Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 670 от 677 ПърваПърва ... 170570620660668669670671672 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,691 до 6,700 от общо 6763
  1. #6691
    На 22.03.23 направих основен преглед на пчелите, намират се на 20км. от Монтана по поречието на река Огоста. Работя с 8-рамков ДБ, края на януари на всички кошери беше дадена по една питка Биофонд с Нозевит-1кг., кошерите са стеснени на 6 рамки през есента и са зазимени с 15-18 кг мед. Резултат от прегледа:
    - зимната пчела е обновена
    - подбудителната храна е изпапкана
    - всички кошери са с наличен мед около 8 до 10кгкг.
    -имат пресен прашец на пита и половина(сумарно)
    -пресен нектар
    -пило - запечатано средно сумарно 2-2.5 рамки ДБ ( ако изчислим за 12 дни - 12-15 000 пчелички, получаваме средна яйценосливост на майката 1000-1200 яйца на ден, което ме удовлетворява напълно на този етап) , като на няколко от кошерите е на 3-4 пити, а на един е само на две рамки от летва до летва...
    - поставих противоакарни ленти
    Природни условия - цъфти навсякъде джанката, кайсията ще цъфне до 2-3 дни, прасковата е с напъпили цветове, ябълката е с прокарали листа, черешата и крушата са разпъпили, глухарчета цъфтят, има цъфтящи бурени... Времето до 05 Април ще е променливо, но с дневни температури над 10 градуса до 18-20, през нощта може да падне и до 0 градуса т.е. благоприятно за развитието на пчелните семейства ще има принос на нектар и прашец.
    Разпечатах около пилото стария мед, обърнах рамките, а където нямаше мед разпечатах крайните пити и ги поставих до запечатаното пило, някъде добавих и празни пити за да има майката къде да снася, премахнах разделителните дъски и разширих до 8 рамки кошерите. Отдолу под плодовите корпуси имам поставен магазин, за да възпрепятства навлизането на студа до пилото при рязко захлаждане, над плодовия корпус има ХР, плат покриващ корпуса с 2 см отвор на предната стена и над него има втори корпус или два магазина с празни рамки и една-две рамки със стар разпечатан мед за подхранване...
    Очаквания при следващия преглед....
    - до 10-15 април семействата да са се развили до 4-5 рамки със запечатано пило и да са изпълнили корпуса със пчели, тогава горния корпус ще се постави под плодовия корпус, свалят се медовите пити в него, слагат се 2 ВО за строеж и/или строителна рамка, магазина се вдига над ХР, покрива се с плат наполовина, оставя се само долния вход за пчелите и се чака майката да почне да снася яйца в долния корпус, почне ли да снася яйца в долния корпус ХР се поставя между двата корпуса и след 5 дни се преглежда в кой корпус е майката(има пресни яйца) и той се слага отдолу, над него другия корпус и магазина... в края на април, началото на Май се преценява силата на семейството и се чака акацията като се слагат допълнително един два магазина.
    Този пост е редактиран от Николай Петров; 26.03.2023 в 18:35.

  2. #6692
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Зимата 22/23г. дойде малко със закъснение, но не ни пропусна. След топлите Януари, Февруари и Март на 05 април беше -6 градуса и го дават така да остане още 3 дена. Еми честита зима
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2023-04-06 (1).png‎  

  3. #6693
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Айде вече няма ли да се оправя това време, че ме сърбят ръцете
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри я.jpg‎  

  4. #6694
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Айде вече няма ли да се оправя това време, че ме сърбят ръцете
    До Великден го дават все така. При мен всичко е нацъфтяло, но няма опрашване. Пчелите стоят вътре...

  5. #6695
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При нас вчера излезнаха за 30 мин. та осраха всичко и се прибраха, сериозна зима този Април.

  6. #6696
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ще има май прозорец от около 2 дни четвъртък и петък. След това и седмицата след великден я дават дъждовна с температури до 13 градуса до около 20ти. След това май ще се оправя. Но ми се струва че акацията ще се забави, а какво ли време ще е май ... малко съм скептичен. Не ми харесва как се измести още повече тази година.
    Аз пък тръгвам на работа от 18ти... Мисля да погледна какво се случва на 13ти април понеже за Плевен го дават 19 градуса и слънце, но ... да видим.

  7. #6697
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз искам да стартирам майките, че закъснявам. Това ми е на дневен ред.

  8. #6698
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Април е студен но е хубаво, че вали в цяла Европа се заформя невиждана суша водоемите им са на 1/4 поне така четох в една статия.

  9. #6699
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз вчера съм бил цял ден по градината, оплевих я и прекопах и проредих ягодите. Смятай колко влага има след като се копае. То вятъра изсушава де, дано на долу има повече влага.

  10. #6700
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Април е студен но е хубаво, че вали в цяла Европа се заформя невиждана суша водоемите им са на 1/4 поне така четох в една статия.
    Аз, поливам тук там, а ако започне изведнъж лято не ми се мисли. При нас изобщо не е валяло нито дъжд, нито сняг, ако не се смятат едни препръсквания, които дори не намокриха повърхността.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

 

 
Страница 670 от 677 ПърваПърва ... 170570620660668669670671672 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •