Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 595 от 676 ПърваПърва ... 95495545585593594595596597605645 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,941 до 5,950 от общо 6760
  1. #5941
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Мисля,че пчелите пазят младата.Старата(до 2г) е поолекнала и съответно пъргава.А младата,след онождане,особено с много търтеи,докато поразтовари,може да отнесе жилото....
    При двумайчните семейства,преградени с ХР,през активния сезон,нещата се получават,но по слабите майки избягват да осеменяват в близост до преградата.Докато по силната майка спокойно си осеменява до самата хр. ,то по слабата не припарва поне 3 рамки от хр.
    Антагонизма в края на сезона надделява и ако не се разделят с плътна преграда,слабата майка остава с мн малко пчели или пчелите направо си убива майката и вкупом се присъединяват при силната майка...Мисля,че нещо подобно се случва и при самосменните..

  2. #5942
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Ако останат и двете майки за зимата разделят кошера на 2 кълба. При мен се е случвало няколко пъти и всеки път малкото кълбо със старата майка умира.

  3. #5943
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ето един, който твърди, че известно време работи с две майки:https://www.youtube.com/watch?v=39sbazyeazc
    Тоя "космонавт" си създава свищеви маточници и кой знае защо се гордее с това.Не'ам нерви да ги гледам такива.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #5944
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Докато върлува гнилеца аз успях да извадя меда. На следващият ден махнах питите на виновника и нещата започнаха да затихват. Един от по-силничките кошерите е станал търтовка и бях събрал пчелите на селото. Ситуацията беше отежнена от това, че около него има няколко кошера с леко непасващи магазини + едни от крадците бяха пък до други леко зейнали кошери и беше взривоопасно. Изводът е, че компромиси с инвентара в такива напрегнати моменти могат да се окажат скъп урок. Вчера събрахме група и ударно прибрахме питите без пчелите да се усетят. Меда не се беше захаросал както очаквах и така всичко е 6 точки.
    Притесненията ми идват от Херба стрипа. Нещо се дразнят като го слагам, а днес даже започна едно разлитане на пчелите и спрях. Следобяда ще ги проверя и евентуално довечера или утре сутрин ще ги опитам с още малко.
    Медец

  5. #5945
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    .... Притесненията ми идват от Херба стрипа. Нещо се дразнят като го слагам, а днес даже започна едно разлитане на пчелите и спрях. Следобяда ще ги проверя и евентуално довечера или утре сутрин ще ги опитам с още малко.
    Съдържа тимол​. Натам се сещаш.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #5946
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Останаха ми 5 майки 2017г за подмяна, но запасните майки ми останаха само на 10 рамки и се чудя дали е оправдано да обединявам 2 силни кошера или да ги оставя да зимуват пък пролетта да ги мисля.

  7. #5947
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Останаха ми 5 майки 2017г за подмяна, но запасните майки ми останаха само на 10 рамки и се чудя дали е оправдано да обединявам 2 силни кошера или да ги оставя да зимуват пък пролетта да ги мисля.
    На твое място бих ги оставил така да зимуват от 2017г майките са на две години и половина и ще избутат зимата,аз също имам кошери със майки на такава възраст

  8. #5948
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Подхрани ги за да понаснесат и ги остави за догодина.Явно са силни и пчелите го усещат,ако не бяха щеше да видиш заложен маточник за самосмяна.

    За двете майки, имам пресен случай. Млада майка тазгодишна ( на колега от форума) която упорито опитват да сменят.Предната седмица ги видях майката и нейно копие дъщерята през рамка.Майката снасяше,дъщерята спокойно си обикаляше,не пееха,пчелите не бяха в роево.За съжаление не се върна от полета,много пчелояди има в момента.Днес прехледах,пак са заложили 2 хубави маточника

  9. #5949
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    ....Днес прехледах,пак са заложили 2 хубави маточника
    Дано се оплоди! При мен не остана нито един търтей и то още от средата на юли. Май ги разкараха още преди слънчогледа.

  10. #5950
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Момчета, върти ми се в главата, че някъде бях чел, че можеш да дадеш восък при Матеев за основи, но не помня къде съм го видял. Някой давал ли е и? Ако може малко подробности за начина на свързване и условията.

 

 
Страница 595 от 676 ПърваПърва ... 95495545585593594595596597605645 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •