Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 621 от 676 ПърваПърва ... 121521571611619620621622623631671 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,201 до 6,210 от общо 6760
  1. #6201
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Може би не пуска достатъчно нектар, за да не я предпочитат.
    Пуска, пуска. Има ли акация, забравят всичко друго. Само дето има малка подробност, топлото трябва да е около 30 гр. Миналата година и овошки и акация прецъфтяха при 15-17 гр. максимални температури. Нямаше мирис, нямаше посещение от пчели. Тая година улучихме почти идеалния вариант, облачно, без никакъв вятър и 30-32 гр. максимални температури. От тъмно до тъмно не спират. Акацията не е в изобилие, но що годе силните семейства се отчитат много добре.

  2. #6202
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес отивам на пчелина и гледам това, викам си натровени са, но като приближих гледам търтей. Отворих няколко кошера, някой са горе долу добре, но други имат 1-2кг. мед а строителните рамки изчистени, акация няма а сушата е страшна, вече краката ми пропадат в пукнатините. Други ден започвам да храня, само ме е яд че точно сега ми трябват търтей.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20200519_19_16_22_Rich.jpg‎  

  3. #6203
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    И при мен е така.Север изток
    Нейково ,слабите гонят търтеите .Пчелите се готвят За нещо.А какво ние не знаем. Те не казват.

  4. #6204
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Изгонването на търтеите става не само при глад или при свършване на сезона, но и при обилна паша. Защо се получава този феномен? Храна има достатъчно, но пчелите са ангажирани с голямата по обем работа в силната паша и отказват да хранят търтеите поради липса на време. Търтеите изнемощяват и излитайки в следобедните часове се въргалят пред прелката или по - далеч и умират. Нещо като прегризване на маточниците при подготовка за роене в момент на обилна паша.

  5. #6205
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Изгонването на търтеите става не само при глад или при свършване на сезона, но и при обилна паша. Защо се получава този феномен? Храна има достатъчно, но пчелите са ангажирани с голямата по обем работа в силната паша и отказват да хранят търтеите поради липса на време. Търтеите изнемощяват и излитайки в следобедните часове се въргалят пред прелката или по - далеч и умират. Нещо като прегризване на маточниците при подготовка за роене в момент на обилна паша.
    Каква паша, в суша нектар няма. Просто умират от глад. Около 3 години без хубав дъжд

  6. #6206
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Каква паша, в суша нектар няма. Просто умират от глад. Около 3 години без хубав дъжд
    Някъде има обилна паша от акацията. При мен също е суша, но все пак след 3-4 дни започна да се отделя нектар и започнаха да раздуват питите. Пред някои кошери се наблюдава такова струпване на търтеи. Но не измират и след време се прибират.
    Днес ходих рано на пчелина с цел да го кося, че да няма пчели. Да, ама не. Работеха с пълна сила.

  7. #6207
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Каква паша, в суша нектар няма. Просто умират от глад. Около 3 години без хубав дъжд
    Ник, версии хиляди има, просто Трендафил споделя една от тях.
    Ето и аз да споделя нещо актуално - правя отводка, излиза майка в определените дни не снася - няма я. ОК, не се е върнала - проверено. Придавам Нук с майка и пило, всичко точно два дена. Днес гледам бият майката, заложили маточника на нейното пило. Спаих я как да е. Приспах ги с райски газ, унищожих маточниците, дадох майката в клетка, докато пчелите бяха на кома - пак не искат да я "вземат". Яд ме хвана, млада майка, редовна в нука, а осиротяла добра отводка не я иска - а де? Турих им зрял маточника и да се оправят. Мислех магазин да има за липата, ама те не искат. Та мисълта ми е, че ние - пчеларите мислим едно, но пчелите понякога не са с нашето мнение.

  8. #6208
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ник, версии хиляди има, просто Трендафил споделя една от тях.
    Ето и аз да споделя нещо актуално - правя отводка, излиза майка в определените дни, не снася - няма я. ОК, не се е върнала - проверено. Продавам Нук с майка и пило, всичко точно. Днес гледам бият майката, заложили маточника на нейното пило. Спаих я как да е. Приспах ги с райски газ, унищожих маточниците, дадох майката в клетка, докато пчелите бяха на кома - пак не искат да я "вземат". Яд ме хвана, млада майка, редовна в нука, а осиротяла добра отводка не я иска - а де? Турих им зрял маточника и да се оправят. Мислех магазин да има за липата, ама те не искат. Та мисълта ми е, че ние - пчеларите мислим едно, но пчелите понякога не са с нашето мнение.
    Да допълня и за майките. Тази година исках да сменя майки. Е, не искат и не искат да ги приемат. Стоят в клетките, пускам ги на другия ден и уж ги приемат, спокойни са, а на следващия ден майка - йок. Сега съм ги оставил да правят каквото искат и когато го направят, тогава ще имат и майка. Мога да си позволя бездействие в част от пчелина.

  9. #6209
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Интересното е че при мен летежа е много хубав и не очаквах това. Не съм очаквал да качат мед в магазините защото знам че няма паша, но мислех че поне за тях има доволно.

  10. #6210
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Да допълня и за майките. Тази година исках да сменя майки. Е, не искат и не искат да ги приемат. Стоят в клетките, пускам ги на другия ден и уж ги приемат, спокойни са, а на следващия ден майка - йок. Сега съм ги оставил да правят каквото искат и когато го направят, тогава ще имат и майка. Мога да си позволя бездействие в част от пчелина.
    Ми ако има беше подрязъл крилата щяха да си ги сменят сами...
    И бъди сигурен,те знаят какво правят ..........

 

 
Страница 621 от 676 ПърваПърва ... 121521571611619620621622623631671 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 29 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 29 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •