Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 367 от 677 ПърваПърва ... 267317357365366367368369377417467 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,661 до 3,670 от общо 6763
  1. #3661
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    https://www.youtube.com/watch?v=xpz0wi1xiBs
    Всичко се вижда.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #3662
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Отгоре надолу, защото имат залепена лента от основа.

    П.П. Аз пък от знаещите ли съм?
    Предполагам от знаещите и наблюдателните.

  3. #3663
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    https://www.youtube.com/watch?v=xpz0wi1xiBs
    Всичко се вижда.


    Тук по добре се вижда.

  4. #3664
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Тотоално не познаха синоптиците в моя район за днес. Вместо 43 беше 34 градуса. Цял ден облачно а пчелите се разцепиха от работа, просто перфектен ден за медосбор. Налепих 150 магазинни рамки да е готов и другия ред с мзгазините.
    Иначе е суша, но слънчогледа отделя много добре за момента за 5 дена някой семейства напълниха магазин а други половин.
    Ето започнаха да растат на горе Малко не съм окосил тревата ама няма време а и като е суша не расте много тази година ще мине без косене, само огазих тревата пред кошерите да влизат.
    Когато бяха 10 кошера тревата не минаваше 10 см. ама сега са други приоритетите
    Колега, с два корпуса за плодник не им ли е много „на широко“ на пчелите, пробвал ли си с един корпус и нагоре магазини?

  5. #3665
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Като ви се свиди и едно топченце восък така ще е.Объркахте тия пчели от печелбарство.Валка данеска напълних бая от тия далачета за продан,по 300еуро е килограма..Има проблем ,че няма клиенти и се аз си ги яма.
    Този пост е редактиран от jdrumev; 07.07.2017 в 20:58. Причина: Редовната работа/правопистни грешки/

  6. #3666
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Ето тук е показано лепенето: https://www.youtube.com/watch?v=79xsZu_W8Fs

  7. #3667
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Колега, с два корпуса за плодник не им ли е много „на широко“ на пчелите, пробвал ли си с един корпус и нагоре магазини?
    Спред мен е идеално, пробвал съм с 1 корпус но не ми харесва. Сега блокираха майките във 2рия корпус и те слезнаха в 1вия и няма нужда да въртя. С 2 корпуса мога да направя много неща коiто искам а с 1 става като ДБ и ти връзва ръцете.
    В момента има 2 магазина и 1корпус с мед и нектар и 1 остава за плодник. Август втртя всичко и оставям само 15кг. в 1вия корпус за зимуване и забравям за кошерите. Само гледам летежа и ако не ми хареса някой му давам едно помощно семейство.

    П.С. Последно време съм се загледал в фарар, там методите ми ще са по функционални.

  8. #3668
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Спред мен е идеално, пробвал съм с 1 корпус но не ми харесва. Сега блокираха майките във 2рия корпус и те слезнаха в 1вия и няма нужда да въртя. С 2 корпуса мога да направя много неща коiто искам а с 1 става като ДБ и ти връзва ръцете.
    В момента има 2 магазина и 1корпус с мед и нектар и 1 остава за плодник. Август втртя всичко и оставям само 15кг. в 1вия корпус за зимуване и забравям за кошерите. Само гледам летежа и ако не ми хареса някой му давам едно помощно семейство.

    П.С. Последно време съм се загледал в фарар, там методите ми ще са по функционални.
    Последните две години работя и по двата варианта и съществена разлика по отношение на добивите няма. И при двата обаче има недостатъци от различно естество.
    При 1ЛР за плодник в началото на годината качвам пити с пило в магазините за да принудя и майката да се качи(хич не обича да снася в малка рамка ако има избор). Докато магазините са под плодника бавят пролетното развитие, а като ги ротирам минимум един магазин (често и два) отива за пило, а ми се ще да въртя само светли рамки. Така е докато премине пролетния пик на развитие до първа паша. После сами свалят майката в ЛР-а и това ми позволява да реагирам по-навременно с магазините като почнат да запечатват меда. Минус, е че макар да няма медена шапка в плодника пилото е ограничено заради прашеца които бутат само най-долу и при скорошна втора паша семейството не успява да я оползотвори както трябва.
    При 2 ЛР за големия плюс е ротирането на еднакви рамки и почти моменталното усвояване на празния корпус, но при една много ранна паша семейството се оказва неподготвено да премине от режим на гледане на много пило към медосбор. В един по следващ етап и подходяща паша семейството наваксва и пак използвам по малката рамка за да вадя по-бързо запечатания и евентуално монофлорен мед. Друго което мога да спомена като минус е това, че като влезе в паша и почна да товаря магазини отгоре в един момент се оказва, че пило имам само в горен корпус, а долния е празен.
    Каквито и пречки да имам с тези комбинации съм доста по доволен отколкото от класическия ДБ. Важно е само да се правят планове по-напред във времето и някой да не ми оплеска сметките...

  9. #3669
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Standart Виж публикацията
    Последните две години работя и по двата варианта и съществена разлика по отношение на добивите няма. И при двата обаче има недостатъци от различно естество.
    При 1ЛР за плодник в началото на годината качвам пити с пило в магазините за да принудя и майката да се качи(хич не обича да снася в малка рамка ако има избор). Докато магазините са под плодника бавят пролетното развитие, а като ги ротирам минимум един магазин (често и два) отива за пило, а ми се ще да въртя само светли рамки. Така е докато премине пролетния пик на развитие до първа паша. После сами свалят майката в ЛР-а и това ми позволява да реагирам по-навременно с магазините като почнат да запечатват меда. Минус, е че макар да няма медена шапка в плодника пилото е ограничено заради прашеца които бутат само най-долу и при скорошна втора паша семейството не успява да я оползотвори както трябва.
    При 2 ЛР за големия плюс е ротирането на еднакви рамки и почти моменталното усвояване на празния корпус, но при една много ранна паша семейството се оказва неподготвено да премине от режим на гледане на много пило към медосбор. В един по следващ етап и подходяща паша семейството наваксва и пак използвам по малката рамка за да вадя по-бързо запечатания и евентуално монофлорен мед. Друго което мога да спомена като минус е това, че като влезе в паша и почна да товаря магазини отгоре в един момент се оказва, че пило имам само в горен корпус, а долния е празен.
    Каквито и пречки да имам с тези комбинации съм доста по доволен отколкото от класическия ДБ. Важно е само да се правят планове по-напред във времето и някой да не ми оплеска сметките...
    При 1 ЛР минусите са много като се почне от трудното подменяне на пити понеже винаги са заети и се стигне до невъзможната ротация.
    При 2 ЛP минусите казани от теб, за мен не са такива. Aко искаш при ранната паша може да вадиш и корпусни пити, може да направиш така ротацията че семейството да остане във 2ри корпус и да пълни направо магазина(да все пак остава проблема с прекаленото пило и прекалената консумация). А при следващите паши за да не ти оставя 1вия корпус празен, няма да преразширяваш кошера с магазини и пчелите ще замедят 2рия корпус и майката ще слезне в 1вия.
    За мен минусите са други:
    1 Есен и пролет, понеже обема е голям и ненужен за пчелите на този етап те си взимат восък от долния корпус и съсипват питите.
    2 Пролетта като наблъска и двата корпуса с пило нямат удържане ако няма паша.

  10. #3670
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Ей, че точно сте го описали в последните мнения. Все едно за моите кошери става въпрос. С два ЛР корпуса и ротация миналогодишните отводки ги издокарах да събират акация. Е, после се изроиха, но това от моя мързел. И аз исках така, да ги натоваря отгоре с магазините / при мен повечето са си корпуси/ и да ги "обера" чак през август, но като са нашироко в плодника изроените семейства, не се качват през ХР, живуркат си там и нагоре празно. Ще видим догодина, ако ги опазя от роене, как ще е.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 367 от 677 ПърваПърва ... 267317357365366367368369377417467 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 11 гост (и))

  1. morriddin

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •