Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 559 от 677 ПърваПърва ... 59459509549557558559560561569609659 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,581 до 5,590 от общо 6761
  1. #5581
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Вчера ходих до пчелина на колега новобранец.Времето беше доста ветровито и небеше най подходящото време за прегледи.Все съм чувал за кротки пчели,но такова чудо не бях виждал.Мисълта ми е ,че жулят заради гена.
    Ама Гена си беше в къщи ...
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  2. #5582
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Юлиане, как незнаеш, разбира се за секунди. Слагай скафандър, оголи ръка или крак и провери. Даже имам един кошер в къщата, където са наще и ме мързеше да паля пушалка та реших само с водичката да му сменя питата отгоре и да му сложа една крайна с мед, в хладничко време и лек ветрец. Излязоха на пожар, тръгнаха да се лепят и само ги гледам как отскачат. Сега, отнесох и 2 жила, ама от то си беше и малко неподходящо време за пипане.
    Аз съм от "бъзливите" пчелари! Работя си винаги със "скафандър" и ръкавици. Лятото не е никак приятно, но... Ако тогава, когато ме налетяха, бях оголил нещо (без значение къде) щяхя да ме надуят като плондер и да ме помъкнат на някъде. Не! Благодаря! "Стоянова майка жали, а не Бежанова!"
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  3. #5583
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Мисълта ми е ,че жулят заради гена.
    Ами не знам, гена си е "Северозападна превъзходна, 4-то поколение синя кръв" Когато имат паша, и с тъпан да думкам пред кошера - никакво внимание! Когато няма - като ме видят от 3-4 метра, строяват стражевата рота на прелката и пращат началника да ми "рапортува"! Едвам стигам до барачката с инвентара да облека "защитата" И това е само едно семейство! Е, и другите не са "божи кравички", но са в рамките на поносимото- пчелички са все пак! Та май ще сменям майката (миналогодишна) на "злобарчето".

    Тъкмо прочетох днес това:
    " Един въпрос е занимавал научната мисъл години наред. Как пчелата майка, респективно бащата - търтеят, предават на поколението, пчелите работнички, качества които те самите не притежават нито пък имат необхдимите ,,инструменти,,: събиране на нектар, прашец; отделяне на восък...
    За целта е проведен опит с кавказка и средноруска пчела - елитен материал от едните е отгледан от другите и обратно. Експеримента показва, че майката ,,придобива/предава,, качествата на пчелите които са я отгледали. В последствие лабораторно е доказано,че чрез майчиното млечице кърмачките предават свое РНК и ДНК на бъдещите майки. Препоръките са майчино семейство, стартер и отглеждач да бъдат в един кошер. В краен случай кошерите да бъдат старателно подбрани от сестрински семейства с еднакви качества."

    Та ще взема от комшията млекце (кравичките му са кротки) и ще отгледам няколко майки.
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  4. #5584
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Тошка пробва ли метода на ПАНАКАТА?Или не си стигнал до там?
    Сега нямах време, даже останаха непрегледани кошери. Другата седмица ще дават новите дрехи

    На мисъл ми е как да подам захаросан мед на пчелите. Имам няколко тенекии с рапичен и слънчогледов, които се е видяло, че няма да ги купят и ми се ще да ги върна на пчелите. Целта е засилване на семействата. Не знам дали с подаване на мед може да изградят и някоя пита. Опит с подхранването нямам никакъв и до сега четох темите по въпроса ама не откривам отговор. Ще ми се да е нещо по-течничко, като сиропче, да не тичат за вода ама всеки пише за нападения. Отделно половината от кошерите са без хранилки, а другите са 20+ годишни, леко непочиствани от последното им ползване, когато и да е било. Приемам идеи всякакви.
    Медец

  5. #5585
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Сега нямах време, даже останаха непрегледани кошери. Другата седмица ще дават новите дрехи

    На мисъл ми е как да подам захаросан мед на пчелите. Имам няколко тенекии с рапичен и слънчогледов, които се е видяло, че няма да ги купят и ми се ще да ги върна на пчелите. Целта е засилване на семействата. Не знам дали с подаване на мед може да изградят и някоя пита. Опит с подхранването нямам никакъв и до сега четох темите по въпроса ама не откривам отговор. Ще ми се да е нещо по-течничко, като сиропче, да не тичат за вода ама всеки пише за нападения. Отделно половината от кошерите са без хранилки, а другите са 20+ годишни, леко непочиствани от последното им ползване, когато и да е било. Приемам идеи всякакви.


    Герой труда — Сибирский пчеловод А.И. Демко

    http://24medok.ru/geroj-truda-sibirs...vod-a-i-demko/


    П.П. Надявам се да ти свърши работа на питанката.

  6. #5586
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Вчера изчистих пликовете от питките и третирах за акар с ОК. Тази година без затваряне на дъна семействата са много силни, но за сега няма да бързам с изводите, може всичко да е от самата година. Чудя се дали тази влага (конденза) на която всички пчелари се радват понеже с нея хранели пилото, дали помага или вреди. Не съм отварял да видя как е пилото но над 50% от кошерите са на 10 рамки а другите на 7-8, слабите семейства с късните самосмени ме изненадаха приятно. Инвентара е готов за сега всичко изглежда много добре, за 6 години пчеларстване това е най силният старт.

  7. #5587
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Вчера при прегледа на семействата установих силно семейство без майка. Установих и едно, което гнездото е било разделено и едната част са приключили, но майката с малко пчели оцелели. Реших да ги придам на силното осиротяло.... обаче установих, че не знам как се придава. Слабите на две рамки ги сложих при силните, спречкаха се нещо, след час се успокоиха но не намерих майката (може и да е оцеляла, нямаше я мъртва на дъното).
    Та въпроса ми е вие как придавате, поне да знам за в бъдеще.

  8. #5588
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Вчера при прегледа на семействата установих силно семейство без майка. Установих и едно, което гнездото е било разделено и едната част са приключили, но майката с малко пчели оцелели. Реших да ги придам на силното осиротяло.... обаче установих, че не знам как се придава. Слабите на две рамки ги сложих при силните, спречкаха се нещо, след час се успокоиха но не намерих майката (може и да е оцеляла, нямаше я мъртва на дъното).
    Та въпроса ми е вие как придавате, поне да знам за в бъдеще.


    След предаването облитаха ли също си им дал при вечер сироп/демек имитираха ли роене/?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #5589
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    След предаването облитаха ли също си им дал при вечер сироп/демек имитираха ли роене/?
    Не знам какво да кажа на това, ще ми трябват няколко дена, за да разбера какво ме питаш!
    И не видях да развяват бял флаг, значи не са се предали още? Или пък за някакво предаване (на живо или на запис ме питаш)

  10. #5590
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Иван_Барабан Виж публикацията
    Не знам какво да кажа на това, ще ми трябват няколко дена, за да разбера какво ме питаш!
    И не видях да развяват бял флаг, значи не са се предали още? Или пък за някакво предаване (на живо или на запис ме питаш)


    Моя съвет е да изчакаш седмица.Дай им малко спокойствие,а и миризмите и инстинктите са важни.По тоя начин както ти си ги обединил аз имам първия рекорд от 15 рамки пило.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 559 от 677 ПърваПърва ... 59459509549557558559560561569609659 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 19 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 19 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •