Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 572 от 676 ПърваПърва ... 72472522562570571572573574582622672 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,711 до 5,720 от общо 6760
  1. #5711
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    И пълзенето за 2019-та започна Даже в първият момент като видях колко пчели има по земята малко се стреснах. Едни тъмнички и пухкавки, а пълзят и не могат да летят като има на места да правят и купчинки около по-високи бурени. Не са с разкривени крила и на вид са все едно са изпопадали в тревата облитащи се пчели. Нямах рапица, наоколо са предимно жита и пръскането беше преди 1, даже 2, седмици и не вярвам да е от отравяне. Пролетта не третирам за акар. За нозематоза никога не съм третирал. Този път ще пратя една проба за изследване да видим дали не е от моя грешка. А преди една седмица пчелинчето така ми радваше окото и ухото.
    Медец

  2. #5712
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    И пълзенето за 2019-та започна Даже в първият момент като видях колко пчели има по земята малко се стреснах. Едни тъмнички и пухкавки, а пълзят и не могат да летят като има на места да правят и купчинки около по-високи бурени. Не са с разкривени крила и на вид са все едно са изпопадали в тревата облитащи се пчели. Нямах рапица, наоколо са предимно жита и пръскането беше преди 1, даже 2, седмици и не вярвам да е от отравяне. Пролетта не третирам за акар. За нозематоза никога не съм третирал. Този път ще пратя една проба за изследване да видим дали не е от моя грешка. А преди една седмица пчелинчето така ми радваше окото и ухото.
    Ще очакваме да споделиш резултат, че пълзенето много го приписват на церана
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  3. #5713
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    И при нас арендаторите вместо нас направиха антироевите мерки - пред всеки кошер по една две шепи агонизиращи пчели с изплезени хоботчета. Рапица няма, единия голям арендатор сади царевица и твърди че не пръска с нищо въпреки че върху сеялките има по един голям резервоар с незнайно каква течност, а другия голям арендатор с огромните площи жито никакъв го няма и нищо не коментира, а именно той най много ме съмнява че нещо прецака работата, но какво да се прави в България важи закона на джунглата, по силния убива и мачка по слабия и те така.....

  4. #5714
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    И при мен се появиха пълзящи пчели . Предни години се е случвало в различна степен. Миналата година този проблем отсъстваше, но тази година май нещата не отиват на добре.

  5. #5715
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Пълзящите пчели са много обезпокоителен симптом. Без да внушавам аналогия ще вметна, че при мен се наблюдаваше миналата година в разгара на лятото, а в крайна сметка 9 от 11 не презимуваха. Професорът диагностицира вируси. Много често този симптом остава незабелязан особено, ако е затревен пчелина. Наблюдавах ги, как пълзят по пътеката пред кошерите движейки се леко апатично и в хаотични посоки. Така и не успях да определя дали са изхвърлени от кошерите или са паднали от полет и се опитват да се върнат. Не изключвам и да се дължи на натравяне от пръскания, което за мен също е много вероятно.
    Доколкото съм запознат цераната не засяга мускулатурата, но аз не бих я зачеркнал категорично, нито възможната връзка между нея, занижения имунитет и последваща вирусна атака. Белите обикновено не идват сами и в повето случаи са породени от комплекс от фактори. При всички положения трябва да се вземат превантивни мерки. Още от пролетта съм ги почнал с хайв алайв, пък ще видим, как ще е тази година.

  6. #5716
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Пълзящите пчели са много обезпокоителен симптом. Без да внушавам аналогия ще вметна, че при мен се наблюдаваше миналата година в разгара на лятото, а в крайна сметка 9 от 11 не презимуваха. Професорът диагностицира вируси. Много често този симптом остава незабелязан особено, ако е затревен пчелина. Наблюдавах ги, как пълзят по пътеката пред кошерите движейки се леко апатично и в хаотични посоки. Така и не успях да определя дали са изхвърлени от кошерите или са паднали от полет и се опитват да се върнат. Не изключвам и да се дължи на натравяне от пръскания, което за мен също е много вероятно.
    Доколкото съм запознат цераната не засяга мускулатурата, но аз не бих я зачеркнал категорично, нито възможната връзка между нея, занижения имунитет и последваща вирусна атака. Белите обикновено не идват сами и в повето случаи са породени от комплекс от фактори. При всички положения трябва да се вземат превантивни мерки. Още от пролетта съм ги почнал с хайв алайв, пък ще видим, как ще е тази година.
    Аз съм имал същият проблем, това беше в последствие от вирус причинен от прекаленото опаразитяване с акар. При мен се размина без нито една загуба зимата, което ме учуди и мен. Аз третирах за акар няколко пъти и яко витамини за подсилване на имунната система, не зная кое е помогнало но нещата се оправиха.

  7. #5717
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    дублира се поста

  8. #5718
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    дублира се поста
    Новият сървър е чайна-майна.

  9. #5719
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз съм имал същият проблем, това беше в последствие от вирус причинен от прекаленото опаразитяване с акар. При мен се размина без нито една загуба зимата, което ме учуди и мен. Аз третирах за акар няколко пъти и яко витамини за подсилване на имунната система, не зная кое е помогнало но нещата се оправиха.
    Да уточним - не говориш за безкрили, а за пълзящи пчели, на които крилата са им наред, нали? Ами акарът е централният заподозрян и няма как да е иначе!
    Не знам... откакто колега, преди седмица, повдигна въпроса за регресия на пчелите доста се заинтригувах и колкото повече чета, толкова повече се убеждавам, че с увеличаване на размера на килийката сме допуснали една фундаментална грешка, и най-вече по отношение на възпроизводството на акара, която не само няма да е лесно поправима, но и няма изгледи за пробив в тази посока.
    Един "колега" ми се жалваше наскоро, че година била много зле. Толкова захар бил набил, че нямало шанс дори нея да си избие...
    Крайно време е на пчелите да погледнем с друго око, защото това, което ние, пчеларите, съзнателно или несъзнателно причиняваме, никой арендатор не може да направи.
    Ама срещу модела е трудно да се бориш, щото идва гладът и идеологията свършва.

  10. #5720
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Да уточним - не говориш за безкрили, а за пълзящи пчели, на които крилата са им наред, нали? Ами акарът е централният заподозрян и няма как да е иначе!
    Не знам... откакто колега, преди седмица, повдигна въпроса за регресия на пчелите доста се заинтригувах и колкото повече чета, толкова повече се убеждавам, че с увеличаване на размера на килийката сме допуснали една фундаментална грешка, и най-вече по отношение на възпроизводството на акара, която не само няма да е лесно поправима, но и няма изгледи за пробив в тази посока.
    Един "колега" ми се жалваше наскоро, че година била много зле. Толкова захар бил набил, че нямало шанс дори нея да си избие...
    Крайно време е на пчелите да погледнем с друго око, защото това, което ние, пчеларите, съзнателно или несъзнателно причиняваме, никой арендатор не може да направи.
    Ама срещу модела е трудно да се бориш, щото идва гладът и идеологията свършва.
    Имаше и безкрили, но повечето бяха напълно нормални визуално, но не можеха да летят. Аз съм писал и преди много пъти, при мен беше страшно направо земята се движеше, семействата за месец се сринаха до 1 корпус. Още преди да е приключил слънчогледа прибрах магазините и започнах да третирам и да храня с витамини.

 

 
Страница 572 от 676 ПърваПърва ... 72472522562570571572573574582622672 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 20 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 20 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •