Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 669 от 677 ПърваПърва ... 169569619659667668669670671 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,681 до 6,690 от общо 6761
  1. #6681
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Двумайчини съм опитвал. Имах си доста ерудиран гуро в посоката. Съвсем друга тема е. Не са за пашата в района ми и за кръста ми. Изисква известна механизация, но не стигнах чак до там. Поне опитах техниката. Майкопроизводители от "каталога" не съм ползвал и няма какво да споделя за тях, но всички сме се наслушали. Това е голям проблем, наистина. Късметлия е всеки, намерил читав! Облекчава много работата с пчелите.

  2. #6682
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Нищо не разбиран от майкопроизводство / егати думата кой я измисли и наложи нямам идея но много грандомански звучи/ та и от пчели толкова разбирам но майка самосмена де е от зор в някое семейство парапитеци де е яло само ориз с мухи не е си работа няма нищо общо от самосмена август в силно семейство.

  3. #6683
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз работя само с млади майки, за да има самосмяна е породено от 3 прчини. Каплава майка, болна майка, повредена майка и какво се получава чакаш от сакат да ти изкара качество, еми няма как да стане. Хубава майка със силно семейство не прави самосмени. Друго ако имаш 100 кошера, и направиш самосени на всички ще се запази същото качесто на пчелина. Вариант 2, взимаш материал от най добрата майка в пчелина и правиш от нея 100 майки, така ще вдигнеш нивото на много семейства. Мога да дам и още примери, но няма смисъл. Който иска да разбере, ще разбере, който не иска да е жив и здрав и да си работи както му харесва!
    По вариант 2, колко от тези 100 ще са копия или близки до модела? И ще стигнем до търтеите наоколо и отиваме към стрелба в тъмното. Едно съм забелязал. Там където има добра паша, не им пука много за това, какви са майките. Щото така или иначе тече. Когато се бориш за максимум от малкото налично, тогава се налага да търсиш, опитваш, променяш техники.... , сменяваш ген.... И грубо лъсват разликите в работата на семействата, а и работата ни с тях. Ама, за това се иска хъс и често си плащаме за гяволъка. Ти специално си го видял. Знам, че от години се блъскаш и опитваш. Помня, изписал си достатъчно. Поздравления за упоритостта!!!!

  4. #6684
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    По вариант 2, колко от тези 100 ще са копия или близки до модела? И ще стигнем до търтеите наоколо и отиваме към стрелба в тъмното. Едно съм забелязал. Там където има добра паша, не им пука много за това, какви са майките. Щото така или иначе тече. Когато се бориш за максимум от малкото налично, тогава се налага да търсиш, опитваш, променяш техники.... , сменяваш ген.... И грубо лъсват разликите в работата на семействата, а и работата ни с тях. Ама, за това се иска хъс и често си плащаме за гяволъка. Ти специално си го видял. Знам, че от години се блъскаш и опитваш. Помня, изписал си достатъчно. Поздравления за упоритостта!!!!
    Точно си го написал ,, Там където има добра паша,, си е истината онуй другото е тинтири минтири

  5. #6685
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Точно си го написал ,, Там където има добра паша,, си е истината онуй другото е тинтири минтири
    Даа, така е - там е истината, в пашата. Като тръгнат да разправят, че се давало шекер, за туй имало мед - вярно, но меда е косвено свързан със захарта. Ама какво ли съм тръгнал и аз да обяснявам.
    Пиша в тази тема, че в "моята" се бяха развихрили и да не им чупя хатъра.
    Тази пролет се регистрирах в прословутата система на дядо Фори и с ръка на сърцето си казвам, че има полза от нея, ама да не помислите, че ползата идва от предназначението. Не, не е. Само установих, че имам малко над 3000 дка рапица. Да са живи и здрави арендаторите.

  6. #6686
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Даа, така е - там е истината, в пашата. Като тръгнат да разправят, че се давало шекер, за туй имало мед - вярно, но меда е косвено свързан със захарта. Ама какво ли съм тръгнал и аз да обяснявам.
    Пиша в тази тема, че в "моята" се бяха развихрили и да не им чупя хатъра.
    Тази пролет се регистрирах в прословутата система на дядо Фори и с ръка на сърцето си казвам, че има полза от нея, ама да не помислите, че ползата идва от предназначението. Не, не е. Само установих, че имам малко над 3000 дка рапица. Да са живи и здрави арендаторите.
    Калине с тези 3000 дка ще има рояци.ком Ама поне ще са ти силни семействата. При мен веднъж е имало рапица преди повече от 7-8 години и видях за какво иде реч. Успех!

  7. #6687
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Калине с тези 3000 дка ще има рояци.ком Ама поне ще са ти силни семействата. При мен веднъж е имало рапица преди повече от 7-8 години и видях за какво иде реч. Успех!
    Да, до някъде си прав. Ще има рояци, ще има и продукция, а за цената не знам. Ще имам доста работа, която вече започва да се увеличава всеки ден, ама който го е страх от мечки... Старая се да не допусна роене, но изпускам по някой друг, та да взема да звънна на Друмев да заложи капаните.

  8. #6688
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Да, до някъде си прав. Ще има рояци, ще има и продукция, а за цената не знам. Ще имам доста работа, която вече започва да се увеличава всеки ден, ама който го е страх от мечки... Старая се да не допусна роене, но изпускам по някой друг, та да взема да звънна на Друмев да заложи капаните.

    Подстригвам всички майки и печеля една седмица преди да излети първака. Ако гоня паша разроявам всяка седмица, ама голямо отваряне и ровене. Но почне ли акацията, веднага им минава и както са силни събират яко

  9. #6689
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Даа, така е - там е истината, в пашата. Като тръгнат да разправят, че се давало шекер, за туй имало мед - вярно, но меда е косвено свързан със захарта. Ама какво ли съм тръгнал и аз да обяснявам.
    Пиша в тази тема, че в "моята" се бяха развихрили и да не им чупя хатъра.
    Тази пролет се регистрирах в прословутата система на дядо Фори и с ръка на сърцето си казвам, че има полза от нея, ама да не помислите, че ползата идва от предназначението. Не, не е. Само установих, че имам малко над 3000 дка рапица. Да са живи и здрави арендаторите.
    Честито! Имал съм 1 път рапица и това мисля беше най добрата ми година, и мед и отводки и бях супер доволен!

  10. #6690
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз работя само с млади майки, за да има самосмяна е породено от 3 прчини. Каплава майка, болна майка, повредена майка и какво се получава чакаш от сакат да ти изкара качество, еми няма как да стане. Хубава майка със силно семейство не прави самосмени. Друго ако имаш 100 кошера, и направиш самосени на всички ще се запази същото качесто на пчелина. Вариант 2, взимаш материал от най добрата майка в пчелина и правиш от нея 100 майки, така ще вдигнеш нивото на много семейства. Мога да дам и още примери, но няма смисъл. Който иска да разбере, ще разбере, който не иска да е жив и здрав и да си работи както му харесва!
    Няма значение с какво работиш,има значение крайният резултат.
    Има видове работа,полу/професионално и на хоби да ги разделим, както при всички други дейности.
    Вариантите който си дал са от хоби раздела. Няма кой да поддържа и работи със слаби семейства при комерсиално пчеларство,икономически е нейзгодно и необосновано. 10 % процента смъртност/загуби при силни зазимени работни семейства е в рамките на нормалното за сезон. т.е от 100 силни да имаш 90 напролет в работно състояние.

 

 
Страница 669 от 677 ПърваПърва ... 169569619659667668669670671 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 16 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 15 гост (и))

  1. fori1

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •