Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 308 от 677 ПърваПърва ... 208258298306307308309310318358408 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,071 до 3,080 от общо 6763
  1. #3071
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2016
    Мнения
    24
    А как сте сигурни че има пило, преглеждате ли ги или по друг признак.? И ако има вече пило, дали е по добре са се притворят мрежестите дъна.?

  2. #3072
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Няма по сигурно от това да видиш и пипнеш.
    Тази година не съм преглеждал за пило, но години наред съм преглеждал и винаги по това време си има пило от порядъка на кръгче с диаметър 5 см. от двете страни на една пита.

  3. #3073
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    И при мен има пило.Да сложа ли питки,кълбата са в предната част на рамките и на зад и в ляво има доста мед?

  4. #3074
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    След 23.12 слънцето обръща тренда и дните започват да се увеличават. Майките започват да снасят яйца, ако са неблагоприятни условията пчелите ги изяждат. Ако са благоприятни условията пчелите почват да отглеждат яйцата. Ако се влошат условията, пчелите изяждат откритото пило и ако няма запечатано кълбото се движи към храната. Проблем става когато има запечатано пило, стоят върху него , изяждат близката храна и загиват от глад. Това е от опита ми, не е от книги. Ако семейства имат достатъчно храна, няма нужда от питки.

  5. #3075
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2016
    Мнения
    24
    Благодаря, за отговорите.

  6. #3076
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Аз си записвам датите на облитане. Последното облитане беше на 11.12, оттогава застудя и пчела не е излизала. Предполагам че все още пчелите изяждат яйцата, но след първото облитане ще стартират с пилото на 1000 %. Така че следете облитанията много са важни. Имало е години когато семействата си отглеждат пилото без прекъсване от януари до март, когато времето вече е благоприятно. Но е имало години когато прекъсват с отглеждане на пилото 2-3 пъти, тогава семействата заслабват и трудно се развиват пролетта. В този случай питките са от значение, да си отглеждат пилото без прекъсване и да се развият нормално.

  7. #3077
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Не казвам ранно стартиране на пило. За мен лично, ранно стартиране е сега в началото на Януари. А пък щом на нова година намирам загинал кошер с люпещо се пило значи е осеменено НАЙ-късно около 10 Декември. Специално при мен (моя загинал кошер) мисля, че не е спирал да гледа пило цяла есен. Топленето и гедане, хранене ги е изтощило и са загинали. Предполагам също че този “тамазлък““ специално няма инстинкти за почистване и канибализъм. (да изхвърлят или изяждат яйцата и ларвите). При мен от около 45 дни нощните температури са -8, -10, -12, -15, за мен лично не е нормално да се натоварват пчелите да топлят и гледат пило до +35* когато навън е -10.
    П.П. Дъното на въпросния кошер е някаква моя измишльотина, дълбоко с прозорче 10х20см. И без капаче. Цяло лято, цяла есен и сега в момента прозорчето е отворено.

  8. #3078
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Първата жертва за сезона. С малко люпещо се пило на 1 пита, и 6 пити с мед близо 10 кила мед. М..ка им и тамазлък изроден. Кой гявол ги е накарал да гледат и топлят пило, когато вън нощем е минус 15. Вънка НЕА за къси ръкаве, а те пило ще ми топлят и гледат.
    Според мен пилото доста отдавна е загинало. Кога си ги прослушвал или преглеждал последно?

  9. #3079
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Като рекох дъно. Преди 20-ина дни (може и повече) затворих всички капачета на дъната. На 5 кошера сложих найлон. На другите сега покрай празниците сложих върху рамките парче вестник. Тия с найлона бяха кондензирали леко (тук-там). Вече мисля да зимувам с парче вестник от Ноември-Декември нататък.

  10. #3080
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Според мен пилото доста отдавна е загинало. Кога си ги прослушвал или преглеждал последно?
    Преди 20-30 дни ги слушах. Бръмчаха. В началото на Декември някъде. Не съм ги ровил. Не е фатално 1 бройка ще я възстановим.

 

 
Страница 308 от 677 ПърваПърва ... 208258298306307308309310318358408 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 9 гост (и))

  1. Кразз

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •