Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 668 от 677 ПърваПърва ... 168568618658666667668669670 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,671 до 6,680 от общо 6763
  1. #6671
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Преди няколко дена продадох майки на 6 осиротяли семейства, после като погледанх дневника, 3 късни саосмени и 2 ранни саосмени. Нормално, имало е пробем с майката и за това са направили сасмяна, но проблема изглежда се е предал и на дъщерята.

  2. #6672
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2017
    Мнения
    18
    Пчеларски район
    обл. Плевен
    Явно така желаните самосмени не са добър вариант. Или може би зависи от породата.

  3. #6673
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Плама Виж публикацията
    Явно така желаните самосмени не са добър вариант. Или може би зависи от породата.
    Самосмяната е като, необходимо зло.

  4. #6674
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    От трите вида според мен най-скапаните трябва да са свищевите, няма друг начин. Тия дето пчеларя-майкопроизводител се прави на Господ, спадат към същата група. И 1000 пъти да се повтори измишльотината, че самосмените видиш ли са скапани, няма как да върже дикиш, поне за мен де

  5. #6675
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    От трите вида според мен най-скапаните трябва да са свищевите, няма друг начин. Тия дето пчеларя-майкопроизводител се прави на Господ, спадат към същата група. И 1000 пъти да се повтори измишльотината, че самосмените видиш ли са скапани, няма как да върже дикиш, поне за мен де
    Знам, че цял живот са ви набливали тази измиишльтона, че самосмяната е добра майка. Но реално това е една по добре захранена свещева майка, със същите гени. Имал съм стотици самосмени и съм видял, че не струват а аз вярвам на очите си а не на книги и на приказки. Също нито един сериозен пчелар не работи с такива, това не е случайно. Един пример от пролетта (поредния) виждам един кошер направил 3 маточника за самосмяна и аз да хвана да направя 3 отводки. И 3те майки се оплодиха и след това и 3те умряха след като пронесоха.

  6. #6676
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Знам, че цял живот са ви набливали тази измиишльтона, че самосмяната е добра майка. Но реално това е една по добре захранена свещева майка, със същите гени. Имал съм стотици самосмени и съм видял, че не струват а аз вярвам на очите си а не на книги и на приказки. Също нито един сериозен пчелар не работи с такива, това не е случайно. Един пример от пролетта (поредния) виждам един кошер направил 3 маточника за самосмяна и аз да хвана да направя 3 отводки. И 3те майки се оплодиха и след това и 3те умряха след като пронесоха.
    Зависи какво се вижда под самосмяна, а и има разлика в самата техника.Едно е пчелите да си сменят майката в семейство което видимо не върви,друго е пчеларя да предизвика самосмяна в здраво семейство от икономическа гледна точка ( 1 майка за продажба + 1 отводка + старата за запасна която се е доказала или и тя за продажба).
    По малък брой маточници,по добре захранена и по добре хранена ларва.Отделно пчелите си избират на кое яйце да заложат. Няма как това да е по лошо от това което ще направи пчеларя и неговия критерий за качество.
    Колко професионални пчелари ( има ли такива у нас ?) ще си купят майките от външно стопанство е спорен въпрос.

  7. #6677
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Зависи какво се вижда под самосмяна, а и има разлика в самата техника.Едно е пчелите да си сменят майката в семейство което видимо не върви,друго е пчеларя да предизвика самосмяна в здраво семейство от икономическа гледна точка ( 1 майка за продажба + 1 отводка + старата за запасна която се е доказала или и тя за продажба).
    По малък брой маточници,по добре захранена и по добре хранена ларва.Отделно пчелите си избират на кое яйце да заложат. Няма как това да е по лошо от това което ще направи пчеларя и неговия критерий за качество.
    Колко професионални пчелари ( има ли такива у нас ?) ще си купят майките от външно стопанство е спорен въпрос.
    По малкият брой маточници, гарантира ли по-добро захранване? И дали тази майка ще е по-добра от роева?
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  8. #6678
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Само от последните постове тук може да се каже, че няма смисъл да се разчита на самосмяна за подмяна на майки. Много ако, много дали, ама щели неще ли, ама кога, колко..... Нищо предвидимо! И да ковна още един пирон. Двете майки(нова и стара) работели заедно!!! Да, но се случва младата да хване храстите!!! И кво правим? Пак чудейки, пак разправии. загубено време.... Е няма как да разчитам на самосмвнки. До тук въобще не споменавам наследени качества!!!! Там има още въпросителни неизвестни. На мен, според опита ми, не ми излиза сметката да се занимавам със самосмвнки. Както някой каза наскоро "всеки.... жената... както му е удобно

  9. #6679
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Технически погледнато,би трябвало да са по добре захранени и отгледани в сравнение със 25-30 маточника при роевите. Дали ще е по добра зависи от това как е отгледана и какво има между краката,и в крайна сметка пак пчелите избират на какво да заложат. То като не го бива семейството нали пчеларя решава какво се случва нататъка с него, ясно е че няма да го караш да си се сменя или принудиш да изрой за смяна.
    В тоя ред на мисли малко ми е странно да се коментира в тая посока. Пчелар със стаж над 5 години би трябвало да няма слаби семейства в пчелина си.

    Румене,ти говориш по друг сценарий ( двумайчино ) ,близък е но условията са други.
    А пък относно наследени качества,да седнеш да се доверяваш на майкопроизводители е смешна работа само болести и мърша ще си докараш на пчелина.

  10. #6680
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз работя само с млади майки, за да има самосмяна е породено от 3 прчини. Каплава майка, болна майка, повредена майка и какво се получава чакаш от сакат да ти изкара качество, еми няма как да стане. Хубава майка със силно семейство не прави самосмени. Друго ако имаш 100 кошера, и направиш самосени на всички ще се запази същото качесто на пчелина. Вариант 2, взимаш материал от най добрата майка в пчелина и правиш от нея 100 майки, така ще вдигнеш нивото на много семейства. Мога да дам и още примери, но няма смисъл. Който иска да разбере, ще разбере, който не иска да е жив и здрав и да си работи както му харесва!

 

 
Страница 668 от 677 ПърваПърва ... 168568618658666667668669670 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 29 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 28 гост (и))

  1. Tevion

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •