Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 525 от 676 ПърваПърва ... 25425475515523524525526527535575625 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,241 до 5,250 от общо 6760
  1. #5241
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Един път да прочета, че и на теб нещо не ти е ясно. Отдолу пак влиза в зъби, за да не се клатят. Трябва да го видиш, а нямам какво да снимам в момента.
    Ха, ха...за да се използват такива рамки за превоз ще е много ясно, че трябва да се помисли как да се закрепват. Логично е да има гребен и отдолу. Иначе си прав. Не съм в състояние да знам всичко.

  2. #5242
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Тази сутрин случайно хванах едно сем.с маточник.Има си достатъчно пчела/6 м/урамия/ и храна,з.пило колкото длан на три рамки.Чудя се-да разваля ли маточника или да го оставя на съдбата му?

  3. #5243
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Тази сутрин случайно хванах едно сем.с маточник.Има си достатъчно пчела/6 м/урамия/ и храна,з.пило колкото длан на три рамки.Чудя се-да разваля ли маточника или да го оставя на съдбата му?
    Махни го. Вече е късно.

  4. #5244
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Махни го. Вече е късно.
    Аз не бих махнал маточник! Ами майката ако умира, по добре да има неоплодена отколкото никаква. Пчелите имат някаква причина да заложат маточник, аз не мисля че пчеларя трябва да се бърка в работите им.

  5. #5245
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз не бих махнал маточник! Ами майката ако умира, по добре да има неоплодена отколкото никаква. Пчелите имат някаква причина да заложат маточник, аз не мисля че пчеларя трябва да се бърка в работите им.
    А, ако се излюпи друга, убие тази, излезе да се опложда и не се върне? А дали ще се оплоди изобщо? А може и обратното. Да стане една прекрасна и оплодена майка, но въпрос на шанс. Аз март месец съм имал такива майки, но тази и април нищо не ставаше.

  6. #5246
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А, ако се излюпи друга, убие тази, излезе да се опложда и не се върне? А дали ще се оплоди изобщо? А може и обратното. Да стане една прекрасна и оплодена майка, но въпрос на шанс. Аз март месец съм имал такива майки, но тази и април нищо не ставаше.
    Ако е самосмяна докато не се оплоди младата, старата майка няма да я убият. И аз бих оставил маточника въпреки че е късничко. Предната седмица се оплоди и пронесе при мен последната майка, така че има шанс още.

  7. #5247
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А, ако се излюпи друга, убие тази, излезе да се опложда и не се върне? А дали ще се оплоди изобщо? А може и обратното. Да стане една прекрасна и оплодена майка, но въпрос на шанс. Аз март месец съм имал такива майки, но тази и април нищо не ставаше.
    Всичко е възможно в природата се случват какви ли не неща Аз съм на мнение че пчелите са по наясно от мен какво става в кошера и за това не им се бъркам, особено пък на този етап. Ако пък не знаят какво да правят, по добре да умре зимата аз искам пчели които сами могат да се оправят.

  8. #5248
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Всичко е възможно в природата се случват какви ли не неща Аз съм на мнение че пчелите са по наясно от мен какво става в кошера и за това не им се бъркам, особено пък на този етап. Ако пък не знаят какво да правят, по добре да умре зимата аз искам пчели които сами могат да се оправят.
    Напълно съм съгласен. Само споделих някои възможни вариации.

  9. #5249
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Като се заговорихме за маточници. Искам да чуя какво мислите по въпроса. Едно семейство с белязана жълта майка 2017г. нормално семейство (средна работа) но още от пролетта започна да залага за самосмяна, но нищо не направи цяло лято. Извадих си мед нормално и август гледам пак жълтата майка и пак маточници, преди няколко дена го отворих да видя дали най на края има нова майка и гледам небелязана майка, но изглежда много зле, цялата объсана и крилата изръфани, все едно е на 5 години а не на няколко дена и отново 2-3 маточника. Аз можех отдавана да го обединя защото имам 4 резервни отводки и 4 резервни майки, но ми е интересно какво ще стане.

  10. #5250
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Като се заговорихме за маточници. Искам да чуя какво мислите по въпроса. Едно семейство с белязана жълта майка 2017г. нормално семейство (средна работа) но още от пролетта започна да залага за самосмяна, но нищо не направи цяло лято. Извадих си мед нормално и август гледам пак жълтата майка и пак маточници, преди няколко дена го отворих да видя дали най на края има нова майка и гледам небелязана майка, но изглежда много зле, цялата объсана и крилата изръфани, все едно е на 5 години а не на няколко дена и отново 2-3 маточника. Аз можех отдавана да го обединя защото имам 4 резервни отводки и 4 резервни майки, но ми е интересно какво ще стане.
    Каква е вероятността това да е старата майка, само да е паднал маркера. Ако е така, просто не могат да си произведат по качествена майка от старата, а вероятно залагат самосмяна защото старата има някакъв недъг. Тука бих убил майката още лятото след като заложат поредните маточници, ама сега си я остави да видиш какво ще стане. Много обичам такива по-странни семейства и ситуации, защото дават безценни уроци, нищо че обикновенно цената е висока, но за всичко се плаща в крайна сметка!

 

 
Страница 525 от 676 ПърваПърва ... 25425475515523524525526527535575625 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 22 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 22 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •