че има достатъчно), те сами ще се оправят ще свалят майката и чак след това може ХР.
    П. П. В събота минах от там(Струпец), не съм забравил обещанието си, но не остана време. Успех и се радвам че си успял да си развиеш семействата
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  2. #5772
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Тази година пробвах с ханеманови, не съм доволен и ги махнах...
    Ако някой може да ме посъветва нещо по този въпрос, ще съм благодарен.
    Пробвай с една рамка по-малко в магазините.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  3. #5773
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от Ники Виж публикацията
    Пробвай с една рамка по-малко в магазините.
    От три години съм с ламаринени разделители в магазините на по девет рамки с цел да надграждат и съответно по-лесно разпечатване.

  4. #5774
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Онзи ден видях и хванах първия рояк за 5-годишната ми "кариера" на пчелар. Най-вероятно е от моите, но добре се получи, че остана мой. Таман пристигнах на село и те се хващаха на ябълката на съседите, покриха 3-4 рамки и видях поне 3 майки докато ги прехвърлях в кошер.
    Обаче друго ме притеснява, вече почти на всички кошери сложих и втория магазин (ДБ10), в магазините има и мед и пило. Миналата година на два-три пак беше така - качвах по 2-3 магазина, че майките се качваха и в началото на юли като поглеждах в плодника - ни пило ни мед. Едвам до септември ги свалях в плодника.
    Тази година пробвах с ханеманови, не съм доволен и ги махнах...
    Ако някой може да ме посъветва нещо по този въпрос, ще съм благодарен.

    ,,Представената графика (вж. Фиг. 1) показва две криви, характеризиращи динамиката на развитието на пчелната колония, скоростта на производство на яйцата на майката и общата численост в семейството. От графиката става ясно, че максималното производство на яйца на майката достига през юни и съответно общият брой на пчелите достига своя максимум в края на юли, когато реколтата от мед вече е приключила в повечето региони. Така че какъв е смисълът на отглеждане и грижа за пчели, които само ще консумират храна?,,

    П.П.Това горното е за Русия като календарно време но мисля, че посоката на мисълта ти съвпада с тази на извадката от статията.
    Ако нямаш силна паша /аз също много рядко слагам ХР но основната паша е слънчоглед и те сами си я блокират/ та ако си в район със слаба паша може би ще ти се наложи работа с Х.Р. или трябва друго нещо да измислиш за ограничаване на майката във времето на паша евентуално юни-юли зависи от много фактори но мисля, че много пчели и пило не винаги е добре.

  5. #5775
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Викам си, че ще опитам да извадя малко мед, а те кошерите за подхранване Айде завивай!
    Все пак поомазах центрофугата ама малко пародийна работа, все едно свалям магазините есента и въртя ако има нещо. Отчитам и мои грешки ама мисля, че и природата ми подложи крак на 2 пъти и вместо да си взема бележка аз го карам все едно е преди 20 години. Меда е по-тъмен отколкото очаквах, с червеникаво-оранжев отенък. Имаше пити и с мана. Нищо общо със светлия пролетен мед, който първо вадя.
    Продължаваме напред!
    Медец

  6. #5776
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Положението е трагично, има някакъв мед, но! Оплождането на майките е много зле, губят се.

  7. #5777
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Положението е трагично, има някакъв мед, но! Оплождането на майките е много зле, губят се.
    При мен е трагедия с кошерите също, няма капка мед, въпреки храненето пилото паднало да 2-3 рамки а пчелите на 1 корпус - 2 максимум, в магазините се мотаят тук там заблудени пчели. Не иска да вали и нещата вече стават много сериозни може би ще трябва да ги местя. Един ден преваля малко и подбуди бурена но вече няма и помен от това а идват сухите месеци. Единственото хубаво при мен тази година е оплождането на майките, от 90 заложени 80 оплодени, 9 неоплодени и само една загубена. Ще продавам майки като няма друго, но трябва да ги давам на 3цифрена сума да избия загубите За отводките тази хранилка която им давам и е достатъчна и вървят много добре, но на кошерите не им стига.

  8. #5778
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    . ........Не иска да вали и нещата вече стават много сериозни може би ще трябва да ги местя. .....
    Ник, я си виж записките и кажи, колко години те тормози тази суша? Единствено слънчогледа те спасява(винаги ли?). Мераклия си, работар и с парите вложени да крепиш семействата, до сега щеше да си купил някоя нивичка в по-благоприятно място на до 50км около теб. Знам, че е гадна маневра. Пиша импулсивно преди да погледна постове в годините назад. Ако съм сбъркал, извини ме.

  9. #5779
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Ник, я си виж записките и кажи, колко години те тормози тази суша? Единствено слънчогледа те спасява(винаги ли?). Мераклия си, работар и с парите вложени да крепиш семействата, до сега щеше да си купил някоя нивичка в по-благоприятно място на до 50км около теб. Знам, че е гадна маневра. Пиша импулсивно преди да погледна постове в годините назад. Ако съм сбъркал, извини ме.
    Да, не е за първа година суша, но чак толкова зле не е било никога. Аз задължително оставям запаси защото знам че идва глад всяка година но сега заминаха всички запаси + 1.3 тона захар. Преди години да слънчогледа спасява положението, но вече се сади самоопрашващ се сорт и там греда. 2 години ме мъчи дъжд 2013 -14 мисля, копах канали и правих дренаж че беше станало блато после натисна суша, природа. Не толкова проблема беше сушата предните години а гладния период на безпашие и на края слънчогледа оправи нещата. Миналата година валя май и началото на юни и беше добре с по 2 магазина ливада но нищо от слънчогледа. Всяка година е различна, но тази е най лошата до сега, ще обединя всеки кошер с по една отводка защото вече са много слаби за медосбор и ще видим. Преди около 20 годни за последно са пресъхвали кладенците в селото казват хората.

  10. #5780
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Това е положението на поилката една върху друга!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20190508_08_43_14_Pro.jpg‎  

 

 
Страница 578 от 676 ПърваПърва ... 78478528568576577578579580588628 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 15 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 15 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •