Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 626 от 676 ПърваПърва ... 126526576616624625626627628636 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,251 до 6,260 от общо 6760
  1. #6251
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Да, само нея. Ти сам си писал, че другите са преписани от нея. А и когато е писана " правилната книга " - не се пишеха книги от сульо и пульо.
    Еееее, имал съм предвид само за нашите драскачи, не че по света другите са кой знае какво повече, но все пак ходят до Луната, а ние ходим на кучето в ...нали?

  2. #6252
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Ако ползваш ханеманови решетки е правилно. Ако не ползваш, празния се слага отгоре върху започнатия магазин. Така той играе роля на медена шапка, и донякъде възпрепятства майката да ти осемени магазина. В борбата с акара ползвай ленти с оксалова киселина.
    Не слагам ХР. В магазините слагам по 9 рамки и е рядкост майка да се качи там, освен ако съм оставил семейството на тясно. Като се засили семйството, майката обикновено слиза в долния корпус, който винаги при мен е наличен, служи и като дълбоко дъно, и като склад на пити, дава и възможност за ротация. Забелязал съм, че в празен магазин върху пълен пчелите не ходят охотно, само при много силните семейства. Хубаво е всичките да са такива, но, уви, нямам време да ги докарам до това състояние.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #6253
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Това за силните семейства е много точно допълнение.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #6254
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Пак си чел грешната книга. Втори магазин се слага, когато разлеят леко първия и то -под него. Сложиш ли го отгоре, пчелите не минават през меда / нектара /и може да си остане празен.


    Абсолютно си прав, че винаги се слага под пълния, но не като разлеят леко, а като е пълен поне на 50-60%. За пчелите трябва обем за да наливат нектар и ако се забавиш със слагането на втория губиш доста мед, защото докато не го извинтилират нектара не пълнят толкова интензивно. Това го знам от много стар добър пчелар.

  5. #6255
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Абсолютно си прав, че винаги се слага под пълния, но не като разлеят леко, а като е пълен поне на 50-60%. За пчелите трябва обем за да наливат нектар и ако се забавиш със слагането на втория губиш доста мед, защото докато не го извинтилират нектара не пълнят толкова интензивно. Това го знам от много стар добър пчелар.
    Поставянето на втори магазин понякога също води да загуба на мед.

  6. #6256
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Абсолютно си прав, че винаги се слага под пълния, но не като разлеят леко, а като е пълен поне на 50-60%. За пчелите трябва обем за да наливат нектар и ако се забавиш със слагането на втория губиш доста мед, защото докато не го извинтилират нектара не пълнят толкова интензивно. Това го знам от много стар добър пчелар.
    Е, тука нещо ми се губи. Трябва да е запълнен на 50 - 60%%, ама трябва и обем за разливане на нектара, ама и ако се забавиш губиш доста мед. Като започнат да разливат и да набелват питите и виждам, че ще има още 20 дни паша, какво да се чудя и мая. Веднага втори магазин под първия. При добра година след "Х " време , първия магазин е готов за центрофугиране , след което се връща на кошера, отново под разлятия , като трети. Стигал съм да извадя мед от първи и втори- два магазина, и накрая / август / още два , демек --четири общо. Писал съм, че при тази схема, два магазина за ДБ са достатъчни, няма нужда от трети. При ЛР може и 10 корпуса, там се вади по 180 кила.

  7. #6257
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Поставянето на втори магазин понякога също води да загуба на мед.
    ...Защо...?

  8. #6258
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    ...Защо...?
    Защо ли? Ако е с един магазин и спре пашата, застудее е възможно каквото са събрали в магазина да остане и да го вземем след време, но ако са с двама магазина започват да ползват повече храна. Първо спира притока на нектар, след това храна и топлина за пилото и трето храна за самите тях. Ако продължи това дори и ще се наложи да се храни. А, аз си мислех, че тези неща ги знаете.

  9. #6259
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Защо ли? Ако е с един магазин и спре пашата, застудее е възможно каквото са събрали в магазина да остане и да го вземем след време, но ако са с двама магазина започват да ползват повече храна. Първо спира притока на нектар, след това храна и топлина за пилото и трето храна за самите тях. Ако продължи това дори и ще се наложи да се храни. А, аз си мислех, че тези неща ги знаете.
    Теорията ти е вярна , ама нейде за Скандинавия или за страната на чудесата.

  10. #6260
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Теорията ти е вярна , ама нейде за Скандинавия или за страната на чудесата.
    Няма как да не се съглася. Понякога е излишно да си блъскаш рогата в скалата.

 

 
Страница 626 от 676 ПърваПърва ... 126526576616624625626627628636 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •