Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 574 от 676 ПърваПърва ... 74474524564572573574575576584624674 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,731 до 5,740 от общо 6760
  1. #5731
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При мен рапица няма, но е тотален глад и от това рояват, просто няма какво да правят. Аз тази година ги храних повече и дано това е помогнало, но при положението че пчелини по 100-150 кошера в близост до мен са на 100% роево по скоро съм направил грешна преценка. Ще се освободя от работа петък събота и неделя да съм на линия и ги почвам И да не са изпаднали в роево до сега няма да се забавят много в това лош време с тия силни семейства. Акацията премина, като работиха на нея 2 дена и не можаха да качат мед в магазините.

    Според мен ще имаш доста в роево, дано да греша.Пиши после да споделиш.Аз уикенда знам какво ще правя 2 дни.При мен такова отваряне не е било никога.Писна ми да отварям и да махам захранени чашки и маточници.Сега цъфти акацията и се надявам , че тя ще спаси положението. Имал съм случаи , при които появата на паша спира роенето.На това се надявам, хем да спре роевото, хем да посъберат и акация.Поне плодниците са пълни, защото посъбраха на овошки и рапица и ако имам късмет ще напълнят някой магазин акация за мен.

  2. #5732
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от redbull Виж публикацията
    И аз съм в същия район, пък от 50 само 1 има мерак за бягство, но нямам и рапица.
    Грешка ! Вчера хванах рояк и мислех че е от моя пчелин, но днес прегледах всички (трябват ми маточници) и не открих повод за притеснение , но нямат грам запаси.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  3. #5733
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от redbull Виж публикацията
    Грешка ! Вчера хванах рояк и мислех че е от моя пчелин, но днес прегледах всички (трябват ми маточници) и не открих повод за притеснение , но нямат грам запаси.
    За мен липсата на запаси си е притеснително.

  4. #5734
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Според мен ще имаш доста в роево, дано да греша.Пиши после да споделиш.Аз уикенда знам какво ще правя 2 дни.При мен такова отваряне не е било никога.Писна ми да отварям и да махам захранени чашки и маточници.Сега цъфти акацията и се надявам , че тя ще спаси положението. Имал съм случаи , при които появата на паша спира роенето.На това се надявам, хем да спре роевото, хем да посъберат и акация.Поне плодниците са пълни, защото посъбраха на овошки и рапица и ако имам късмет ще напълнят някой магазин акация за мен.
    Ще споделя, от утре съм почивка и 4 дена съм на пчелина.

  5. #5735
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    За мен липсата на запаси си е притеснително.
    Храня всекидневно а дано има и малко неизмръзнала акация.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  6. #5736
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес започнах, от 11 прегледани 5 в роево, с захранени маточници. Това не е проблем, но няма никакъв мед което не е добре. Цял април ги храних и на края на месеца бяха идеални, после сложих магазините и спрях да ги храня. Сега за 20 дена изяли всичкия запас, майките почти спрели да снасят и така. 10 дена "валя" и под дърветата сухо на барут, 1 година не е валяло хубав дъжд и за това няма нектар а на поилките е страшно.

  7. #5737
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Днес започнах, от 11 прегледани 5 в роево, с захранени маточници. Това не е проблем, но няма никакъв мед което не е добре. Цял април ги храних и на края на месеца бяха идеални, после сложих магазините и спрях да ги храня. Сега за 20 дена изяли всичкия запас, майките почти спрели да снасят и така. 10 дена "валя" и под дърветата сухо на барут, 1 година не е валяло хубав дъжд и за това няма нектар а на поилките е страшно.
    При мен без промяна от миналата седмица.Които си бяха в роево пак са захранили чашки и маточници.Днес направих последен опит да ги разроя.Изчистих всичко.Тръгна паша от акация и се надявам да се оправят, но ще видим.Днес беше добър ден за пчелите.Дано да задържи така седмица да напълнят поне по един магазин акация.

  8. #5738
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    При мен без промяна от миналата седмица.Които си бяха в роево пак са захранили чашки и маточници.Днес направих последен опит да ги разроя.Изчистих всичко.Тръгна паша от акация и се надявам да се оправят, но ще видим.Днес беше добър ден за пчелите.Дано да задържи така седмица да напълнят поне по един магазин акация.
    Освен чистенето на маточниците нещо друго правиш ли като опит за прекъсване на роевото, примерно вадене на рамки със запечатено и слагането им в горен корпус/друго семейство и поставяне на рамки с в.о. на тяхно място?

  9. #5739
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Освен чистенето на маточниците нещо друго правиш ли като опит за прекъсване на роевото, примерно вадене на рамки със запечатено и слагането им в горен корпус/друго семейство и поставяне на рамки с в.о. на тяхно място?

    Да, в началото дърпах пити с люпещо пило и слагах основи на тяхно място.Въртях питите на 180 градуса да им създам бъркотия, но не спират...Срязах им крилата на повечето и ако видя зор ще ги сменям.Проблеми ми правят основно майки 2016 и 2017.Само една 2018 имам в роево.Отчитам си го като грешка, но не ги закачах предните години защото исках да вадя мед.Ама тази година маточници роеви и самосменни на корем.Ще опитам да сменя всички с тазгодишни.

  10. #5740
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Вчера за първи път от както съм пчелар, видях нещо за което съм чел само. Пътувам с колата и гледам на един смърч "облак" с пчели. Викам си рой, да ама не: мана! По всички смърчове в града има мана и пчели. Гледам по клоните едни топчета, меки и при смачкване излиза "захарен" секрет. Някой ще вади БОРОВ мед!

 

 
Страница 574 от 676 ПърваПърва ... 74474524564572573574575576584624674 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 29 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 29 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •