Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 123 от 677 ПърваПърва ... 2373113121122123124125133173223623 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,221 до 1,230 от общо 6763
  1. #1221
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Най лесно и добре е да разцепиш кошера на толкова отводки на колкото рамки има маточници, а на негово място да поставиш някой по слаб кошер да го подсилят с лтяща пчела.

  2. #1222
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Планувам след запечатването на роевите маточници да прместя семейството настрани и на негово място да сложа празен сандък. В него да преместя майката
    Плануването да се надяваме ,че си го съгласувал с пчелите защото докато чакаш да запечатат маточниците старата майка може и хване гората съвсем реално семейството може да избяга щом се снесе в роевите чашки майката вече си е свършила работата само силна паша може да стопира временно процеса но изхода е един отводки или смяна на майката с млада.

  3. #1223
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Най лесно и добре е да разцепиш кошера на толкова отводки на колкото рамки има маточници, а на негово място да поставиш някой по слаб кошер да го подсилят с лтяща пчела.
    Не съм подготвен с толкова сандъци. Имам само 1 свободен, а видях маточници на поне 2 рамки, може и на повече да има, но не можах да ги прегледам всичките.

  4. #1224
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Плануването да се надяваме ,че си го съгласувал с пчелите защото докато чакаш да запечатат маточниците старата майка може и хване гората съвсем реално семейството може да избяга щом се снесе в роевите чашки майката вече си е свършила работата само силна паша може да стопира временно процеса но изхода е един отводки или смяна на майката с млада.
    Всъщност това е едно от нещата, за които исках да Ви попитам, но пропуснах. Кога е най-удачно да се направи? По-рано от уикенда няма да мога с тази агресия, която ги е налегнала. Надявам се до тогава да се поуспокоят.
    Утре ще отида да купя Про рой за да съм подготвен да не ги изпусна.

  5. #1225
    Потребител
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    82
    Пчеларски район
    гр.Попово
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Всъщност това е едно от нещата, за които исках да Ви попитам, но пропуснах. Кога е най-удачно да се направи? По-рано от уикенда няма да мога с тази агресия, която ги е налегнала. Надявам се до тогава да се поуспокоят.
    Утре ще отида да купя Про рой за да съм подготвен да не ги изпусна.
    Дали така ми се струва но усещам страх, не би трябвало агресията да е пречка, тя отминава за час-два.

  6. #1226
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Радостта ми не беше много дълга.

    В неделя се оказа, че един от кошерите ми е заложил роеви чашки, бяха малки току що направени. Грешката е в мен, закъснях с поставянето на основи за градеж и в същото време кошера се разви адски бързо за няколко дни. Планувам след запечатването на роевите маточници да прместя семейството настрани и на негово място да сложа празен сандък. В него да преместя майката(ако успея да я намеря) с 1 или 2 рамки със запечатано пило заедно с пчелите + 1 рамка с пращеш и в склада имам рамки с мед, ще добавя 1-2. Преместеното настрани семейство остава с роевите маточници, но без летящите пчели, които ще отидат при майката.

    Проблема обаче за момента е, че кошерите като цяло тези дни са супер агресивни и не знам как ще се справя с прекъсването на роевото настроение на този кошер. Снощи само при поставянето на магазина на единия ме нападнаха и в следствие на ухапване до ухото(не знам как успяха да минат под булото) получих обрив та се наложи да посетя спешен медицински център. Досега не съм имал проблеми от ухапванията. Та така, тежки дни ми предстоят, не е лесно да се занимаваш с пчели, но няма да се предаваме
    И аз забелязах заформени роеви чашки по долната част от питата, но не са захранени и от тогава ги следя, но няма развитие. За мен е изпаднал в роево когато ги захранят и започнат да уформят.

  7. #1227
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Ако си с корпусна система и дъното е подвижно най лесния начин за справяне с проблема е празен корпус с 5-6 основи и две рамки с пило плюс майката слагат се на дъното и отгоре едно парче найлон и другия корпус задължително с вход на гърба ако искаш още една отводка слагаш пак найлон и още един корпус този път с вход от страната на първия корпус като в двата корпуса разделяш по равно рамките и маточниците.Хранене е добре да се прави на първия корпус със старата майка но ако има приток на нектар може и да се пропусне засега оплодят ли се майките се преместват на нови места с дъно,таванка и капак.Агресията си има причина не може това да е причина да не си свършиш работата.

  8. #1228
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Хранене е добре да се прави на първия корпус със старата майка
    Как става храненето на първия корпус като е най отдолу?

  9. #1229
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Как става храненето на първия корпус като е най отдолу?
    Варианти има избираш си един и готово - външна хранилка,дълбоко дъно с чекмедже и слагаш тавичка ,приставка над корпуса и няколко торбички със сироп сигурно има и други като помисли човек.

  10. #1230
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Обикновенно две седмици преди семейството да изпадне в роево състояние се забелязва повишаване на агресивността. Двете неща до голяма степен са свързани (ето ви още един начин как косвено да подбирате по-малко ройливи пчели).

    Най-мързеливия начин за справяне със семейство изпаднало в роево състояние, според мен е да го оставиш само да се оправя (да го отпишеш) и да не се занимаваш с него. Като иска да хваща гората - много му здраве!
    Втория най-мързелив начин е ХР под (или над) плодника и всички други отвори да бъдат затворени. Ще стане мазало в плодника- щъкащи майки, маточници... След месец отиваш да го провериш как е и да се премахне ХР за да може оцелялата майка да се оплоди.

    Когато някоя майка е ценна, а семейството е изпаднало в роево състояние - отводка със старата майка, останалото - по преценка на пчеларя.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 123 от 677 ПърваПърва ... 2373113121122123124125133173223623 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •