Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 677 ПърваПърва ... 78910111959109509 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 6763
  1. #81
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    След превъзходната липова паша от която взех по два магазина мед, в четвъртък направих проверка на един от кошерите да видя как са запасите от мед в плодника.Като повдигнах магазина да го сложа на капака ми се стори по-тежък от нормалното.За мое учудване в него имаше около 7-8 кг мед.Проверих и останалите и в тях положението е същото.Честите превалявяния след липовата паша поддържаха ливадните растения и предотвратиха изсъхването им.Тази година един от кошерите ми от който не правих отводка, ще достигне рекорд 5 магазина около 70кг мед за стационарен пчелин е чудесно.Кошера е12р.ДБ изключително зъл.Мисля че и дълбоките дъна, които монтирах пролетта оказаха своето влияние.До сега на прелките вентилиращи пчели не съм виждал дори и в най-топлите дни.Мрежестата дънна табла подобрява чудесно вентилацията на кошера.Пчелите бяха в добро работно състояние благодарение на добрата вентилация.Плодниците са отлично запасени с мед за зимата.Красиво е да видиш плодникова пита ДБ запечатана от горе до долу и 4-5 пити с пило в семейството.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  2. #82
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Станко аз не съм гледал кошерите в Берковица след като извадих меда от липата само прелките как работят и виждам ,че много работят и се съмнявам да неби да има мана както 2005г.тогава кошерите бяха напълнили по 1 мамазин след липата и се беше захаросал в питите със зор го извъртяхме,а в бурканите като го насипахме беше черен на катран.Стари пчелари са ми казвали ,че през 6-7г.се вади по 1 магазин мано мед в Берковица.Провери да не е манов меда ,че ще се чудиш как да го вадиш, по-принцип при мен тогава меда го не бяха запечатли ,а той се беше захаросал в киликите.

  3. #83
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Станко аз не съм гледал кошерите в Берковица след като извадих меда от липата само прелките как работят и виждам ,че много работят и се съмнявам да неби да има мана както 2005г.тогава кошерите бяха напълнили по 1 мамазин след липата и се беше захаросал в питите със зор го извъртяхме,а в бурканите като го насипахме беше черен на катран.Стари пчелари са ми казвали ,че през 6-7г.се вади по 1 магазин мано мед в Берковица.Провери да не е манов меда ,че ще се чудиш как да го вадиш, по-принцип при мен тогава меда го не бяха запечатли ,а той се беше захаросал в киликите.
    Не е манов днес проверих пак.Цветът му е като на липата но няма аромата на липа а е от билките.В момента цъфти мъртва коприва, мащерка, детелина, цикорията, повет и др. билки, започват да цъфтят лугачката, челядника, синята метличина и тук там магарешки бодил.Днес се разхождах около пчелина.

    Силата присъства там, където работи мисълта.

  4. #84
    Мановия мед не захаросва толкова скоростно като рапицовия.....наистина е доста гъст и трудно се центрофугира ,но да захароса още в питите през юли - не.....

  5. #85
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Цитат Първоначално публикувано от Даниел Йорданов
    Мановия мед не захаросва толкова скоростно като рапицовия.....наистина е доста гъст и трудно се центрофугира ,но да захароса още в питите през юли - не.....
    Колега Йорданов 2005г.мановия мед го извадих последната неделя на август.Такъв мед да вадя ми е било тогава за пръв и последен път и не съм запознат много добре с технологията на вадене на манов мед защото при нас много редко се вади,но меда тогава беше се захаросал в питите.
    Станко беше прав ,че сега меда не е манов и моите кошери са събрали по 5-6 пити с мед ,но е светал прилича на нещо средно м/у акациев и липов ,сигурно е от бодила и също имат много мед в плодниците което не ми харесва нямат място за пило,а още е рано ако имах празни пити щях да им сложа в средата да снасят майките.

  6. #86
    Може тогава мановия ти мед да е бил смесен с нещо което захаросва бързо /например синап или слънчоглед/....при мене сега пълнят питите с манов който на цвят е почти черен със зеленикав оттенък както ецвета на нискокачествено моторно масло.....много е злоглед....но пък търговеца като го видя ахна и хич не се пазари....направи варова проба и каза че е над 90% мана.....

  7. #87
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега незнам с какво е бил смесен със сигурност не е слънчоглед защото при нас няма, но меда беше със същия цвят както отиса твоя в боркана беше черен ,а като го сипваш също като евтините масла със зеленикав отенак и сега се учудвам, че има в магъзините мед, при нас след липата пашата е само пдържаща и редко хвъгат мед в магъзините,аз затова направих форгонте поне 2/3 да ги местя за да оплзотворявам и по-късните паши.

  8. #88
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А е и аз не знам, ма тази година от Берковица ни ударихте всички у земята.
    Браво!!! - дали мана, липа, слънчоглед важното, че е мед.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #89
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Кандо ,а питаш ли ме миналата година какво беше само есента им дадох 1 тон захар и пролетта 500 кг.и до акацията кошерите ми имаха по 2-3 кила мед в тях, бях се оплашил ,че ако акацията не даде нектар ще ни мрът кшерите посред лято от глад.Аз от добро не съм купил форгоните да ги влачим по полето посред нощите, вместо да си спя до жената.Беден ни е раиона ама тази година неможем да се оплачем,случва ни се и ние в балана на 3-4г.да извадим повечко медец.

  10. #90
    Наблюдател
    Регистриран
    04.05.2011
    Мнения
    34
    Според вас колеги кога трябва да се извади последния мед и да се почне подхранване.Чувал съм мнения,че мед след 1 август не трябва да се вади а да се попълват запасите със захарен сироп,ако някои кошери нямат и да се поставят лентите да вароатоза.

 

 
Страница 9 от 677 ПърваПърва ... 78910111959109509 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •