Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 524 от 677 ПърваПърва ... 24424474514522523524525526534574624 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,231 до 5,240 от общо 6761
  1. #5231
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Според мен са най - добри целите изработени от дърво. На 2/3 - 20мм., а останалата 1/3 - 36мм.
    Това имах предвид, но понякога дърводелецът ми хитрува и ми ги донесе прави, тогава ги слагам с танкера, металните

  2. #5232
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Според мен са най - добри целите изработени от дърво. На 2/3 - 20мм., а останалата 1/3 - 36мм.
    И уширенията скосени срещуположно, та да не залепват една за друга. Навремето четях форума, преди да си взема кошери. Матеев го беше написал и го запомних. Много е практично, но е досадно за изработване.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #5233
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Е те тоя въпрос покрай рамките сме го коментирали десетократно тука че и много повече. Ако ще има транспорт, ротации, премятания, челни стойки и т.н. - хофманчето е почти задължително. Ако ще е хофман - нека да е дървен, а може и пластмаските на Матеев. Това със скосяването не и идея на Матеев, иначе е вярно че той натърти сериозно на този детайл. Ако ще е целенасочено за заздравяване на рамката, за мен по-добре е с плоски ламаринки /един колега някога тук предложи ламаринки от дезодорант и аз съм доволен от това. Лепилото също е сериозен фактор, макар че напоследък не ползвам. Начинът на обтелване също трябва да го разглеждаме като част от системата. Ламаринките-хофманов уширител преди ги слагах поголовно, сега са ми останали не повече от десетина в кошерите. Имам още в експлоатация рамки, които са ми от самото начало, /двайсе години/ някои купешки, някои сам със си правил и постоянно правя сравнения кое как. Тея с ламаринките хофман имат гадна мизерия под тях, не е кой знае какво, ама що пък да го има. И в края на краищата, с прави рамки в кошера се работи по-лесно.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #5234
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Това, че липсва всякаква стандартизация на рамките прави много труден процеса на автоматизация - от сглобяването до залепването на основите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #5235
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Това, че липсва всякаква стандартизация на рамките прави много труден процеса на автоматизация - от сглобяването до залепването на основите.
    Не си прав, има си рамки на един и същи размер и никой не те кара да ковеш, залепяш, лепиш и какви ли не още дейности. Само имат един проблем, по скъпи са, а пчеларя си прави сметката много добре с единствената дреболия, че не си смята труда.

  6. #5236
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    . Само имат един проблем, по скъпи са, а пчеларя си прави сметката много добре с единствената дреболия, че не си смята труда.
    И нямат Хофманов уширител, при транспорт какво се прави

  7. #5237
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Не си прав, има си рамки на един и същи размер и никой не те кара да ковеш, залепяш, лепиш и какви ли не още дейности. Само имат един проблем, по скъпи са, а пчеларя си прави сметката много добре с единствената дреболия, че не си смята труда.
    Зависи кой как си е организирал нещата. Аз и ти като хора, занимаващи се и с други неща си ценим времето. Хората, препитаващи се с пчеларство имат много свободно време есента и зимата и си го запълват със спомагателните дейности покрай пчеларството. Тях имам в предвид. На хоби пчеларите с 20-30 кошера автоматизация не им трябва. Те мислят по друг начин. Ръчната и нестандартна изработка на всяко нещо за тях е удоволствие.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #5238
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    И нямат Хофманов уширител, при транспорт какво се прави
    Не очаквах да не знаеш какво се продава на пазара? Има лайсни тип зъби където влиза рамката отдолу и ляга отгоре, това предпазва при транспорт много по добре отколкото хофмана.

  9. #5239
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Не очаквах да не знаеш какво се продава на пазара? Има лайсни тип зъби където влиза рамката отдолу и ляга отгоре, това предпазва при транспорт много по добре отколкото хофмана.
    Тези ленти със зъби няма да помогнат много, защото рамката все пак виси само на този зъб, а отдолу между рамките има толкова голямо пронстранство, че при транспорт ще се люшкат яко. За транспорт са най - удачни дървените 2/3 20мм. и 1/3 36мм.. Тези рамки така прилепват, че може и да търкаляш кошерите.

  10. #5240
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Тези ленти със зъби няма да помогнат много, защото рамката все пак виси само на този зъб, а отдолу между рамките има толкова голямо пронстранство, че при транспорт ще се люшкат яко. За транспорт са най - удачни дървените 2/3 20мм. и 1/3 36мм.. Тези рамки така прилепват, че може и да търкаляш кошерите.
    Един път да прочета, че и на теб нещо не ти е ясно. Отдолу пак влиза в зъби, за да не се клатят. Трябва да го видиш, а нямам какво да снимам в момента.

 

 
Страница 524 от 677 ПърваПърва ... 24424474514522523524525526534574624 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •