Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 134 от 677 ПърваПърва ... 3484124132133134135136144184234634 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,331 до 1,340 от общо 6763
  1. #1331
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    ако трябва да въртя и корпуси или тепърва да ограничавам майката, то кога ще пълнят магазините.
    Аз ако съм на теб щях да пробвам поне един кошер като в първи корпус ще смъкна всичко открито пило и преградни дъски никакви празни рамки за снясяне на майката ако пашата вече е започнала и не очакваш паша след месец в втори корпус само празни и рамки с запечатано пило и магазини.Понякога трябва да се пробва нещо различно в което не вярваме или в което не са ни учили и може да се получат нещата но дори и да не стане това е просто един кошер аз обаче гарантирам ,че се получава.

  2. #1332
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Според пчеларите, които ме учат мене (а аз много им вярвам), най-добрия момент за ротиране на горния и долния корпус е когато пчелите по принуда (защото са много) завземат горната 1/3 от долния корпус. Ако той е с восъчни основи - когато ги изградят на 1/3. Ако той е с изградени рамки, когато започнат да нанасят в него нектар и прашец на 1/3.
    Моето мнение, е че долу не им се строи много.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #1333
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Аз ако съм на теб щях да пробвам поне един кошер като в първи корпус ще смъкна всичко открито пило и преградни дъски никакви празни рамки за снясяне на майката ако пашата вече е започнала и не очакваш паша след месец в втори корпус само празни и рамки с запечатано пило и магазини.Понякога трябва да се пробва нещо различно в което не вярваме или в което не са ни учили и може да се получат нещата но дори и да не стане това е просто един кошер аз обаче гарантирам ,че се получава.
    Забрави да споменеш за ХР между първи и втори копус. Това си е един вид демариране. Дистанциране на запечатаното пило.
    Всичко зависи от силата на семейството и от ПАШАТА. Силните семейства си работят и в двата корпуса. Средните са проблемни.
    Пробвал съм всякакви варианти и продължавам да експериментирам. Тази година реших всичките семейства да ги развия на два ЛР корпуса за плодник , за да развия по-силни семейства за ливадната паша, защото ми е основната паша и от горе магазини с малки рамки, които много по-бързо пълнят и запечатват и се вади мед от рамки, в които не се е гледало пило. До преди две години демарирах всичко наред и общо взето не успяваха да запечатат всичкия мед в по-големите рамки. Ето, пак от пашата и от района зависи. Иначе демарирането ми допада като вариянт за развиване на силно семейство и като противороеви метод.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #1334
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Гена, за твоя район класическата ЛР технология хич не върви, вземи и се пробвай само с един корпус и магазини, доволен ще останеш.

  5. #1335
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Така е ХР е задължителна и целта е прекъсване,намаляване на отглеждане на пило за известен период от време - докато трае пашата защото след главна паша много пило и много пчели не трябват.

  6. #1336
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от simo Виж публикацията
    Гена, за твоя район класическата ЛР технология хич не върви, вземи и се пробвай само с един корпус и магазини, доволен ще останеш.
    Отдавна съм се отказал от класическата технология.
    Това, което ми предлагаш, пробвал съм го - резултата е едно магазинче мед. А и този сезон съм оставил едно такова за проба. Ако се повтори същия резултат, по-добре да мина на ДБ.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #1337
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Така е ХР е задължителна и целта е прекъсване,намаляване на отглеждане на пило за известен период от време - докато трае пашата защото след главна паша много пило и много пчели не трябват.
    Всичко опира до тънкости, които трябва да знае и да прилага пчеларя. Целта е да се създаде силно семейство за главната паша. Това се стремя и аз да направя, съобразено с моя район. Силното семейство събира повече мед от по-слабите паши. Целта е да има повече запечатано пило в навечерието на пашата. Но не винаги се получава. Пчеларството е доживотно училище.
    А това не е ли експеримент да си стои празния корпус отдолу, в който да смъкваш всяка седмица по две рамки със ЗП, горе да си градят по две основи , хем широко, хем строителна дейност, хем противороеви мероприятия, при силна паша долу ще се стоварва нектара, приемачките ще го качват в магазините над гнездото. Ще оставя някои и така, ще видим.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #1338
    Гена, в неделя като си тръгнах от пчелина в 18 часа, беше 26 градуса, а като минах разклона за Годеч, около 19,30 беше 14 градуса. Коментара е излишен. Това, че има неусвоени пити под пилото, не е никакъв проблем. Напротив, това ти дава почти 99% гаранция, че семейството няма да изпадне в роево. А като се постопли времето, пчелите сами ще се преместят. Ако искаш мед, по-добре ги остави така. Ако сега ротираш, ще направят много пило, ама пашата ще мине.

  9. #1339
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Гена, в неделя като си тръгнах от пчелина в 18 часа, беше 26 градуса, а като минах разклона за Годеч, около 19,30 беше 14 градуса. Коментара е излишен. Това, че има неусвоени пити под пилото, не е никакъв проблем. Напротив, това ти дава почти 99% гаранция, че семейството няма да изпадне в роево. А като се постопли времето, пчелите сами ще се преместят. Ако искаш мед, по-добре ги остави така. Ако сега ротираш, ще направят много пило, ама пашата ще мине.
    Благодаря ти Юрка,
    В никакъв случай не бих ротирал, но някои семейства ще смъкна на дъното и отгоре ХР и празния и магазина над нея и ще кача 2 рамки със ЗП над ХР, а на тяхно място основи. Ще оставя някои и в това си положение. Важното е да се експериментира.
    Нодявам се, че колегата Радо е разбрал, че правя само констатация на състоянието на семействата, а не че не зная какво да направя.
    Приятен ден.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #1340
    И така става. Но преди това си обрамчи решетките.

 

 
Страница 134 от 677 ПърваПърва ... 3484124132133134135136144184234634 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •