Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 229 от 677 ПърваПърва ... 129179219227228229230231239279329 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,281 до 2,290 от общо 6763
  1. #2281
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Чудех се дали да го кажа сега, защото ще се почнат едни . ..Завиждам ви защото трябва да увеличавам семействата, а нямам един маточник.

  2. #2282
    Автор
    Регистриран
    05.06.2015
    Мнения
    110
    Пчеларски район
    Лом
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Чудех се дали да го кажа сега, защото ще се почнат едни . ..Завиждам ви защото трябва да увеличавам семействата, а нямам един маточник.
    Боре, предполагам знаеш колко бързо можеш да се сдобиеш с роеви семейства и маточници в изобилие?

  3. #2283
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ще дам практиката на един руски пчелар при която казва че спира роенето но то не е че няма място онзи ден от 30 бр. изпуснах един и хванах 2 бр готови да се роят и 3 са с 2 магазина и плодникови рамки в магазините място има между другото това бяха най силните семейства 10 рамков плодник + 2 магазина бъка от пчели и има място няма мед .

    Не знам дали е вярно не съм го практикувал.Професор Г.Ф. Таранов (1961) в своите опити също е установил, че в условията на Рязанска област във всички готвейки се за рояване семейства, максимума за хранене на пилото настъпва примерно за 15 – 25 дни до началото на медосбора, след което снасянето на яйца рязко се намалява или прекратява въобще.
    Методът с ранната пролетна замяна на майките-
    За 25 – 30 дни до настъпчане на главния медосбор и примерно за 5 – 10 дни до настъпването на най – ранното съкращаване на снасянето на яйца от майката във всички семейства, заменям всички майки на излюпени през тази година с плодни. Те увеличават снасянето на яйца, осигуряват работа по храненето на пилото на всички излюпващи се млади пчели, и роевото настроение не възниква, при това значително нараства силата на семействата за главния медосбор. Излюпените през тези година майки съхраняват достатъчно висок темп на снасяне на яйца през лятото по време на медосбора (разбира се при правилна организация на работата), значително повече нарастват броя на пчелите през есента.
    Методът с ранната пролетна замяна на майките, използвам от 60 – те години на миналия век и винаги с отличен резултат – рояване не възниква.

    Практиката е интересна но възникват въпроси. В смисъл кое поражда съкращаването на снасянето на майката, закоето пише? и задръстването на майката по време на главната паша също намаля драстично яйцеснасянето, но роево почти не настъпва?

  4. #2284
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Наско, не винаги става. Оставих най - силния си кошер на един корпус, хранене здраво пчелите не се събират вътре, като го отворя извират и маточници няма.

  5. #2285
    Автор
    Регистриран
    05.06.2015
    Мнения
    110
    Пчеларски район
    Лом
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Наско, не винаги става. Оставих най - силния си кошер на един корпус, хранене здраво пчелите не се събират вътре, като го отворя извират и маточници няма.
    Еми варянт Б
    Осиротявай този силен кошер и после цепи и придавай маточници колкото си щеш...,е ако те устройват свищеви де.
    Аз така направих таз година и съм доста доволен.. Осиротих 3 семейства, разцепих ги на по 5-6 отводки, подсилих ги с пило от други семейства и сега както вървят за слънчогледа- задължително са с магазин отгоре.., та може и с два.
    Иначе тази процедура с осиротяването е направих още на 09.04.2016г и на 22.04.2016г- вадих и по един магазин мед от въпросните семейства..
    В една друга тема ми се присмиваха на една снимка, че целия кошер е виснал на брада отпред и бездейства и че не си е гледал работата пчеларя..., ама аз си знам...отводките са налице и центрофугата е нацапана...

  6. #2286
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Практиката е интересна но възникват въпроси. В смисъл кое поражда съкращаването на снасянето на майката, закоето пише? и задръстването на майката по време на главната паша също намаля драстично яйцеснасянето, но роево почти не настъпва?
    Точно това е въпроса В смисъл кое поражда съкращаването на снасянето на майката
    аз никога не ги ограничавам дори в паша а тук се говори преди пашата значи пчелите знаят кога ще настъпи ами младите тазгодишни защо не знаят

  7. #2287
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Чудех се дали да го кажа сега, защото ще се почнат едни . ..Завиждам ви защото трябва да увеличавам семействата, а нямам един маточник.

    Е това не е проблем.Вземаш най силния си кошер,стесняваш го на 6 рамки и си бонбон по 30/40 рамака

  8. #2288
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Наско, вариант Б го знам, но все още лятото предстои , време много, а има и други методи . И ракийно време е наздраве !

  9. #2289
    Автор
    Регистриран
    05.06.2015
    Мнения
    110
    Пчеларски район
    Лом
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Наско, вариант Б го знам, но все още лятото предстои , време много, а има и други методи . И ракийно време е наздраве !
    Не се съмнявам, че не го знаеш този варянт.
    Живи и Здрави да сме.., пчели е имало много преди нас-ще има и след нас.
    Наздраве!!

  10. #2290
    Потребител
    Регистриран
    27.12.2013
    Мнения
    76
    Пчеларски район
    Плевен
    [QUOTE=boris;94586]Наско, не винаги става. Оставих най - силния си кошер на един корпус, хранене здраво пчелите не се събират вътре, като го отворя извират и маточници няма.[/QUOT


    От такъв кошер бих пренесъл личинки в стартер.

 

 
Страница 229 от 677 ПърваПърва ... 129179219227228229230231239279329 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •