Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 589 от 676 ПърваПърва ... 89489539579587588589590591599639 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,881 до 5,890 от общо 6760
  1. #5881
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Аз вадих от слънчогледа, доста добра реколта, благодарение на дъждовете, в този регион. Да на другите места, независимо от дъжда пчелите си изяждат складирания мед в магазините!

  2. #5882
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При мен първия слънчоглед даде по магазин и половина въпреки сушата. По време на късния слънчоглед най накрая се отпуши и започна да вали и то през нощта а през деня идеално време. Имах големи надежди че ще оправи годината, но нито капка в магазините!

  3. #5883
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Миналата седмица ми се видя, че годината е приключила и рекох да попрегледам как са пчелите. По-слабичките и някои от средните вече са с дебели венци и са се зазимили като пилцето ми се вижда малко ограничено ама щом така са си решили няма какво да се правя на много умен. Щеше ми се да им сложа ленти, веднъж и аз като хората рано да третирам, ама как да хакна хербастрипа като навън е фурна и като гледам няма да я гасят до края на месеца. Ще опитам с няколко, които са на сянка и да видим какво ще стане. Като цяло ми харесват семействата и спокойно влизам в новата година. Доволен съм и от реколтата.
    Този сезон пълзящите са в пъти по-малко. Това, което беше по-различно в района е, че голяма част от площите бяха засяти с житни + сушавата година. Та или ноземата и вирусите са се самоизчистили, или проблема е дошъл от химията по полята. Наблюденията продължават, както и търсенето на по-изолирано място за друг пчелин.
    Медец

  4. #5884
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Първа приятна изненада тази година. Тръгна магарешки бодил и извадих още по 1 магазин мед, това не го очаквах, даже мислех да прибирам магазините преди 15 дена.

  5. #5885
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    София
    Вълчане може ли да те попитам нещо?

  6. #5886
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Първа приятна изненада тази година. Тръгна магарешки бодил и извадих още по 1 магазин мед, това не го очаквах, даже мислех да прибирам магазините преди 15 дена.
    Nik, ти видя ли го по поляните този бодил? Август валя ли при теб? И на мен ми се е случвало в края на сезона да ме изненадат с мед и съм ходил да гледам от къде го събират и не съм намирал някакви сериозни площи с бодил. Уж нищо видимо не цъфти, а от някъде влачат. Имам съмнения, че звездоглавката пуска ама пак не излиза сметката.
    Иначе другата седмица отивам да омажа центрофугата за последно с едни оставени магазини мед и дано и аз открия от тези изненади.
    Медец

  7. #5887
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Nik, ти видя ли го по поляните този бодил? Август валя ли при теб? И на мен ми се е случвало в края на сезона да ме изненадат с мед и съм ходил да гледам от къде го събират и не съм намирал някакви сериозни площи с бодил. Уж нищо видимо не цъфти, а от някъде влачат. Имам съмнения, че звездоглавката пуска ама пак не излиза сметката.
    Иначе другата седмица отивам да омажа центрофугата за последно с едни оставени магазини мед и дано и аз открия от тези изненади.
    Не, само 20тина стръка около мен пълни с пчели и предполагам има някъде по поляните иначе нямам идея от какво да е. Валя края на юли за последно сега е суша и майките тотално са спрели да снасят, всичко излюпено се пълни с мед.

  8. #5888
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    И на мен ми е любопитно, как в тази суша, пчелите могат да съберат по цял магазин, но пък иначе медът от магарешки бодил си е доста приятен на вкус

  9. #5889
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Здравейте и от мен. Повече чета и по малко пиша, но да драсна няколко реда и от мен. Годината като всяка година с нейните изненади, но така е като сме се хванали в завод без покрив. Извадих общо 16 тенекии от около 35 семейства, миналата година пак толкова но от половината семейства на сегашната бройка. Тази пролет купих още семейства и инвестирах доста пари за мен в тях. Бяха многокорпусни и ги направих "модерни" с един плодник и магазини нагоре. На първо четене ми направи впечатление, че при най-малък принос веднага почват да качват всичко в магазина и са по икономични от ДБ. Пчелина го направих в полупланински и планински район така да се каже от едната му страна е балкан а от другата обработваеми площи. Растителност всякаква медоносна- акация,липа, ливада, мана, рапица и слънчоглед. Извадих малко липа за първи път в моята "кариера" на пчелар на този пчелин, можеше да е и повече но ме натровиха и семействата не се бяха възстановили още. Също така имаше много слънчоглед но нищо не даде и прецъфтя за една седмица. В крайна сметка валя няколко пъти когато цъфтеше ливадата и извадих хубав букет да отчета нещо. Искаше ми се да сменя майките на семействата, защото не знам на колко лета са и не ми допада работата с тях( агресивни, няколко не вдигнаха хубави семейства, няколко с варовито пило) но не успях по ред причини, нямаше маточници, аз прехвърлях и нищо не излезе. Та оставих го за догодина. На стария ми пчелин слънчогледа се отчете добре. Бях го оскубал яко за отводки и докато се възстанови лятото мина, та от него само един слънчоглед, като събраха и много за тях си. Майките са ми добри, но вече трябва да се сменят някой са на 2 а други на 3 сезона. И това за другата година. Направих и трети пчелин само от отводки, развиха се добре, запасиха се, майките ми са свищеви една част, друга карника F1 а сега успешно придадох и 5 майки от Дони. Напролет ще видим накъде ще тръгне влакът и ще теглим чертата кой са "по". Малко се поразхвърлях из околията и става малко тичане насам натам,но не искам да събирам всичко на едно място. За догодина ще трябва да помисля и за терените, защото нито един от тях не е моя собственост и навсякъде съм на "гости" а това не е добре. Подмяната на част от сандъците чука на вратата, защото са събирани от всякъде и с повече бройки става неудобно. Това ще се случи, ако годината стартира добре разбира се. Само да не се окаже, че лъжицата е голяма за моята уста и да не смогвам поради новата работа която почнах и на която седя повече отколкото вкъщи. В общи линии това е от мен. Поздрави и успешна пчеларска година на всички.

  10. #5890
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Тия с варовитото пило е трябвало да ликвидираш майките не, че няма да изимят но са си кекави.

 

 
Страница 589 от 676 ПърваПърва ... 89489539579587588589590591599639 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 20 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 20 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •