Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 663 от 677 ПърваПърва ... 163563613653661662663664665673 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,621 до 6,630 от общо 6761
  1. #6621
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Миналата година при мен се случи подобна ситуация с една брутална буря и в единия ден пчелина подскачаше, а на другия тихо като в манастир. За първи път видях подобно нещо.
    Иначе сушата продължава и както си мисля, че предната година е било най-зле, то вземе та излезе още по-зле в настоящата. Но няма какво да направя освен да търся камили нещо да развъждам или да садя фурми. Интересното е, че тази суша направи така та за първи път успях и аз да извадя почти акациев мед и пчелите отчетоха отлично в магазините. От липата и ливадата успях да отделя нещо, но със сигурност не и това, което искам. И както не виждах изгледи за дъжд и ги наредих за едно късно вадене чак септември, но то пък взе, че плисна точно за слънчогледа и той отчете добре.
    Какво ще правим занапред - незнам! Но то пък кое ли е наред в последно време, та караме и каквото стане.
    При мен пък една каша. Вадих го онзи ден и в питите светъл, тъмен, гъст, рядък...какъв ли не. Вкуса и той различен. Този път не съм го делял като друг път и го събрах заедно. Шантава работа.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  2. #6622
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,235
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Много лоша година при мен. След сушата пролетта, юни преваля и кошерите изригнаха за слънчогледа имах над 10 рамки люпещо се пило. Очаквах страшни дибиви при наличието на силни кошери и влага. Но очакванията не се оправдаха, на 3-4тия ден след цъфтежа на слънчогледа летящата пчела се срина ударно. Напръскаха 2 магазина с нектар а сега няма нито една пчела там. Нямам никакви видими здравословни проблеми в пчелина, нямам никаъв подмор пред кошерите, просто летящата пчела изчезна. Валя един пороен дъжд смесен с лека градушка за 10 мин. по обяд и тогава свали много пчела, или семената на на слънчогледа са третирани не знам, но е трагично положението.
    Възможно ли е дъжда и градушката да ги очука толкова много? Колко пъти съм виждал 15-20 минути преди дъжд или буря, да се прибират на юруш в кошерите...
    Иначе и при мен е тотална суша- земята суха, въздуха сух,... магазините сухи! Поне лесно се смята средния добив.

  3. #6623
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2016
    Мнения
    10
    А аз като гледам прогнозата все ви завиждам- дъждове, дъждове. По Русенско падна тук-таме. Иначе тревата е изгоряла вече. Не знам август какво ще е....

  4. #6624
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Цитат Първоначално публикувано от Nick Виж публикацията
    А аз като гледам прогнозата все ви завиждам- дъждове, дъждове. По Русенско падна тук-таме. Иначе тревата е изгоряла вече. Не знам август какво ще е....
    И по плевен е същото, даже тази година слънчогледа разцъфтя по-рано и прецъфтя почти, дефакто до септември няма да има нищо ... Ще става още по-топло. Иначе аз също забелязах някакъв спад при пчелите след акацията, някъде началото на юни, беше. Трябва да погледна.

  5. #6625
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Nick Виж публикацията
    А аз като гледам прогнозата все ви завиждам- дъждове, дъждове. По Русенско падна тук-таме. Иначе тревата е изгоряла вече. Не знам август какво ще е....
    Не завиждай, при нас е най зле, сушата е тотална. 12 месеца без капка дъжд и сняг, юни валя 3 пъти, но на другия ден не личи че е валяло, земята попива като гъба. При вас поне има влага от Дунав.

  6. #6626
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Възможно ли е дъжда и градушката да ги очука толкова много? Колко пъти съм виждал 15-20 минути преди дъжд или буря, да се прибират на юруш в кошерите...
    Иначе и при мен е тотална суша- земята суха, въздуха сух,... магазините сухи! Поне лесно се смята средния добив.
    Надявам се да е от дъжда, макар че е трудно за вярване. Нямаще прибиране на юруш, изненада ги а аз стоя под навеса и гледам как ги сваля вълна след вълна а извън пчелина колко още е свалило. Другия вариант е семена пръскани с неоникотиноидни преперати, което е много зле, понеже и догодина ще е мъка.

  7. #6627
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    При мен пък една каша. Вадих го онзи ден и в питите светъл, тъмен, гъст, рядък...какъв ли не. Вкуса и той различен. Този път не съм го делял като друг път и го събрах заедно. Шантава работа.
    И при мен така:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	7.jpg
Прегледи:      210
Размер:	53.9 KB
ID:	11411

  8. #6628
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Когато си мислиш, че по лоша година не може да има, идва друга която те опровергава. Засушаването идва и на всякъде се говори, че всяка следваща година ще е по зле. Тази година на места валя и има колеги с рекордни добови, но на други нито капка дъжд. Като цяло сега семействата са добре, по принцип в голямата суша трябва да има голяма популация на акара, но за радост не е така. Преди третирането имах средно по 15 акара на семейсво, вчера на 15тия ден след слагането на лентите с ОК при тест на 8 кошера (1200 пчели) видях само 3 акара, което е трудно за вярване. Използвах застудяването през уикенда и поставих на 10 кошер и МК и при тях не пада нищо. Или акара се е набил по пилото или лентите с ОК работят добре а и нивата на опаразитеност преди да започна да третирам бяха 4 пъти по ниски в сравнение с миналата година.

  9. #6629
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    849
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    по принцип в голямата суша трябва да има голяма популация на акара, но за радост не е така.
    На против!По принцип,популацията на акара,оси и всякакви нектаропиещи е успоредна и в една посока с нектароотделянето в региона.

  10. #6630
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Когато си мислиш, че по лоша година не може да има, идва друга която те опровергава. Засушаването идва и на всякъде се говори, че всяка следваща година ще е по зле. Тази година на места валя и има колеги с рекордни добови, но на други нито капка дъжд. Като цяло сега семействата са добре, по принцип в голямата суша трябва да има голяма популация на акара, но за радост не е така. Преди третирането имах средно по 15 акара на семейсво, вчера на 15тия ден след слагането на лентите с ОК при тест на 8 кошера (1200 пчели) видях само 3 акара, което е трудно за вярване. Използвах застудяването през уикенда и поставих на 10 кошер и МК и при тях не пада нищо. Или акара се е набил по пилото или лентите с ОК работят добре а и нивата на опаразитеност преди да започна да третирам бяха 4 пъти по ниски в сравнение с миналата година.
    На фона на този пост, днес си гледах и записките и видях че се провалих тотално с третирането тази година. Започнах на време, но поставих лентите където не трябва (Ранди Олвър така работи, но изглежда нещо не съм разбрал), после си видях грешката и я поправих, но вече ги бяха заклеили и чистеха малко. Правих тестове и ме успокояваше, че има ниска опаразитеност и не правех нищо. Един момент около 1 септември стана страшен бум на акари и започнах третиане, 7 пъти до сега и всеки път падат хиляди, обезкриляване и пълзящи. След сухата година дойде дъждовна есен, майките вдигнаха много пилото, септември влязоха със 7 рамки пило и акара се взриви, поради многото пило акара е бил вътре и тестера ме е заблудил. Сега успях да го изчистя до някаква степен, но 10-15 кошера направо ги стопи до 3-4 рамки, хубавото е че останалите са добре. Запасите силно намаляха заради пилото, около 8-10кг.
    Този пост е редактиран от Nik_m; 14.10.2022 в 14:24.

 

 
Страница 663 от 677 ПърваПърва ... 163563613653661662663664665673 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •