Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 571 от 677 ПърваПърва ... 71471521561569570571572573581621671 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,701 до 5,710 от общо 6761
  1. #5701
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Звъни днес баща ми и вика: Абе, кво си ги гледАл тия кошере като излазат рояци? КазАх ли ти да вземем пило, а ти ми разправаш за некви технологии и небостъргачи! Ааа, от утре съм на пчелина дежурен! Та с малко прекъсване роенето се завърна на пчелина. Интересно е, че рояка е излязъл от кошер, който бях прегледал и видях маточници отстрани на летвата и за мен това беше замосмяна.
    Да видим какво ще стане до 7-ми.
    Медец

  2. #5702
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Интересно е, че рояка е излязъл от кошер, който бях прегледал и видях маточници отстрани на летвата и за мен това беше замосмяна.
    Да видим какво ще стане до 7-ми.
    Много често самосмяната направена в неправилния момент (роевия) преминава в роево състояние!

  3. #5703
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Днеска, след кротките занимания в дърводелницата (направих си универсален cloake board за 7, 8, 9 или 10р сандък ), по обяд, когато се затопли и се разхвърчаха, реших да погледна в някои от кошерите, след дъждовните и после ветровити дни.


    Имах подозрения за един от кошерите, че може да е изпаднал в роево настроение, въпреки, че по вънншни белези очевидно работеха - носеха прашец.
    В роево състояние беше. Имаше както захранени, така и запечатани маточници.
    Реших да пробвам един от методите, за които бях чел и до колкото помнех - оставяне на майката на восъчни основи и преместване на всички пити в друг сандък, на близко разстояние. Уви, не намерих майката.
    По крайните пити имаше толкова много пчели, че се стичака като рядък мед - накъдето наклоня питата. По средните - нормално.


    Извадих всички плодникови пити и сложих ХМР между плодника и магазина.
    Стръсках всички плодникови пити в новия сандък през ХМ решетка, с надеждата да я открия.
    Не. Само търтеи останаха отгоре. Оставих им 2 пити с маточници пита с перга и пита с мед. Другото восъчни основи.


    Междувременно стария сандък започна да се пълни с летящата пчела на восъчните основи. Много летяща пчела се връщаше с прашец, и се чуедеше какво става и оставаше по стената на кошера отвън.


    Майка не намерих до края. Останаха само 3 варианта - да е отлетяла с рой, да е минала през ХМР или да е заключена в магазина. Там обаче вече беше се напълнило с летящи пчели.


    Тогава взех последното решение - сложих магазина на друго дъно на друго място, сложих една пита с 2 хубави маточника и пило при летящата пчела - за
    да имат къде да се разтоварят летящите и да са относително спокойни - че си имат надежда.


    Така останах с 4 сандъка:


    1. Стария сандък с летящата пчела с малко млади пчели и 9 пити с восъчни основи.
    2. Новия сандък с младите пчели с няколко маточника на 2 пити, прашецова пита и медена пита. Общо 8 пити плътно запълнени с пчели!
    3. Магазин на дъно, който утре ще видя, какво има в него, като пак се разлетят летящите и се върнат в (1).
    4. Фибранено сандъче (петичка) с 3 пити с хубави маточници и много пило, ВО и магазинна пита налята с вода.


    Уроците за мен са много:
    1. Майките тябва да се маркират.
    2. Само с четене не става - заблуждавах се, че всичко е наред. Щом носят прашец, значи работят. Щом градят в магазина, значи всичко е ок.
    3. Роевите майки, колкото и да са продуктивни, винаги трябва да очакваш да се роят пак.
    4. Инвентара трябва да е наблизо, а не в другият край на двора. И винаги не стига
    5. Преди да правиш Cloake board, провери дали си нямаш маточници под ръка
    ...и много други.


    Успях да прегледам накрая и кошера "близнак" - Пак роева майка, черничка, пак с кротък нрав. Пак с много пчели. Няколко маточни чашки по дъното на питите - празни. Всичко беше ок там. Те са ми надеждата да донесат акация следващите 2 хубави дни Сложих им ХМР. Другите три ще ги гледам утре.


    Само споделям Ако някой ми каже, че съм направил глупост, няма да се сърдя. Съвети също не отказвам.

  4. #5704
    Наблюдател
    Регистриран
    29.12.2016
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Русе
    Размени кошера с някои слаб и си пий ракийката спокойно.

  5. #5705
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Може би метода на Таранов по би ти помогнал???

  6. #5706
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Не знам за метода на Таранов. Google подсказва с някакъв метод с 36 рамков лежак... ама там е някак си планирано, а при мен не беше.

  7. #5707
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Суша, суша и суша, започна да цъфти акация и започна да вали. Дано поне намокри а не само да е лошо времето.

  8. #5708
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Положението е "WINTER IS COMING"

  9. #5709
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Голяма греда с това време... Утре, слагам питките, без майтап. Силните са омели всичко. Днес, никакъв летеж заради вятъра, после идва студ и дъжд. Тази година поне спокойно ще работя за възстановяване на бройките

  10. #5710
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Положението е "WINTER IS COMING"
    Хладничко си беше, че и вятър имаше + леко кално и идеално за плевене около кошерите. Това е едно на ръка. Направих една бърза обиколка на поляните и гледам цъфтят 24904094 неща. Овчарският босилек и мащерката цъфнали супер рано. Детелината и тя е готова + някакво синьо, като подъбиче, което не го знам какво е ама има доста от него. Да видим в слънчев ден дали ще има принос или ще е само цветчета за картинка, без нектар. Заформя се сериозно застъпване на медоноси и ми се струва, че ме хващат неподготвен. Голяма залък са силни кошери, на ръба на засадата, в такива променливи месеци. Да видим като ги отворя какво ще покаже.
    Медец

 

 
Страница 571 от 677 ПърваПърва ... 71471521561569570571572573581621671 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 5 гост (и))

  1. Кънев

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •