Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 581 от 677 ПърваПърва ... 81481531571579580581582583591631 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,801 до 5,810 от общо 6761
  1. #5801
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Дунав е незаобиколим фактор, когато говорим за медонос, а когато имаме разливища и от двете страни на реката + острови + пустеещо поле + акациеви масиви и дори блокове с рапица и слънчоглед, просто си в космоса. Знам, какво говоря, но за киголграми на мед и риба - не споря
    Колега а как стой въпроса със загубата на пчели при прелитането им над големите водни територии, колеги от Монтанско преди доста години бяха идвали на аморфа (включително и Софрон), но бяха изключително недоволни от пашата + доста издавени пчели при прелитането им на Дунава?

  2. #5802
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Колега а как стой въпроса със загубата на пчели при прелитането им над големите водни територии, колеги от Монтанско преди доста години бяха идвали на аморфа (включително и Софрон), но бяха изключително недоволни от пашата + доста издавени пчели при прелитането им на Дунава?
    Да, наистина се давят. Популярното обяснение е, че това се случва, когато се връщат натоварени и ги натисне вятър. Виждал съм покрай бреговете, особено през втората половина на лятото и най-вече Август, да не се вижда водата от пчели, обаче не мога да кажа, какъв процент загиват - все пак там има много семейства. Моят извод е, че това не се дължи само на вятъра, а по скоро на засушаванията и фактът, че ходят да пият вода от реката. В този ред на мисли пчели се давят във всеки воден обект и не мисля, че загубите нарушават нормалния ритъм на семейството, но това е само моя догадка.
    За аморфата, като всяка акация е нож с две остриета - една година дава, друга не. Тази на нашия бряг, която се пада южна, е по-малобройна и не е много интересна. Другата, в островите, която я водя "северна" и е по-разпространена, цъфти по-късно и продължително, но не масово, защото съм виждал дори в края юли много цъфтящи аморфи. Няма да се учудя, ако има различни подвидове, но по-скоро си го обяснявам с водното ниво на Реката. Нашият бряг е по-висок, докато в островите аморфата до късно остава под вода и не е готова за цъфтеж. Ето, както е и сега – всички острови са под вода, аморфите също, но на нашия бряг вече е прецъфтяла.
    Според мен е авантюра да се търси целенасочено, особено без да познаваш, какво има срещу теб, но ако се позиционираш срещу някой остров и знаеш, кога е пика на цъфтежа, може да извадиш розовеещ мед. Според мен това е перфектната поддържаща паша, но целенасочено да го търсиш е много рисково.

    В кой район са били колегите?

  3. #5803
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Виждал съм покрай бреговете, особено през втората половина на лятото и най-вече Август, да не се вижда водата от пчели, обаче не мога да кажа, какъв процент загиват - все пак там има много семейства. ?
    През август,Дунав е "кротък" не се лее,като през пролетта.Та прелитайки над водата,пчелите се объркват на къде е слънцето и вместо нагоре тръгват на долу.Демек,проблема е -отражението на слънцето във водата..

  4. #5804
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес гледа слънчогледа е направил глави около 5см. диаметър. След колко време ще почне да отделя? За да зная кога да почна да обединявам, не вярвам и от там да има нещо като гледам че листата можеш да ги ползваш за чадър, но ще направя каквото зависи от мен пък да става каквото става.

  5. #5805
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Днес гледа слънчогледа е направил глави около 5см. диаметър. След колко време ще почне да отделя? За да зная кога да почна да обединявам, не вярвам и от там да има нещо като гледам че листата можеш да ги ползваш за чадър, но ще направя каквото зависи от мен пък да става каквото става.
    Относително е да се определи кога! Все пак фактора природа не е за подценяване, но да речем до седмица.

  6. #5806
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Относително е да се определи кога! Все пак фактора природа не е за подценяване, но да речем до седмица.
    Толкова бързо ли се развива, аз мислех поне 2 седмици и повече!

  7. #5807
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Да, наистина се давят. Популярното обяснение е, че това се случва, когато се връщат натоварени и ги натисне вятър. Виждал съм покрай бреговете, особено през втората половина на лятото и най-вече Август, да не се вижда водата от пчели, обаче не мога да кажа, какъв процент загиват - все пак там има много семейства. Моят извод е, че това не се дължи само на вятъра, а по скоро на засушаванията и фактът, че ходят да пият вода от реката. В този ред на мисли пчели се давят във всеки воден обект и не мисля, че загубите нарушават нормалния ритъм на семейството, но това е само моя догадка.
    За аморфата, като всяка акация е нож с две остриета - една година дава, друга не. Тази на нашия бряг, която се пада южна, е по-малобройна и не е много интересна. Другата, в островите, която я водя "северна" и е по-разпространена, цъфти по-късно и продължително, но не масово, защото съм виждал дори в края юли много цъфтящи аморфи. Няма да се учудя, ако има различни подвидове, но по-скоро си го обяснявам с водното ниво на Реката. Нашият бряг е по-висок, докато в островите аморфата до късно остава под вода и не е готова за цъфтеж. Ето, както е и сега – всички острови са под вода, аморфите също, но на нашия бряг вече е прецъфтяла.
    Според мен е авантюра да се търси целенасочено, особено без да познаваш, какво има срещу теб, но ако се позиционираш срещу някой остров и знаеш, кога е пика на цъфтежа, може да извадиш розовеещ мед. Според мен това е перфектната поддържаща паша, но целенасочено да го търсиш е много рисково.

    В кой район са били колегите?
    Между Арчар и Добри дол, но беше отдавна и може и други фактори да са оказали влияние тогава, просто това съм запомнил, че вместо да добият мед, са нахранили рибата в Дунава с пчели и от тогава гледам да стоя настана от големите водоеми....

  8. #5808
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Толкова бързо ли се развива, аз мислех поне 2 седмици и повече!
    Ами да, развива се бързо. Докато погледнеш, разпукал цвят, два и цялата нива е така. При слънчогледа има една особеност, че е масова култура, сееща се от различни стопани, по различно време, съответно отделяща нектар по различно време, което добива вид на продължителна паша.

  9. #5809
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    И аз го виждам до седмица да започне. Средно 15-18 дни продължава цъфтежа и както отбеляза колегата се сее по различно време с цел максимално опрашване. Ако имаш в близост поне един блок можеш да разчиташ поне 30 дни да събират в темпо
    А как най лесно мога да се освободя от събрания слънчогледов мед в плодника, но без да центрофужа? Изобщо, вие зазимявате ли на такъв мед, защото чета много противоречиви неща - при нас масово се отрича, но някъде четох, че сърбите го имат за отлична храна за зимата?!

  10. #5810
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    И аз го виждам до седмица да започне. Средно 15-18 дни продължава цъфтежа и както отбеляза колегата се сее по различно време с цел максимално опрашване. Ако имаш в близост поне един блок можеш да разчиташ поне 30 дни да събират в темпо
    А как най лесно мога да се освободя от събрания слънчогледов мед в плодника, но без да центрофужа? Изобщо, вие зазимявате ли на такъв мед, защото чета много противоречиви неща - при нас масово се отрича, но някъде четох, че сърбите го имат за отлична храна за зимата?!
    От 4 години пчелите ми на единия пчелин зимуват, само на такъв мед основно. Плодниците са пълни с него, затова дори с нищо не ги подхранвам, на пролет! За разлика от другите, който са в места където няма технически култури, там си храня. Сега, като не хванах акацията, мед за мен почти няма да има.

 

 
Страница 581 от 677 ПърваПърва ... 81481531571579580581582583591631 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •