Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 643 от 676 ПърваПърва ... 143543593633641642643644645653 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,421 до 6,430 от общо 6760
  1. #6421
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Ситуацията е "грамофон свири, майка плаче" Към 20, че и 20+ са си в роево, като категорично е моя грешка, защото закъснях да ги разширя и да им дам да се занимават с нещо. Днес излезе и рояче от един, който завалията прекипваше от пчели ама нямало кой да му сложи поне магазинче. Не мисля да ги разроявам, че трябва да обърна внимание на тези, от които ще вадя мед.
    За мен по-интересното е как ескалираха нещата и явно условията в природата са били супер благоприятни, въпреки че още не мога да си го обясня какво и от къде. За първи път имам толкова малко слаби кошери, просто всичко подскача. И предишни години съм забавял кошери, но сега за сефте ме шамаросват така.
    Не се притеснявай, разроявай и си готов. На мен най силната ми година беше когато 100% изпаднаха в роево.

  2. #6422
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Сега Тоше ще вържа двата ти поста в едно. Шамаросването ще продължи и за в бъдеще.Никога не можем да предвидим какво ще ги накара да ни изненадат. Някъде писах ,че тази година съм пообъркан,от 0 скочиха на пълен корпус,магазина отдолу пълен с пчели.Добре че беше доста променливо и хладно времето.
    При препипването ,преди 1.05 не си обърнал внимание на характерните знаци които те са индикирали вътре,за да ти подскажат, че са набрали първа космическа скорост и следващата ще е втора.Затова грамофона е засвирил.Това рояче дето си го видял да излиза е било последното щом пишеш "рояче",значи 2–3 шепи.
    Ако досега не си обърнал внимание на медовиците е грешка твоя.Може и от тях д видиш рояче да излиза. Понякога кошер който не е в класация "медовик" дава повече и от тях.
    Спорна да е Тоше,и най–исканото от нас–плодоносна от към килограми. Е, и бройки ще са за добро.
    Благодаря, бай Георги, за насоките. Това положение според мен е знак да не подскачам толкова много, защото преди малко си бях повярвал, че трудно ще ми се роят точно на мен. Просто не успях да свърша най-важната част за сезона, така да се каже да оформя вадата и после да ги пусна на самотек.
    А роячето е на една пита ДБ, покритичка, но не нещо впечатляващо. Но и много опит с рояците нямам, че все ги избягвах.
    Един друг, пак забавен и забравен, стигам до него и какво да видя - прекипва. Става ми ясно, че явно и този ще е от бегълците и само местя питите да констатирам предположението. Обърнатата отгоре пълна с нектар/мед. Долу 11 пити, като двете крайни също пълни. Признаци за роене няма. Прекръстих се, разширих го, дадох му хоризонт и според мен ще остана доволен от този кошер.
    Дано да го науча някой ден това пчеларство
    Медец

  3. #6423
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Колега опичай си акъла, защото голямо учене та чака. Аз вече 10-на години се мъча, и още нищо не съм научил? Добре че, тука срещнах добри хора. Та като видя зор и ми помагат. И да знаеш, година с година не си мязат. Досущ като хората са. Има добри, има и лоши. Ама какви ще ни споходат нази , само Дедо Боже си знае?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #6424
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Благодаря, бай Георги, за насоките. Това положение според мен е знак да не подскачам толкова много, защото преди малко си бях повярвал, че трудно ще ми се роят точно на мен. Просто не успях да свърша най-важната част за сезона, така да се каже да оформя вадата и после да ги пусна на самотек.
    А роячето е на една пита ДБ, покритичка, но не нещо впечатляващо. Но и много опит с рояците нямам, че все ги избягвах.
    Един друг, пак забавен и забравен, стигам до него и какво да видя - прекипва. Става ми ясно, че явно и този ще е от бегълците и само местя питите да констатирам предположението. Обърнатата отгоре пълна с нектар/мед. Долу 11 пити, като двете крайни също пълни. Признаци за роене няма. Прекръстих се, разширих го, дадох му хоризонт и според мен ще остана доволен от този кошер.
    Дано да го науча някой ден това пчеларство

    ,,Това не са прости безделници, а дебели безделници, на които вече липсва феромонът на майката, за да потисне развитието на яйчниците, това са безделници, когато пчелното семейство премине границата на растежа си като един организъм, който обединява царицата в едно цяло с разплода,,

    Роевите пчели са роеви основно поради два взаимносвързани фактора трябва да са налице и двата за да ги има.

  5. #6425
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Благодаря, бай Георги, за насоките. Това положение според мен е знак да не подскачам толкова много, защото преди малко си бях повярвал, че трудно ще ми се роят точно на мен. Просто не успях да свърша най-важната част за сезона, така да се каже да оформя вадата и после да ги пусна на самотек.
    А роячето е на една пита ДБ, покритичка, но не нещо впечатляващо. Но и много опит с рояците нямам, че все ги избягвах.
    Един друг, пак забавен и забравен, стигам до него и какво да видя - прекипва. Става ми ясно, че явно и този ще е от бегълците и само местя питите да констатирам предположението. Обърнатата отгоре пълна с нектар/мед. Долу 11 пити, като двете крайни също пълни. Признаци за роене няма. Прекръстих се, разширих го, дадох му хоризонт и според мен ще остана доволен от този кошер.
    Дано да го науча някой ден това пчеларство
    Силен и здрав кошер е нормално да изпадне в роево, тук няма значение пчеларя колко разбира, а е съвкупност от паша, време и други неща. Ако ги подържаш слаби, за да не роят за какво са ти. Еднакви кошери по сила еднакво гледани, една година 0% в роево, следващата 20% друга 50% а понякога и 100%. Разрояването става лесно. Взимаш 50% от кошера (в моя случай единия копрпус) и правиш отводка. Другата половиня (при мен другия корпус) го преместваш на страни. На мястото на кошера слагаш само майката с основи (може и празни рамки) и около 5кг.храна, след което слагаш плътна дъска и върху нея отместения 2ри корпус с вход обърнат на 180 градуса. След като новата майка на 2рия корпус напълни 6-7 рамки пило махаш дъската и ткъв кошер дава по около 40-50кг слънчоглед. Аз режа едното крило на майката за всеки случй, че 100% успеваемост няма никъде но това работи. Може да цепиш и на повече ако искаш отводки. Успех!

  6. #6426
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    ... Другата половиня (при мен другия корпус) го преместваш на страни. На мястото на кошера слагаш само майката с основи (може и празни рамки) ...
    Ихаааа...Някой хора се учат бързо...поздравления

    За първи път този метод го направих преди 20 години. Тогава, от моите познати пчелари, никой не бе го чувал. Не съм го срещал дори и в книгите, вестниците и списанията, които съм прочел (изчел съм повече от един метър височина стари български и още толкова руски списания).

    Претендирам за авторство (шегувам се естествено), но ако някой има доказателство, някъде нещо да е написано за този начин на делене, преди повече от 20 години, нека да сподели източника, би ми било интересно да го прочета.

    Между впрочем, този метод е популярен само в България. Не съм гледал видео клипове, които да показват този начин на делене, били те Руски, Френски или Английски.

    Тази година малко го доразвих метода - В разгара на рапицата преместих всичкото пило (долу-горе 8-10 дадан-блатови рамки*) в отделен корпус на друго място в пчелина. На старото място върнах 10 полупразни ДБ рамки със старата майка и двата магазина, които бях сложил в началото на рапицата. Така се освободи повече пчела за носене на нектар. Няколко дни след тази гимнастика, двата магазина са пълни. Какво ще произлезе от това - не знам, какво ще правя по време на акацията - ще реша в крачка. Пчеларството ми е меко казано интересно и продължавам да експериментирам.

    *До началото на рапицата, та дори и няколко дни след като пчелите носят обилно нектар, държа Дадан Блат като последен 3ти или 4ти корпус най отгоре. Под него са 2 или 3 магазина. Така, без много усилилия, без стеснявания, разпечатвания и други всеизвестни мурафети, пчелите се развиха на 8-10 рамки с пило.

  7. #6427
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Ихаааа...Някой хора се учат бързо...поздравления

    За първи път този метод го направих преди 20 години. Тогава, от моите познати пчелари, никой не бе го чувал. Не съм го срещал дори и в книгите, вестниците и списанията, които съм прочел (изчел съм повече от един метър височина стари български и още толкова руски списания).

    Претендирам за авторство (шегувам се естествено), но ако някой има доказателство, някъде нещо да е написано за този начин на делене, преди повече от 20 години, нека да сподели източника, би ми било интересно да го прочета.

    Между впрочем, този метод е популярен само в България. Не съм гледал видео клипове, които да показват този начин на делене, били те Руски, Френски или Английски.

    Тази година малко го доразвих метода - В разгара на рапицата преместих всичкото пило (долу-горе 8-10 дадан-блатови рамки*) в отделен корпус на друго място в пчелина. На старото място върнах 10 полупразни ДБ рамки със старата майка и двата магазина, които бях сложил в началото на рапицата. Така се освободи повече пчела за носене на нектар. Няколко дни след тази гимнастика, двата магазина са пълни. Какво ще произлезе от това - не знам, какво ще правя по време на акацията - ще реша в крачка. Пчеларството ми е меко казано интересно и продължавам да експериментирам.

    *До началото на рапицата, та дори и няколко дни след като пчелите носят обилно нектар, държа Дадан Блат като последен 3ти или 4ти корпус най отгоре. Под него са 2 или 3 магазина. Така, без много усилилия, без стеснявания, разпечатвания и други всеизвестни мурафети, пчелите се развиха на 8-10 рамки с пило.
    Търси го като гол рой. Аз го практикувам от 6-7 години, но срещнах колега от Русе, който го практикувал от много години, може би повече от теб.

  8. #6428
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Много относително.
    Много зависи как си ги иззимил и как си ги подхранвал, и най вече коло са на юг. 2 ДБ8/10 са критична маса пчела и по моя сметка това са майката + 2-3 отводки сега (на запечатано пило),стига да имаш инвентара и да сколасаш.
    Другото,сега с тия мрежести дъна може да се мине и само с ХМ между плодници,залагат както горе така и долу,ако ротираш майката горе /долу или въртиш осеменена рамка там.

  9. #6429
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Търси го като гол рой. Аз го практикувам от 6-7 години, но срещнах колега от Русе, който го практикувал от много години, може би повече от теб.
    И аз го ползвам от доста години, малко повече от твоите 20 и мисля, че го пише в една книга, но ще го търся на свободно време за да съм точен. Както всички и аз го правя по мой начин. В ерата на създаване на форумите го казах на един колега който се появява от време на време с обява - продавам туй онуй.

  10. #6430
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Аз пък от страшно много време не го ползвам. За да бъда по-точен, не съм го ползвал никога, защото нямам слънчоглед.
    Ама празните рамки за които пише Nik-m, обтелени ли са или са без телове?

 

 
Страница 643 от 676 ПърваПърва ... 143543593633641642643644645653 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 29 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 29 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •