Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 592 от 677 ПърваПърва ... 92492542582590591592593594602642 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,911 до 5,920 от общо 6761
  1. #5911
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Рой по- това време на годината навярно е от зор някакъв а другия месец и по- другия от страшен зор или по- скоро смрътна опасност.
    Най вероятно двете явления са различни защото са с различна клиника и различно описани.
    А ако е самосмяна защо ще трепят старата майка каква им е логиката на пчелите не разбирам това тяхно ирационално поведение.

  2. #5912
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Вчера третирах, паднаха по 200тина акара, но ми харесаха мравките как влачат акара, направо ги хващат във въздуха
    Като обичат толкова акар, да вземем да ги научим да ги изнасят направо от кошера.

  3. #5913
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Колега,при самосмените по това време майка и дъщеря съжитетелстват,даже и до пролетта.
    Това виждал ли си го? Защото аз не съм пчелар от вчера, но такова чудо не съм виждал. А гледам добре.

  4. #5914
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Рой по- това време на годината навярно е от зор някакъв а другия месец и по- другия от страшен зор или по- скоро смрътна опасност.
    Най вероятно двете явления са различни защото са с различна клиника и различно описани.
    А ако е самосмяна защо ще трепят старата майка каква им е логиката на пчелите не разбирам това тяхно ирационално поведение.
    Защо сменят старата с нова? Ами за да се поднови, а както добре знаеш от книгите - кралят умря, да живее кралят. Ти да си чувал да управляват двама крале едновременно?

  5. #5915
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това виждал ли си го? Защото аз не съм пчелар от вчера, но такова чудо не съм виждал. А гледам добре.
    В пчеларството има едно много съществено нещо - този казал, онзи рекъл и.... Аз също не съм го виждал това чудо, а някои дори снимки показват, та си мисля дъл' не е фокус.

  6. #5916
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Защо сменят старата с нова? Ами за да се поднови, а както добре знаеш от книгите - кралят умря, да живее кралят. Ти да си чувал да управляват двама крале едновременно?
    Ами то хора и пчели не са сходни организми.Аз си мисля, че пчелите се движат от инстинкти и ми се струва, че не е нормално да ликвидират старата майка преди да е пронесла новата.Мисля, че е логично поведение, ама знам ли.

  7. #5917
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ами то хора и пчели не са сходни организми.Аз си мисля, че пчелите се движат от инстинкти и ми се струва, че не е нормално да ликвидират старата майка преди да е пронесла новата.Мисля, че е логично поведение, ама знам ли.
    Ако е така, то често трябва да виждаме две майки в кошера, а такова чудо виждат само "професионалистите". А такива като нас, които имат доста кошери, боравят с пчели вече много години, ровят постоянно кошерите и уви - нямат тоз късмет да видят, а както казах - не са слепи. Чудна работа. Ама така е. Който се хваща на глупостите на Друмев, скоро и караконджули ще започне да вижда.

  8. #5918
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ако е така, то често трябва да виждаме две майки в кошера, а такова чудо виждат само "професионалистите". А такива като нас, които имат доста кошери, боравят с пчели вече много години, ровят постоянно кошерите и уви - нямат тоз късмет да видят, а както казах - не са слепи. Чудна работа. Ама така е. Който се хваща на глупостите на Друмев, скоро и караконджули ще започне да вижда.

    Аз също потвърждавам съжителството на 2 майки по това време.Прегледа е от неделя-01.09.2019 Не знаех,че са 2 , но ги видях на една рамка и се учудих.Имах на още 2 семейства подобна случка тази година.Едното семейство не съм го преглеждал скоро, но имаше 2 в продължение на поне 2 месеца.Другото имаше също 2 , но при прегледа в неделя имаше само младата.
    Така,че колеги това е истина.През пролетта да са презимували 2 майки обаче не съм виждал.

  9. #5919
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ако е така, то често трябва да виждаме две майки в кошера, а такова чудо виждат само "професионалистите". А такива като нас, които имат доста кошери, боравят с пчели вече много години, ровят постоянно кошерите и уви - нямат тоз късмет да видят, а както казах - не са слепи. Чудна работа. Ама така е. Който се хваща на глупостите на Друмев, скоро и караконджули ще започне да вижда.
    А брат Друмев не можеш го стигна то неговите са повече от две то не , че и аз не съм виждал на рамка по майка ама в роене и за жалост не един път, ама това няма нищо общо със роя на г- н Иван Барабан.По мое мнение най вероятна причина е Вароатозата няма търтиево пило и гадовете излизат и са толкова много, че не могат да се напъхат в пилото и подкарват пчелите като бесни кучета е то тия пчели да не са луди да седят в тоя кошер логично е да налетят в друг барабар с майката.Между другото подобна е и тактиката на пчелите убийци а те са хибрид някакъв а наще пчели не са хибриди но не са и чиста раса.

  10. #5920
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    По това време на годината целта на бягането от кошера няма да е размножаване,трябва да се търси другаде причината и най често тя е свързана с пика на акара.Това е коментирано и преди,няма нужда да се отваря въпроса в тая посока.
    Друга много вероятна причина е нападение или слабо семейство.
    Самосмяна по това време да тръгнат да правят,ще е нещо инцидентно с майката.Лично при мен самосмените си ги правят по време и веднага след слънчгледа.Тогава обикновенно намирам 2-3 годишни (маркирани) изхвърлени пред кошера.Няма роене,няма вълнения,семейството си върши работата само и по техните правила,резултата само го констатираш.

 

 
Страница 592 от 677 ПърваПърва ... 92492542582590591592593594602642 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •