Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 594 от 676 ПърваПърва ... 94494544584592593594595596604644 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,931 до 5,940 от общо 6760
  1. #5931
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Аз лично при самосмяна (есента) съм наблюдавал поеече от 5-6 пъти двете майки да работят заедно, последно миналата седмица.Качвал съм клипчета отатък . Моето обяснение е че работят заедно докато не започнат да излизат пчелите на младата, тогава старата отива курбан. Другия вариант е да не са сигурни в качеството на новата и слаби феромони. Може да има и друга тяхна преценка ама....
    Значи от пчелите зависи ама Т.Дончев пита за майките, що се понасят една друга или поне аз така го разбрах.

  2. #5932
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Какво е мнението ми по въпроса за двете майки. За да има две майки в кошера означава, че и двете са пълен боклук и трябва в първия удобен момент да се сменят.
    Дончев, Дончев... Друго очаквах да прочета, ама си прав. Наличието на две майки в семейство е изключение при насекомите, по принцип. Правилото е да има само по една майка, независимо от вида на насекомите било то пчели, оси, мравки. Не съм просветен в ентомологията, но мисля, че така беше. Само да не бъркам, че май при земните пчели имаше масово срещано изключение с по няколко майки.

    Много интересен е отговора на въпроса, защо в семействата на насекомите има приоритетно по една майка, а по няколко, само в процес на смяна на царицата? Който даде стабилен отговор, що го издигна в ранг на Господ Бог!

  3. #5933
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Значи от пчелите зависи ама Т.Дончев пита за майките, що се понасят една друга или поне аз така го разбрах.
    А защо отговора да е друг?
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  4. #5934
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    А защо отговора да е друг?
    Ами зависи, отговора ти ,, курбан,, дали е, пчелите правят курбана или оставят майките да се изтрепят.

  5. #5935
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Дончев, Дончев... Друго очаквах да прочета
    Само загатни какво и веднага ще ти изфабрикувам един пост. Иначе както писах по - горе - чакам изказвания по материала и не бързам.

  6. #5936
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А някой дали може да обясни на какво се дължи това? Как майките допускат поносимост една към друга? Какъв е механизма? Не, че не знам де.
    Сенсей Соларий, според мен самите пчели не допускат майките да се срещнат на ринга, а не че майките много се обичат. Как го постигат? Предполагам чрез феромоните, някак им пречат да се "надушат" и да се сборят. Говоря за стара и млада майка. Защо го правят и докога? Само може да предполагате.
    Дай сега и ти нещо

  7. #5937
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Само загатни какво и веднага ще ти изфабрикувам един пост. Иначе както писах по - горе - чакам изказвания по материала и не бързам.
    Майката е много добро същество не жили ни хора ни пчели единственно друга майка, търтея още по добро същество даже и жило няма ама децата им караконджоли преди време са се използвали във войните нападаш си някоя крепост и като ти хвърлят на главата една тръвна и започваш казачок.Та ако предположим, че майката се бие с друга майка от страх и инстинкт за самосъхранение то може би не напада ако не се чувства застрашена.

  8. #5938
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Сенсей Соларий, според мен самите пчели не допускат майките да се срещнат на ринга, а не че майките много се обичат. Как го постигат? Предполагам чрез феромоните, някак им пречат да се "надушат" и да се сборят. Говоря за стара и млада майка. Защо го правят и докога? Само може да предполагате.
    Дай сега и ти нещо
    На прав път си, че феромоните са тези които пречат на майките. По точно слабите или почти еднакви. Майките са от един кошер в който аромата е един и същ. Майките са майка и дъщеря. Феромоните им може да се доближават. В повечето случаи си мислим, че майките се бият помежду си, но и пчелите понякога изпълняват екзекуторската работа. Та значи, ако феромоните им се доближават, то пчелите ги приемат като една и съща при срещите и ги отминават, а в другия случай е когато феромоните са слаби и пчелите не реагират на тях, а и майките се приемат една друга като пчели. Възможна е и друга версия в която играе подредбата на кошера...и т.н..., че +.

  9. #5939
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Майките се бият и преди да се оплодят даже и в маточник има жертви.

  10. #5940
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Ето един, който твърди, че известно време работи с две майки:https://www.youtube.com/watch?v=39sbazyeazc
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 594 от 676 ПърваПърва ... 94494544584592593594595596604644 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 28 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 28 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •