Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 672 от 677 ПърваПърва ... 172572622662670671672673674 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,711 до 6,720 от общо 6761
  1. #6711
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Николай Петров Виж публикацията
    Колко време ще "чакаш" да се оплодят?!
    То не са всички на 20 дена, това са само от отглеждач 2, другите са на 12 дена и на 7. Заложил съм още един отглеждач и като е готов бракувам ако има нещо не оплодено, то времето се оправи и каквто не се оплоди не е мал. Аз залагам отглеждач грубо през 1 седмица понеже работя сам и не мога да смогна а и така охлабвам кошерите леко полеко.

  2. #6712
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    И при мене е същото положение, вече започвам да обмислям варианта да им слагам контролни пити с открито пило, хем да видя кои точно нямат майка хем да ги предпазя от превръщането им в търтовка, макар че може да се окаже че някой имат майки, но вече е станала търтовка, абе шашаво време....
    В тия топли дни трябва вече да се оплоди всичко.

  3. #6713
    Аз четох по руски сайтове, че майката може да се оплоди до 30 дни след излюпването при неблагоприятни условия ... Но след 20-я ден вероятността да стане търтовка е много по-голяма?! 3-4 дни след оплождането пронася, като в началото може да са "неоплодени" яйца, след което се оправя!? Или с други думи един месец след излюпването на младата майка, ако има само прясно пило трябва да се изчака до запечатването му за да се провери дали е оплодена или не, но дали си заслужава чакането?! Доста голям период от време е?!
    Този пост е редактиран от Николай Петров; 24.05.2023 в 09:44.

  4. #6714
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Николай Петров Виж публикацията
    Аз четох по руски сайтове, че майката може да се оплоди до 30 дни след излюпването при неблагоприятни условия ... Но след 20-я ден вероятността да стане търтовка е много по-голяма?! 3-4 дни след оплождането пронася, като в началото може да са "неоплодени" яйца, след което се оправя!? Или с други думи един месец след излюпването на младата майка, ако има само прясно пило трябва да се изчака до запечатването му за да се провери дали е оплодена или не, но дали си заслужава чакането?! Доста голям период от време е?!
    Общо взето е така. 20 дена минат ли бракуваш, аз така работя. Правил съм опити опложда се и по късно, но рядко и не си заслужава. 2 дена прехвърлих всичко заложено и всичко е наред, 108 пронесли и всички са на 1-2 рамки яйца, все едно са се оплодили по едно и също време. 4 загубени майки и 2 броя не бях пронесли, но според мен са оплодени.

  5. #6715
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Снимах една красавица.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 348356751_994332265270912_2865360822057227096_n.jpg‎   348356397_1656610461503542_3081409506069667485_n.jpg‎  

  6. #6716
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    664
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Снимах една красавица.
    А ти по каква технология произвеждаш майките ? На 2 години ли ги сменяш ? Защото съм чувал че някои на 1.

  7. #6717
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    А ти по каква технология произвеждаш майките ? На 2 години ли ги сменяш ? Защото съм чувал че някои на 1.
    По много методи съм правил, но последно останаха по 2 които ми допадат най много. И двата са със стартер/отглеждач на едно. Първия е 7 рамки люпещо се пило и 2 мед, като след 7 дена чистя матоници и на 8мия залагам. Другия е на Хари Клоук, но не си играя да въртя рамки само свалям майката в 1ви корпус, тъскам абсолютно целия кошер в 2ри корпус и след като захрнят матониците давам достъп на пчлеите до майката. И при двата избирам най силните си кошери и храня с 10 литра сироп и питка с протеин.

  8. #6718
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    А ти по каква технология произвеждаш майките ? На 2 години ли ги сменяш ? Защото съм чувал че някои на 1.
    Ето днес направих поредния отглеждач. https://www.facebook.com/Nik.Milanov
    На фейса на профила ми, че тук трудно се качва клип.
    По принцип идеята е да ги сменям на 2 години, но така се получава че направя много майки и ги сменя всички,та на практика ги сменям всяка година. Започнах да прехвърлям като машина ларвите

  9. #6719
    Вчера и днес , когато не валеше прегледах кошерите, последно бях при тях на 14 Май, и резултатът е:
    1. За да стигна до тях първо окосих двора (трето косене за тая година)
    2. 3 кошера трябваше да произведат втора майка в горен корпус отделен с ХР и два магазина от основния корпус, в които майката беше осеменила 6-7 пити и бяха изпълнени с пчели... В горните корпуси не видях майки, нямаше засев на прясно пило, но в единия имаше интересно - три маточника с прясно яйце в центъра. Пчелите бяха запълнили с мед и прашец питите, покривайки 5-6 от тях и адски много търтей щъкаше насам натам...
    3. Две отводки направени на 14 май, едната с плодна майка заложена на 10.04 имаше три пити със запечатано пило, другата на маточник имаше вече прясно пило . Подсилих ги с по една рамка запечатано пило от другите кошери, сложих 2 ВО и по един магазин
    4. Един кошер имаше пило на 7-8 рамки, от него бях направил отводката с оплодената майка...
    5. На всички кошери раздадох ВО 2-3бр.
    6. Днес реших да продължа с "експериментите"... В горните корпуси, където трябваше да има майки, сложих по една пита с прясно пило и яйца,а основните корпуси с майките ги отделих в отводки до старите им места. Кошерът от т.4 го разделих наполовина, за да си произведе свищева майка.
    7. за една нощ всички кошери бяха изработили по една ВО даже в някои от тях имаше и прясно снесени яйца...
    По прогноза от неделя нататък времето трябва да се оправи и да има вече принос на нектар, навсякъде цъфти трева, билки, а слънчогледа твърдо му трябват поне още две седмици минимум...
    Следващото ми ходене ще е през юли след 10-то число, очаквам да видя в отводките да има оплодени майки и пило, а в другите да пълнят магазините и тогава ще се разбере ще се яде ли мед или не....?!
    Този пост е редактиран от Николай Петров; 16.06.2023 в 19:02.

  10. #6720
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    664
    Обикновено по плевенско така както го сеят, започва точно около 1ви юли, сега ми е интересно тази година с това време дали ще има изместване. А иначе от понеделник се дигат трайно температурите и може да позабързат нещата и да няма много забавяне.

 

 
Страница 672 от 677 ПърваПърва ... 172572622662670671672673674 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 13 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •