Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 135 от 676 ПърваПърва ... 3585125133134135136137145185235635 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,341 до 1,350 от общо 6760
  1. #1341
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    При мен, ДБ дава по-добри резултати от ЛР. Два ЛР корпуса са много за плодник, а един - малко. При пролетното развитие, времето е хладно, а нощите-студени. Плодникът на ДБ е с дебелина 35 - 40 мм, докато при ЛР е само 25мм. До сега, не съм успял да измисля технология, при която добива от ЛР да надхвърли добива от ДБ.

  2. #1342
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    При мен, ДБ дава по-добри резултати от ЛР. Два ЛР корпуса са много за плодник, а един - малко. При пролетното развитие, времето е хладно, а нощите-студени. Плодникът на ДБ е с дебелина 35 - 40 мм, докато при ЛР е само 25мм. До сега, не съм успял да измисля технология, при която добива от ЛР да надхвърли добива от ДБ.
    ЛР 8 рамков с 2 корпуса за плодник.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  3. #1343
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    При мен, ДБ дава по-добри резултати от ЛР. Два ЛР корпуса са много за плодник, а един - малко. При пролетното развитие, времето е хладно, а нощите-студени. Плодникът на ДБ е с дебелина 35 - 40 мм, докато при ЛР е само 25мм. До сега, не съм успял да измисля технология, при която добива от ЛР да надхвърли добива от ДБ.
    А пробвал ли си с друг вид кошер/пласмасов,стириопорен/.

  4. #1344
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Нодявам се, че колегата Радо е разбрал, че правя само констатация на състоянието на семействата, а не че не зная какво да направя.
    Моят коментар е по повод това ,че е грешно според мен да се смъкват рамки с запечатано пило в първи корпус и да се иска от майката да слезе там тя ще слезе там ако се сложат питите с открито пило защото там са младите пчели ,а те почистват и подготвят килийките и те хранят майката това е логиката.Това ,че искаш да сложиш основи в първия корпус с младото пило също е грешно според мен защото създаваш работа на младите пчели и майката ще продължи да прави пило ,което аз не искам ако пашата е започнала, сега ако пчелите са работили на горна прелка аз ще затворя прелката на дъното и първи корпус и пчелите директно ще работят във втори корпус и майката ще бъде арестувана в първи корпус.В сегашното положение ще ти кажа какво ще стане само при много обилна паша пчелите ще успеят да блокират майката и ще напълнят втори корпус и магазина при слаба паша ще имаш много пило и един магазин мед след края на пашата.

  5. #1345
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от Totevski Виж публикацията
    ЛР 8 рамков с 2 корпуса за плодник.
    До акацията могат ли да ги напълнят тук на студено,че и аз заселвам 20 такива?
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  6. #1346
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Моят коментар е по повод това ,че е грешно според мен да се смъкват рамки с запечатано пило в първи корпус и да се иска от майката да слезе там тя ще слезе там ако се сложат питите с открито пило защото там са младите пчели ,а те почистват и подготвят килийките и те хранят майката това е логиката.Това ,че искаш да сложиш основи в първия корпус с младото пило също е грешно според мен защото създаваш работа на младите пчели и майката ще продължи да прави пило ,което аз не искам ако пашата е започнала, сега ако пчелите са работили на горна прелка аз ще затворя прелката на дъното и първи корпус и пчелите директно ще работят във втори корпус и майката ще бъде арестувана в първи корпус.В сегашното положение ще ти кажа какво ще стане само при много обилна паша пчелите ще успеят да блокират майката и ще напълнят втори корпус и магазина при слаба паша ще имаш много пило и един магазин мед след края на пашата.
    Да, сега разбирам, че не си ме разбрал правилно, или може би аз не съм се изразил ясно. По повод това, че са хладни нощите, затова смъквам запечатано пило долу, за да си остане майката горе, да има свободно място за снасяне в по-топлия корпус. А две рамки с основи, особено през юни, пчелите ще изградят само с работнически килийки и то за 2-3 дни и майката бързо ще осемени, а празния корпус, ако го вдигна горе, ще е над ХР. Вариянти има много.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #1347
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от redbull Виж публикацията
    До акацията могат ли да ги напълнят тук на студено,че и аз заселвам 20 такива?
    Могат. Акацията при мен цъфти някъде около 20-ти май. При що-годе нормално време и правилно пролетно развитие нямаш проблеми на 3 корпуса да ги дигнеш за акацията. Говоря за нормални семейства, а не за миналогодишни августовски отводки
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  8. #1348
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Отдавна съм се отказал от класическата технология.
    Това, което ми предлагаш, пробвал съм го - резултата е едно магазинче мед. А и този сезон съм оставил едно такова за проба. Ако се повтори същия резултат, по-добре да мина на ДБ.
    Евгени,моя опит с корпусите е от година и половина,но ще споделя какви са ми наблюденията, тъй като района ми е подобен на твоя като,климат, паша,и нм..8рамков ДБ плодник и магазин за плодник ,като магазина преди акацията е отгоре и става медена шапка.Преди 12 дни като зацъфтя акацията хубаво сложих трети магазин с 3 изградени и 5 с основи рамки,.Втория като го слагах около 10май пак така с 3изграденин и 5 основи, сега като слагах третия беше напълно изграден и повече от половината с нектар. След два дена ще ходя да видя какво се случва..След като изпръскам меда в края на сезона магазина-медената шапка отива под плодника, пчелите знят как да си го подредят.
    ПП Това с медената шапка под плодника в края на лятото го откраднах от Холандеца от форума, за което му благодаря!

  9. #1349
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Той па го е крал от Венер, вероятно
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #1350
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Слънчогледа няма да се бави, вече заформил цветовете. Тази година не можах да направя отводките като миналата, сега на 5 дена разширявам с основа а милата през 3 дена. Не ми останаха питки от зимата и храних само със сироп а мината слагах питки и наливах сироп.

 

 
Страница 135 от 676 ПърваПърва ... 3585125133134135136137145185235635 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •