Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 159 от 677 ПърваПърва ... 59109149157158159160161169209259659 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,581 до 1,590 от общо 6763
  1. #1581
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Вчера отворих 4 бр семейства - 2 миналогодишни и 2 две отводки от тази година /майски и августовски/ В двете по-стари семейства имаше по малко снесени яйца с размеринте на цигарена кутия. В никое семейство от проверените не видях пило в другите му фази на развитие. Към храна са добре 12-15кг средно. Както пишат колегите в по-горните постове, семействата си бяха пренесли и складирали медови запаси от северната страна към мястото на което са си оформили кълбото. Към момента нямам разграбени и унищожени семейства, въпреки многото оси и стършели тази година. Капаните свършиха доста работата - избих хиляди оси и стършели, като през седмица презареждах същите. Следващо отваряне на семействната - средата на януари за питки. Предстои третиране с ОК с фогър. Иначе продължих работата по облагородяването на пчелина като засадих 7 сливи, а през идната седмица още 20-ина акации и 12 асми.
    Keep Walking...

  2. #1582
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Прелките на изток ли ви сочат, че да имате северни пити?
    Моите прелки сочат на юг или югоизток и съответно нямам северни пити и нямам такова пренасяне и информацията че правят нещо такова е нова за мен. При мен се наблюдава по скоро обратното. На север са задните краища на питата и там натрупват повече запас като оставят място за кълбото в предната част на питата и така питата отзад е пълна до дол,у а в предната част е на венец.

  3. #1583
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Прелките на изток ли ви сочат, че да имате северни пити?
    Моите прелки сочат на юг или югоизток и съответно нямам северни пити и нямам такова пренасяне и информацията че правят нещо такова е нова за мен. При мен се наблюдава по скоро обратното. На север са задните краища на питата и там натрупват повече запас като оставят място за кълбото в предната част на питата и така питата отзад е пълна до дол,у а в предната част е на венец.
    Рости ,при мен прелките са с ориентация югоизток,повечко на изток.Топлата ми страна е югозапад .Направил съм го целонасочено, заради активния сезон .Толкова години не съм имал случай да трупат на студения фланг ,а на топлия да остане гола пита .Затова ,на пролет ги слагам м/у питите с пило, за да подменя меда за следващото зимуване .И така ,всяка година .Не мога да си обясня защо при теб е така ? Не трябва да имаш северна страна ,за да имаш студена .Винаги има една по студена.Това са условности ,а не конкретика .Не ги приемай нещата буквално.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 15.11.2015 в 20:11. Причина: грешен цитат

  4. #1584
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Прелките на изток ли ви сочат, че да имате северни пити?
    Моите прелки сочат на юг или югоизток и съответно нямам северни пити и нямам такова пренасяне и информацията че правят нещо такова е нова за мен. При мен се наблюдава по скоро обратното. На север са задните краища на питата и там натрупват повече запас като оставят място за кълбото в предната част на питата и така питата отзад е пълна до дол,у а в предната част е на венец.
    При мен е абсолютно същото,прелките на юг.Преди седмица накапвах с ОК и ми направи впечатление че при над 90% от семействата кълбата са отпред,а на останалите в средната част.

  5. #1585
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Прелките на изток ли ви сочат, че да имате северни пити?
    Моите прелки сочат на юг или югоизток и съответно нямам северни пити и нямам такова пренасяне и информацията че правят нещо такова е нова за мен. При мен се наблюдава по скоро обратното. На север са задните краища на питата и там натрупват повече запас като оставят място за кълбото в предната част на питата и така питата отзад е пълна до дол,у а в предната част е на венец.
    При мен са източно може би малко югоизточно и едната страна е студена. От там духа вятъра, там оставам празно място защото иначе мухлясва питата на 1ви корпус. Иначе и при мен кълбата са в предния край на корпуса в близост до свежия въздух на входа. Задната част на питите са с запечатан мед и пчелите не пипат от него ако има от къде да пренесат за това взимат от крайните.

  6. #1586
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Рости ,при мен прелките са с ориентация югоизток,повечко на изток.Топлата ми страна е югозапад .Направил съм го целонасочено, заради активния сезон .Толкова години не съм имал случай да трупат на студения фланг ,а на топлия да остане гола пита .Затова ,на пролет ги слагам м/у питите с пило, за да подменя меда за следващото зимуване .И така ,всяка година .Не мога да си обясня защо при теб е така ? Не трябва да имаш северна страна ,за да имаш студена .Винаги има една по студена.Това са условности ,а не конкретика .Не ги приемай нещата буквално.
    При мен всички кошери са по два един до друг и би трябвало студената ми страна да е към съседния кошер, защото там никога не я ограява слънце както и задната- северната. Както писах вече задната (северната) страна на кошера е пълна до край и запечатана, а странично прехвърляне на запасите не съм наблюдавал за сега. Може това се поражда от някаква подробност при зазимяването. Предполагам че не ми прехвърлят странично, защото ги стеснявам яко. Последно като ги гледах кълбата стърчаха по 2-3 см извън крайните пити (не съм слагал преградни дъски и питите на които е кълбото са отдалечени от стените на корпуса - центрирани са)
    През зимата кълбата ми се движат на горе и като опрат в горната летва се преместват леко назад докато стигнат средата на питата. От това положение не мръдват и тогава си пренасят но винаги от меда който има най-близко от задната част на питата или от първите към центъра по пълни. Никога не съм наблюдавал особено по това време да изпразват най-крайни пити и затова много се изненадвам.

  7. #1587
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Предполагам че не ми прехвърлят странично, защото ги стеснявам яко. Последно като ги гледах кълбата стърчаха по 2-3 см извън крайните пити (не съм слагал преградни дъски и питите на които е кълбото са отдалечени от стените на корпуса - центрирани са)
    Ти центрираш кълбото без преградни дъски.Ако си ги оставил на 7–8 рамки ,покрити/а това предполагам е така / ,отстрани ти остава въздушно пространство от двете страни по 35–40 мм.Въздуха е по–добър изолатор от дървото,разсейването на топлината от двете страни е почти еднакво и затова вървят отпред–нагоре–назад равномерно от двете страни.Няма как да прехвърлят от страничните,те директно си го хапват от тях ,при такова яко стягане на възела/свиване на гнездото/.Подобно зазимяване бях гледал в един руски сайт–на 2 корпуса,по 6–7 рамки ,центрирани в средата на кошера,без затоплящи встрани .Може би е по–удачен,но не съм пробвал.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 16.11.2015 в 00:38. Причина: грешен цитат

  8. #1588
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Според мен, оставянето на празно място от двете страни на питите за зимуване има и друго предимство, освен топлоизолацията. От там, влажният въздух се охлажда и се спуска надолу и излиза през вентилацията на дъното. Влагата е много по-голям проблем за пчелите през зимата от студа.

  9. #1589
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Да внеса малко яснота по поста ми от по-горе: Прелките ми са ориентирани на исток - югоисток.Това се дължи до някъде на разположениегто на самия имот. Като написах северната страна имах на предвид лявата, т.е. по-студената страна на кошера. Иначе семействата си бяха пренесли запаси от по-крайните студени медови пити към по-топлинте на които бяха оформили кълбото. Кълбта се бяха оформили отпредната страна на кошера като ясно се виждаше до къде е стигало пилото. Над пчелите имаше венец, които продължаше зад тях на питата.
    Keep Walking...

  10. #1590
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    За да приключим тази подтема и тя да е пълна като инфо трябва да отговориш на още три въпроса
    Стеснявал ли си?
    На колко рамки са и колко покрива кълбото сутрин когато е студено?
    За каква система кошери става дума?

 

 
Страница 159 от 677 ПърваПърва ... 59109149157158159160161169209259659 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 21 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 21 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •