Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 590 от 676 ПърваПърва ... 90490540580588589590591592600640 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,891 до 5,900 от общо 6760
  1. #5891
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от mir@k@ Виж публикацията
    .
    Доста разнообразна паша! Не си го искал, но да го изпиша. За силна майка, един корпус си е "подрязване на крилцата". Това е според моя опит. Ти ще го усетиш. Имай готовност за два корпуса на силните. Помисли по въпроса. Района ти е от паша в паша. Трябват ти много пчели за продължително време. Как ще ги осигуриш? Трябва им място и за прашец!

  2. #5892
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    И на мен ми е любопитно, как в тази суша, пчелите могат да съберат по цял магазин, но пък иначе медът от магарешки бодил си е доста приятен на вкус
    Аз си мислех, че качват мед от 1вия корпус понеже сформират кълбата в 2рия, но меда е тъмен и не е слънчоглед. И понеже всичко е изгоряло за това предполагам че е магарешки бодил. От каквото и да е, е добре дошъл тази лоша година!

  3. #5893
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Доста разнообразна паша! Не си го искал, но да го изпиша. За силна майка, един корпус си е "подрязване на крилцата". Това е според моя опит. Ти ще го усетиш. Имай готовност за два корпуса на силните. Помисли по въпроса. Района ти е от паша в паша. Трябват ти много пчели за продължително време. Как ще ги осигуриш? Трябва им място и за прашец!
    Според топ пчеларите в монтанско и един магазин е достатъчно за майката. Аз работя с 2 корпуси за плодник, много е и редовно изгризват пити от първия, но така ми е по удобно. За догодина ще пробвам нещо ново за мен да видим какво ще стане.

  4. #5894
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ник,направи теста за манов мед със спирт и дестилирана вода,нищо,че не е черен.Ако ти замъти разтвора,може и да имам отговор.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #5895
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Според топ пчеларите в монтанско и един магазин е достатъчно за майката. Аз работя с 2 корпуси за плодник, много е и редовно изгризват пити от първия, но така ми е по удобно. За догодина ще пробвам нещо ново за мен да видим какво ще стане.
    Четох за такива практики. Има и видео в мрежата. Вероятно е от значение района. Тази пролет имах изгризани пити само в два кошера и това не се случва от Април до Септември. Относно практиката. Наблюденията ми в месеците на бързо нарастване на семействата, не пасват с тези на 'топ пчеларите'. От значение е с какви пчели се работи!!! Майките снасят в 10-16 пити(не твърдя, че всички са от летва до летва). Крайните пити често са замедени и има прашец. Обилното цъфтене пролет докарва 3-6 пити с перга, повечето от които обикно са в първи корпус. Тук не става дума за рекордьорки. При много обилна паша, те сами натискат майката, но това почти не се случва, ако пчеларя си е на мястото и пчелите са от джинс, който качва всичко над пилото. Е защо да ги ограничавам? Имам около 2 - 2,5 месеца медосбор! Някой да сподели, как са семействата приограничена майка след слънчоглед, защото моите не отслабват. Напротив, в кондиция са и събират и след слънчогледа. Последно вадих на 24.08. и ако имаше, щяха да работят още. Чак сега, в края на Август, макар че това лято е сухо, усещам намаляване на пчели в семействата, но това е от сезона. Така виждам нещата. Пак да кажа, условията определят практиката!

  6. #5896
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Според топ пчеларите в монтанско и един магазин е достатъчно за майката. Аз работя с 2 корпуси за плодник, много е и редовно изгризват пити от първия, но така ми е по удобно. За догодина ще пробвам нещо ново за мен да видим какво ще стане.
    Те работят по логиката, че слабото семейство не се рой и дава мед, но и там има специфика на работа. При тях пчелите не надвишаават 4 кг и не изпадат в роево, но главното предимство им е, че имат много паши, а не да имат 15 дена паша за цяла година и да се опитват да спечелят нещо от пчелите.

  7. #5897
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Според топ пчеларите в монтанско и един магазин е достатъчно за майката. Аз работя с 2 корпуси за плодник, много е и редовно изгризват пити от първия, но така ми е по удобно. За догодина ще пробвам нещо ново за мен да видим какво ще стане.
    Според един не толкова "топ" пчелар е на мнение, че един МК е достатъчен:
    https://www.youtube.com/watch?v=YjyNcyVvbEI&t=2s

    Иначе математика е тази:
    Една МК рамка има около 70000 селс
    Средно една майка снася около 1000 - 1500 яйца
    Време за излюпване около 21 дни
    Този пост е редактиран от nih; 31.08.2019 в 16:22.
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  8. #5898
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Под "топ" имам предвид тези който имат 500 - 1000 кошера, преди години имаше лекции и беше интересно, въпреки че според мен никой не беше напълно искрен.
    Другото което е, ако искате вярвайте, но тази година слабите кошери (5-8 рамки пило) ми дадоха над 50кг. а силните (10-14 рамки пило) по 20кг.

  9. #5899
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    От 2 години приятел сваля майката в 1вия корпус на основи на част от семействата си и казва, че винаги тези кошери дават най много мед и не изпадат в роево. И аз ще опитам, само трябва да измисля как от 19 рамки пролетта да го направя на 11 да може да сложа 9 основи.

  10. #5900
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Е, изненадаха ме и моите, ама неприятно. Нападенията са започнали и ситуацията ми се вижда доста по-опасна от предишни години. Направо се чудя дали си заслужава за 100+ кг да "запаля" пчелина. Определено и инвентара не ми помага, както и струпването на кошери на малко пространство.
    Медец

 

 
Страница 590 от 676 ПърваПърва ... 90490540580588589590591592600640 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 31 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 31 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •