Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 583 от 676 ПърваПърва ... 83483533573581582583584585593633 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,821 до 5,830 от общо 6760
  1. #5821
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Сега ми се въртят 3 въпроса в главата, аз имам своите отговори, но да видя какво мислите!
    1 Как ще е по добре, да обединя кошер с отводка или да си оставя кошерите да работят а да обединя по 2 отводки.
    2 На майка и счупих средния крак без да искам дали ще може да работи понеже е много хубава.
    3 Млада майка е заредила доста пило но е разхвърляно, дали ще е добра.
    1: Нямам слънчогледова паша и не ми е позната.
    2:щом си я осакатил, няма как да е същата, пробвай за самосмяна ско не стане другия месец принудителна.;
    3: Изчакай да заработи с нейните пчели и ско е пак така, вън.
    Всичко това от моята камбанария
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  2. #5822
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Сега ми се въртят 3 въпроса в главата, аз имам своите отговори, но да видя какво мислите!
    1 Как ще е по добре, да обединя кошер с отводка или да си оставя кошерите да работят а да обединя по 2 отводки.
    2 На майка и счупих средния крак без да искам дали ще може да работи понеже е много хубава.
    3 Млада майка е заредила доста пило но е разхвърляно, дали ще е добра.
    Моето мнение:
    1.Кошерите оставяш да работят и обединяваш отводки. Аз не бих си пипал основните семейства, защото повече бих навредил , колкото да помогна.
    2,Според мен я смени, никога няма да е същата. Вярно си е за яд, но нямаш избор.Никога няма да е същата.
    3,Ако не е плътно пилото според мен не е добра.Хубавите и качествени майки снасят плътно, дет се вика и по дъската
    Успех!

  3. #5823
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Сега ми се въртят 3 въпроса в главата, аз имам своите отговори, но да видя какво мислите!
    1 Как ще е по добре, да обединя кошер с отводка или да си оставя кошерите да работят а да обединя по 2 отводки.
    2 На майка и счупих средния крак без да искам дали ще може да работи понеже е много хубава.
    3 Млада майка е заредила доста пило но е разхвърляно, дали ще е добра.
    1.Кошер с отводка като оставиш младата майка ,а старата с 2 рамки като резервна за донор на пило през август. 2.Майката е Ок и ще работи без счупения крак. 3.Ликвидация.

  4. #5824
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Зависи от пашата.
    При мен благата ситуация от преди години е променена и опитвам леко да подпипвам системата та за това проверявам различни варианти да видя кой до какво ще доведе. Миналата година, където ги оставих на 10 пити си се шириха и майката си снасяше все едно е април-май. В кошерите на по 9 пити бяха по-добре нещата, имаше повече събран мед в магазините.
    Ако работиш с ХР може да намалиш още рамките напр. 5-6 като задължително преградни от двете страни .Когато вземеш меда тези рамки ще са само пило и ще трябва да подхраниш ударно за запаси.

  5. #5825
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Сега ми се въртят 3 въпроса в главата, аз имам своите отговори, но да видя какво мислите!
    1 Как ще е по добре, да обединя кошер с отводка или да си оставя кошерите да работят а да обединя по 2 отводки.
    2 На майка и счупих средния крак без да искам дали ще може да работи понеже е много хубава.
    3 Млада майка е заредила доста пило но е разхвърляно, дали ще е добра.
    1. Зависи от семейството и отводката и пашата , няма универсална рецепта точна рецепта не винаги силата е от броя пчели а от съотношение на летящи вътрекошерни и пило, описано е в литературата кое колко %.
    2. Майките имат 6 крака ама нали някой хулигани нарочно ги режат за самосмяна.
    3. Не винаги младо е равно на качество.
    П.П.То това е моето мнение от литература а не практика но мисля ,че при пчелите често има изключения.

  6. #5826
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Кошера се обединява с отводка след главната паша, особено ако е събрал повечко мед. Ако ще го подсилва за медосбор най- добре пило и летящи. Недъгава майка може да си щъка вътре и две години. Они си знаят що им требе. Тая калпава майка се оставя, само ако няма с какво да се смени. Понякога се оправят, ама надали? По принцип след медосбор оставям само майки,които имат развъдна стойност.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #5827
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Сега ми се въртят 3 въпроса в главата, аз имам своите отговори, но да видя какво мислите!
    1 Как ще е по добре, да обединя кошер с отводка или да си оставя кошерите да работят а да обединя по 2 отводки.
    2 На майка и счупих средния крак без да искам дали ще може да работи понеже е много хубава.
    3 Млада майка е заредила доста пило но е разхвърляно, дали ще е добра.
    1.основно със отводка.
    2.Сега,в навечерието на слънчогледа е добре да се ограничи-блокира майката,за да работят за мед.Ако е необходимо,пчелите ще я сменят до месец-два.Следи.
    3.Настават жеги и това може да е причината,особено,ако кошера не е засенчен.Всъщност,ако жегата се задълбочи,очаквам свиване на пилото до 2-3 рамки..

  8. #5828
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Благодаря на всички за отговора, за мен е много полезно да обменяме мнения. Ето го и моето мнение.
    1 Обединявам кошер с отводка (помощно семейство) като взимам майката и запечатаното пило от отводката а от кошера взимам старата майка и я придавам в отводката на прясното пило, така за зимата имам добър резерв от пило и зазимявам само силни семейства а основния кошер го подсилвам предимно с млади пчели и млада майка.
    2 Случва ми се за 2ри път при маркиране натисна леко майката и става белята, но предната работи пълноценно 2 годни докато аз не я смених. Сега е в помощно семейство и ще видя какво ще стане но си видях грешката.
    3 До сега не съм имал майка която не може да подреди пилото да направи силно семейство колкото и потенциал да има.

  9. #5829
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Благодаря на всички за отговора, за мен е много полезно да обменяме мнения. Ето го и моето мнение.
    1 Обединявам кошер с отводка (помощно семейство) като взимам майката и запечатаното пило от отводката а от кошера взимам старата майка и я придавам в отводката на прясното пило, така за зимата имам добър резерв от пило и зазимявам само силни семейства а основния кошер го подсилвам предимно с млади пчели и млада майка.
    2 Случва ми се за 2ри път при маркиране натисна леко майката и става белята, но предната работи пълноценно 2 годни докато аз не я смених. Сега е в помощно семейство и ще видя какво ще стане но си видях грешката.
    3 До сега не съм имал майка която не може да подреди пилото да направи силно семейство колкото и потенциал да има.
    До колкото знам че не се занимаваш с прехвърляне на личинки и разни апарати, иначе по т.2 бих ти препоръчал да я ползваш за бъдещ „донор“.
    По т. 3 остави правото на избор на пчелите, те много по добре от нас знаят коя майка е читава или не.
    По т.1 Кой с кого ще обединиш сам трябва да решиш, но не забравяй думите на твоя градски Софрон Софрониев, „че успешното пчеларство е тогава когато успееш да намери правилния баланс между пчели, пило и принос в едно семейство“....

  10. #5830
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    На това ли учат младите да обикалят медовите пити
    Иначе утре приключвам с обединяването всички стари майки отидоха в помощните с по 1 пита яйца. Оставих 8 малки пчелни семейства да не би да се обади някой да купи и така.
    Успях с хранене да стабилизирам нещата имат по 7-8 пити запечатано пило и започна от 1 седмица принос та вече не храня, най сетне!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20190617_16_13_26_Pro.jpg‎  

 

 
Страница 583 от 676 ПърваПърва ... 83483533573581582583584585593633 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 16 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 16 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •