Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 489 от 676 ПърваПърва ... 389439479487488489490491499539589 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,881 до 4,890 от общо 6760
  1. #4881
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    ...наблъскаха по 30-40кг.
    Това ми и притеснява с години - нещо не наред "в тази сметка". Гледаме клипчета по изложения и чуваме едно и също - "само с бройката може да успееш на този пазар...с моята технология на работа отглеждам хиляда семейства...имам 15 пчелина...много не искам...след акация давам по 5 литра сироп, след липата също...и т.н.т. и накрая 30-40 кила мед печалба от кошер - "за поддържка на един колхоз хора-работници"....

    Според опита на колегите* Ако обединени двата средни по сила пч.семейства - 1+1 = 3, ако над 3 кила - 1+1 = 4 (до пет). Затова попитам колегите, как мислите, според вас каква "сметка върви" - да имаме 2-а пчелина по 50 кошера и вадим от всеки, или 1-ин пчелин с 100 кошера, а вадим от 50 обединени? Ако пресметнем всичко - и работа и инвентар, и разходки с кола, и охраната и време и т.н.т

    С една дума - струва ли "гоненето" на тази бройката, която дава тенекия мед на година?
    (сорри за офтоп)

  2. #4882
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Това ми и притеснява с години - нещо не наред "в тази сметка". Гледаме клипчета по изложения и чуваме едно и също - "само с бройката може да успееш на този пазар...с моята технология на работа отглеждам хиляда семейства...имам 15 пчелина...много не искам...след акация давам по 5 литра сироп, след липата също...и т.н.т. и накрая 30-40 кила мед печалба от кошер - "за поддържка на един колхоз хора-работници"....

    Според опита на колегите* Ако обединени двата средни по сила пч.семейства - 1+1 = 3, ако над 3 кила - 1+1 = 4 (до пет). Затова попитам колегите, как мислите, според вас каква "сметка върви" - да имаме 2-а пчелина по 50 кошера и вадим от всеки, или 1-ин пчелин с 100 кошера, а вадим от 50 обединени? Ако пресметнем всичко - и работа и инвентар, и разходки с кола, и охраната и време и т.н.т

    С една дума - струва ли "гоненето" на тази бройката, която дава тенекия мед на година?
    (сорри за офтоп)
    Трети вариант(поне това е моят) няколко пчелина по 40 -50 броя, и от тях по минимално 50 кг средно мед.

  3. #4883
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Третият вариант е изпитан в практиката .

  4. #4884
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Преди и аз гоних бройка и мислех като имам 200 кошера ще печеля повече.Оказа се ,че не е така.Тая година стартирах с 125, а решихме да вадим само от педесетина.Средно от кошер няма да кажа колко сме да не излезем лъжци,но само мога да кажа такива добиви сме имали само една година.В момента сме в паша слънчувка и семействата са прилични не са по 5-6кг, но са на по 2 магазина.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #4885
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Преди и аз гоних бройка и мислех като имам 200 кошера ще печеля повече.Оказа се ,че не е така.Тая година стартирах с 125, а решихме да вадим само от педесетина.Средно от кошер няма да кажа колко сме да не излезем лъжци,но само мога да кажа такива добиви сме имали само една година.В момента сме в паша слънчувка и семействата са прилични не са по 5-6кг, но са на по 2 магазина.
    Стартирал си трънки. Първо ти нямаш толкова кошери, защото 62 и половина са на братока. В един пост писа, че отводки и рояци няма да ги броим - нали така Калине? При стартирането 1/5 ги пиши ни живи, ни умрели и като ти се направи една калкулацийка - ми ти не си и пчелар бре. Къде се вреш на конете в краката?

  6. #4886
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Стартирал си трънки. Първо ти нямаш толкова кошери, защото 62 и половина са на братока. В един пост писа, че отводки и рояци няма да ги броим - нали така Калине? При стартирането 1/5 ги пиши ни живи, ни умрели и като ти се направи една калкулацийка - ми ти не си и пчелар бре. Къде се вреш на конете в краката?


    Ние такива семейства излегли от тая зима не сме имали никога.Ти живи ни умрели ги пишеш.Гледай миналата беше трагедия.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #4887
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    По принцип се получава, та даже и повече.
    Но има няколко условия, които трябва да са изпълнени. Като пример, едно от тях е, че помощното семейство трябва да е създадено още предната година /за да хванеш акацията/.

  8. #4888
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    При мен вече са се качили в медовите корпуси,лошото е че повечето ги карам да градят по 5 основи,изградили са ги но надали ще ги напълнят, инвентара все е кът...,а слънчогледа е на финала.

  9. #4889
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    При мен вече са се качили в медовите корпуси,лошото е че повечето ги карам да градят по 5 основи,изградили са ги но надали ще ги напълнят, инвентара все е кът...,а слънчогледа е на финала.
    Ще ги напълнят. Бодила върви доста добре след тия дъждове.

  10. #4890
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Чета за добиви от 50 кила средно от кошер,и се връщам към 1996 първата година когато около единия пчелин сяха колиандър и в селото имаше общо 300кошера вадихме през седмица всички ядохме бял хляб и почнахме да вдигаме броиката ,сега сме без един декар колиандър 2540 кошера,рапица и после дълга дупка до слънчогледа.Хубаво че като почна да се пренаселва сцепих пчелина и развих друг в Странджа които за сега дава редовно малко но разнообразен мед,и там в това забутано село се виждат навсякъде нови оптимисти ,тази година е дъждовна и треволяците дават добре ,ако беше сушава по това време щеше да има масови воини и нападения.Пашата намалява лажиците се увеличават ,цената на меда пада ,пазара ще регулира всичко ако не се наливат грешни пари,балона ще гръмне още малко .

 

 
Страница 489 от 676 ПърваПърва ... 389439479487488489490491499539589 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •