Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 593 от 677 ПърваПърва ... 93493543583591592593594595603643 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,921 до 5,930 от общо 6761
  1. #5921
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Да се включа и аз.Преди две години мисля , че дори и писах за това,ме изненадаха две майки при пролетния преглед на едно от семействата.Есента видях младата майка , но не я белязах и при първия преглед пролетта реших да свърша тая работа.Изненадах се като видях белязана майка. Само това ,че бях резнал крилце на старата майка и я познах вече ме ядоса.На няколко семейства ми се е случвало самосмяна две майки и после остане старата.Благослових що ми дойде на ум и продължих. И изненада! Младата майка снася след две пити.Белязах я.При слагането на магазините вече беше само тя.До тоя момент да презимуват търтеи бях виждал, но майка за пръв път.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #5922
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Да се включа и аз.Преди две години мисля , че дори и писах за това,ме изненадаха две майки при пролетния преглед на едно от семействата.Есента видях младата майка , но не я белязах и при първия преглед пролетта реших да свърша тая работа.Изненадах се като видях белязана майка. Само това ,че бях резнал крилце на старата майка и я познах вече ме ядоса.На няколко семейства ми се е случвало самосмяна две майки и после остане старата.Благослових що ми дойде на ум и продължих. И изненада! Младата майка снася след две пити.Белязах я.При слагането на магазините вече беше само тя.До тоя момент да презимуват търтеи бях виждал, но майка за пръв път.
    А някой дали може да обясни на какво се дължи това? Как майките допускат поносимост една към друга? Какъв е механизма? Не, че не знам де.

  3. #5923
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    От години при самосмяна наблюдавам две майки , но обикновено в късна есен остава само младата.Самосмените при мене ги правят след пашата. Не отварям плодник докато не сваля магазин.Така , че за самосмени узнавам на есен.
    Ако помниш преди години качих снимки на две майки от различни семейства на различна възраст, които работеха на една пита.Няколко месеца бяха необходими докато едната се наложи над другата.По-младата надделя.За мене интересното е ,че не се избиха още в самото начало.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #5924
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Как майките допускат поносимост една към друга? Какъв е механизма? Не, че не знам де.
    Е чи кажи го де!? Що съ стискъш?

  5. #5925
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Е чи кажи го де!? Що съ стискъш?
    Чакам и за други мнения, да стане малко раздърпване на материала. Иначе аз имам някакви идеи защо и как. В процес на приказката ще вмъкна и аз каквото знам.

  6. #5926
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Е чи кажи го де!? Що съ стискъш?
    То ,знанието е като сиренцето в човката на враната от баснята.Трябва да намериш начин да я накараш да си отвори човката, та да изпадне от сиренцето.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #5927
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Почти няма светило в пчеларската наука дето да не е пробвал с няколко майки.Техники много кога успешни, кога не но общо взето са временна работа.А за самосмената и съжителство на две майки известно време и дори зимуване е многократно описано в литературата, освн ако не е конспирация на илюминатите, масоните,рептилите и т.н. си е факт.

  8. #5928
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Почти няма светило в пчеларската наука дето да не е пробвал с няколко майки.Техники много кога успешни, кога не но общо взето са временна работа.А за самосмената и съжителство на две майки известно време и дори зимуване е многократно описано в литературата, освн ако не е конспирация на илюминатите, масоните,рептилите и т.н. си е факт.
    Какво е мнението ми по въпроса за двете майки. За да има две майки в кошера означава, че и двете са пълен боклук и трябва в първия удобен момент да се сменят.

  9. #5929
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Какво е мнението ми по въпроса за двете майки. За да има две майки в кошера означава, че и двете са пълен боклук и трябва в първия удобен момент да се сменят.
    Има логика, но аз съм пас нямам практика иначе теория колко щеш.

  10. #5930
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А някой дали може да обясни на какво се дължи това? Как майките допускат поносимост една към друга? Какъв е механизма? Не, че не знам де.
    Аз лично при самосмяна (есента) съм наблюдавал поеече от 5-6 пъти двете майки да работят заедно, последно миналата седмица.Качвал съм клипчета отатък . Моето обяснение е че работят заедно докато не започнат да излизат пчелите на младата, тогава старата отива курбан. Другия вариант е да не са сигурни в качеството на новата и слаби феромони. Може да има и друга тяхна преценка ама....
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

 

 
Страница 593 от 677 ПърваПърва ... 93493543583591592593594595603643 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •