Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 642 от 676 ПърваПърва ... 142542592632640641642643644652 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,411 до 6,420 от общо 6760
  1. #6411
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Започнах да давам малко след като акацията не цъфна, може би към средата на Май. Кошерите останаха без капка мед, изчистиха пилото и се проготвиха да умират. След това на всяко ходене по една хранилка, едвам ги спасих.

  2. #6412
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    И страшно силни на колко пити покрити с пчела отговаря ?
    Аз храня около 250/300 колоний комбинирано захар/питка и не мога да им подам токлкова за 3-4 месеца.
    При тази упомената цифра брой кошери/колонии/ не би трябвало да ти стигне този тонаж при липса на всякаква паша.А ти си си карал до 4 месеца с тази храна. Това говори, че е имало някаква съпътстваща паша около тях и те са я оползотворявали много рационално и са ти икономисали доста труд и финанси.
    Да, и аз също питам колегата Nik-m,какво изразява със страшно силен кошер? Все пак всеки си има критерий за оценка на кошерите.
    Да те попитам,захар кристал ли имаш в предвид или захар–сироп при това комби хранене?

  3. #6413
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Моя грешка.
    Не съм калкулирал теглото на питките в тонажа
    Суха захар + питка за периода Февруари-Май.
    Сироп пролет/есен давам за нозема/вируси.

  4. #6414
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    При тази упомената цифра брой кошери/колонии/ не би трябвало да ти стигне този тонаж при липса на всякаква паша.А ти си си карал до 4 месеца с тази храна. Това говори, че е имало някаква съпътстваща паша около тях и те са я оползотворявали много рационално и са ти икономисали доста труд и финанси.
    Да, и аз също питам колегата Nik-m,какво изразява със страшно силен кошер? Все пак всеки си има критерий за оценка на кошерите.
    Да те попитам,захар кристал ли имаш в предвид или захар–сироп при това комби хранене?
    За мен силен кошер е да излезне от зимата с пълен корпус, от летва до летва. От годините съм забелязал че студена зима с 5-6 рамки Март е по добре от топла зима с 10 рамки Март.

  5. #6415
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Моя грешка.
    Не съм калкулирал теглото на питките в тонажа
    Суха захар + питка за периода Февруари-Май.
    Сироп пролет/есен давам за нозема/вируси.
    Ако даваш по 5кг. захар на месец на кошер, при 100 кошера са половин тон, за 2 месеца са тон. А 5кг. на месец без никаква паша е нищо, само ги подържа живи.
    Но в пчеларството не трябва да правиш сметки, че като теглиш чертата, трябва да се откажеш

  6. #6416
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Открих роевия сезон! 2 броя изпаднали в роево, но интересното е че майките си работят, дебели са и нямат мераци да хващат гората а по 20тина запечатани матоника. Според мен ще изчистят, но ги разцепх за всеки случай.

  7. #6417
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Открих роевия сезон! 2 броя изпаднали в роево, но интересното е че майките си работят, дебели са и нямат мераци да хващат гората а по 20тина запечатани матоника. Според мен ще изчистят, но ги разцепх за всеки случай.

    Това да са в работно състояние и да се роят го наблюдавам от години.Само Майстора ме е подкрепил в това мое виждане на нещата.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #6418
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Аз онзи ден успях да препипам няколко и за сега не са в роево ама ми се ще, че съм по ръба на засадата. При мен повечето от кошерите подскачат, но просто не мога да им обърна нужното внимание и ще е каквото сабя покаже. Днес минах за малко и чух работен звук като на паша и така като гледам прогнозата за следващите 10 дни + има си влага в природата, може и да качат нещо. Може и да се качат по крушите и джанките
    И времето за майкопроизводство е започнало, че чух пчелоядите
    Медец

  9. #6419
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Ситуацията е "грамофон свири, майка плаче" Към 20, че и 20+ са си в роево, като категорично е моя грешка, защото закъснях да ги разширя и да им дам да се занимават с нещо. Днес излезе и рояче от един, който завалията прекипваше от пчели ама нямало кой да му сложи поне магазинче. Не мисля да ги разроявам, че трябва да обърна внимание на тези, от които ще вадя мед.
    За мен по-интересното е как ескалираха нещата и явно условията в природата са били супер благоприятни, въпреки че още не мога да си го обясня какво и от къде. За първи път имам толкова малко слаби кошери, просто всичко подскача. И предишни години съм забавял кошери, но сега за сефте ме шамаросват така.
    Медец

  10. #6420
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Ситуацията е "грамофон свири, майка плаче" Към 20, че и 20+ са си в роево, като категорично е моя грешка, защото закъснях да ги разширя и да им дам да се занимават с нещо. Днес излезе и рояче от един, който завалията прекипваше от пчели ама нямало кой да му сложи поне магазинче. Не мисля да ги разроявам, че трябва да обърна внимание на тези, от които ще вадя мед.
    За мен по-интересното е как ескалираха нещата и явно условията в природата са били супер благоприятни, въпреки че още не мога да си го обясня какво и от къде. За първи път имам толкова малко слаби кошери, просто всичко подскача. И предишни години съм забавял кошери, но сега за сефте ме шамаросват така.
    Сега Тоше ще вържа двата ти поста в едно. Шамаросването ще продължи и за в бъдеще.Никога не можем да предвидим какво ще ги накара да ни изненадат. Някъде писах ,че тази година съм пообъркан,от 0 скочиха на пълен корпус,магазина отдолу пълен с пчели.Добре че беше доста променливо и хладно времето.
    При препипването ,преди 1.05 не си обърнал внимание на характерните знаци които те са индикирали вътре,за да ти подскажат, че са набрали първа космическа скорост и следващата ще е втора.Затова грамофона е засвирил.Това рояче дето си го видял да излиза е било последното щом пишеш "рояче",значи 2–3 шепи.
    Ако досега не си обърнал внимание на медовиците е грешка твоя.Може и от тях д видиш рояче да излиза. Понякога кошер който не е в класация "медовик" дава повече и от тях.
    Спорна да е Тоше,и най–исканото от нас–плодоносна от към килограми. Е, и бройки ще са за добро.

 

 
Страница 642 от 676 ПърваПърва ... 142542592632640641642643644652 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 26 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 26 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •