Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 677 ПърваПърва ... 1321222324253373123523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 6763
  1. #221
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от bobmastar
    Колеги не си правете беля на главата с тия брашна и опилки
    пчелите ви се лъжат че има прашец и ги носят в кошера остатъците от цилкуляра ги заравям.
    Пчелите брашно не ядът да не са крави най много като го омесите в питки да им се задръсти червото и да се чудите за подмора.
    На мойте за 30 години не им се задръсти червото!

  2. #222
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    Цитат:На мойте за 30 години не им се задръсти червото!

    Колега мойте уважения към стажа ти с пчелите ама недей подхвърля така че младите колеги ще почнат да месят тесто за хляб и да хранят че излиза и по евтино.
    Ако може да обясниш с какво кога и по колко храниш и каква е ползата от тази добавка.

  3. #223
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Аз ще споделя моя скромен опит и изводите, които съм си направил и защо съм ги направил.
    Не претендирам, че разбирам от биохимичните и метаболитни процеси при пчелите и как и за какво точно обработват царевично брашно, както и никой от вас не би могъл (моите извинения ако някой специализиран биохимик е в този формум). Не претендирам, че постъпвам най- правилно и знам всичко за пчелите. Аз само наблюдавам, пробвам и се уча, без да подценявам пчелите, мислейки ги за глупави.
    Ако събират всякаква пудра или брашна, защото си мислят, че е прашец... ми пробвайте да сложите обикновено брашно или нещо подобно и ще видите, че само ще го вее вятърът. Опитвал съм и съм слагал пред кошерите дори сухо мляко (нали се препоръчва за питки) до царевичното брашно и пак си събират и се лепят на царевичното брашно. Предпочитат го и си го носят него, а как и за какво го ползват - те си знаят. Не са глупави, бъдете сигурни в това!
    Искам да спомена, че за първи път тази зима пробвах и сложих царевично брашно и в питките, с които подхранвах. Мед, пудра захар и царевично брашно (нямам прашец) и си ги ядат без фира... и питат за още.
    Всеки да си вади изводите сам и да постъпва както намери за добре.

  4. #224
    Не се съмнявам. че ще вземат, така направените питки. Въпроса ми е, как това се отразява на развитието на семейството? Увеличава ли се пилото?

  5. #225
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Живи са, много са и са много активни вече. По- подробно ще знам какво става след прегледа... надявам се да е другата седмица.

  6. #226
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Днес пчелите летяха доста интензивно, при наблюдение на прелката се забелязва интензивно внасяне на прашец и вода от поилката.Утре ще слагам лентите против акар и белия лист в дълбокото дъно.Ще споделя информация за падналите акари след есенното третиране с изпарителя за оксалова киселина.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #227
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Вчера направих прегледите.Състоянието на семействата е много добро, пчелите са на 5-6-7 междурамия при различните семейства, пилото е разположено на 2-3 пити в по към южната част на кошера само на 1-2 от сем е в средата.Меда в плодниците е към 8-10-12 кг.От питките бяха взимали малко.Сложих и ленти против акара.Една отводка нямаше пило нито запечатано нито открито, според мен е изгубила майката.Днес ще проверя пак и ще я обединя с друга.Вчера вкарваха доста прашец.Това е при мен.Дано приятели годината е успешна за всички.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  8. #228
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Вчера направих прегледите.Състоянието на семействата е много добро, пчелите са на 5-6-7 междурамия при различните семейства, пилото е разположено на 2-3 пити в по към южната част на кошера само на 1-2 от сем е в средата.Меда в плодниците е към 8-10-12 кг.От питките бяха взимали малко.Сложих и ленти против акара.Една отводка нямаше пило нито запечатано нито открито, според мен е изгубила майката.Днес ще проверя пак и ще я обединя с друга.Вчера вкарваха доста прашец.Това е при мен.Дано приятели годината е успешна за всички.
    И при мен картинката е абсолютно същата.Дори и липсата на майка(роева от юни) във една отводка съвпадат.Но ведна ги изтръсках на 5м встрани и килограм пчели се присъединиха към съседна отводка със августовска майка.Имаше суматоха около 1ч.и 20-тина жертви.Медът в кошера(12дб) е около14-16кг. Всички семейства имаха освен пило и доста подготвени(полирани)килйки .Очаквам нещата да се развият като миналата година,а именно магазини с ВО за 1 април.

  9. #229
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Днес при по-внимателно преглеждане на отводката открих майката, боята от маркера е поизтрита.Имаше захранени личинки и доста прясно снесени яйца в работнически килийки.При отварянето на кошера поведението на пчелите с нищо не показваше липса на майка и днес и вчера.Просто вчера малко ме озадачи липсата на запечатано пило за разлика от другите, които имаха такова на 1-2 пити.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  10. #230
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    И аз днес си направих основните прегледи. Резултатите са като при вас по 2-3 пити с пило. Направи ми впечатление, че по-голямата част от пилото е снесено в последните дни /не запечатено и яйца /. Пчелите бяха от по 4-5 до 6-7 междурамия. До питите в съседство с прясното пило подготвяха място за снасяне на майката, като оставяха широк венец с мед. В няколко от кошерите от към студената страна по крайните пити имаше като мухъл на горните им летви, а в питите имаше вода !!! Уж по един и същи начин зазимени пък...Изтръсках водата и тези пити ги замених със сухи от склада. Иска ми се да попитам, ако по тях се развие мухъл или някаква плесен какво да ги правя и въобще може ли да се направи нещо , за да се ползват и за напред. Благодаря предварително!

 

 
Страница 23 от 677 ПърваПърва ... 1321222324253373123523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 16 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 16 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •