Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 119 от 677 ПърваПърва ... 1969109117118119120121129169219619 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,181 до 1,190 от общо 6762
  1. #1181
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2014
    Мнения
    6

    Каква може да е причината? Моля за съвет ако незаложат пак маточник какво да правя?

    Здравейте колеги. Имам такъв проблем един от кошерите направи самосмяна на 29.09.2014г. /се излюпи майката/ и майката не се е оплодила. От средата на март месец слагам през 15 дена по една пита със запечатано пило за да не се утъртовчи. В събота убих майката /и я пуснах вътре в кошера за да си я изхвърлят те самите/ и сложих пита с разнородно пило да заложат маточници. В понеделник отворих кошера няма наченки за залагане на маточници пчелата не е спокойна. Заложих още една пита с разнородно пило.

  2. #1182
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Направих преглед на семействата, сложих им празна пита до пилото да има къде да снася майката, надрасках венците който почти ги няма и обърнах питите през 1 на 180градуса. Вече са заприличали на семейства 5 до 7 рамки изцяло с пило и пълен корпус с пчели. Няма и помен от онези семейства в средата на март. След 10 дена ще са готови за ротация.
    А сега сети ли се за 12.04.2015 ? Или просто да пишем колко сме добри даже можем да извадим мед то кокиче!

  3. #1183
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    А сега сети ли се за 12.04.2015 ? Или просто да пишем колко сме добри даже можем да извадим мед то кокиче!
    Абсолютно нищо не разбирам, какви са тези коментари без смисъл!?!

  4. #1184
    Не се притеснявай,Човека е гаврътнал малко повечко и не е видял НИКНЕЙМА.
    Нищо не е вечно,дори благодарността.
    "Ренар"

  5. #1185
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Споделете, кога и как поставяте основи за градеж? По време на цъфтежа на джанката или малко по-късно? Кога я поставяте до последната пита с пило и кога - между пилото? Кога поставяте строителната рамка - едновременно с първата основа за градеж или преди това?

  6. #1186
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами аз лично правя проби. Преди няколко дена сложих една основа за градеж и днес я проверих - беше изградена частично с височина само 2-3 милиметра и само на 10-15% от площта, но с кафяв восък. Това означава, че не са генерирали нов восък, а са използвали съществуващ стар восък от другите пити. Имаше съвсем малко забелено в единия край, което е едно нищо. Ако имаше интензивен градеж, за толкова време питата трябваше вече да е изградена на 100% с бял восък.

    Има и още нещо - в единия край имаше на 100% изградени около 20-30 търтееви килийки с кафяв восък. Това го интерпретирам като недостиг на търтеи и търтееви килийки в плодника и силно желание на пчелите да увеличат бройката им.

  7. #1187
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    На мен днешния преглед ми показа,че съм закъснял с магазините,въпреки,че няма рапица....И за пореден път си доказах(на мен),че майките изведени през втората половина на лятото(не участвала във паша) са за предпочитане;Съревновавах две майки,коя по напред ще изпадне в роево.Кошерите еднакви-двукорпусен 8ДБ.Зазимяване;пчели,количе ство мед еднакво,третиране също.Зимно-пролетно подхранване също по равно.Строителни рамки и рамки с ВО(по 2),също....Днес отварям-на късната майка ВО осеменени,а на пролетната...хоп роево състояние изградени,но не осеменени.А до акацията има-няма 3 седмици.Едни хубави едри маточници,как да ги подмине човек.....

  8. #1188
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    На мен днешния преглед ми показа,че съм закъснял с магазините,въпреки,че няма рапица....И за пореден път си доказах(на мен),че майките изведени през втората половина на лятото(не участвала във паша) са за предпочитане;Съревновавах две майки,коя по напред ще изпадне в роево.Кошерите еднакви-двукорпусен 8ДБ.Зазимяване;пчели,количе ство мед еднакво,третиране също.Зимно-пролетно подхранване също по равно.Строителни рамки и рамки с ВО(по 2),също....Днес отварям-на късната майка ВО осеменени,а на пролетната...хоп роево състояние изградени,но не осеменени.А до акацията има-няма 3 седмици.Едни хубави едри маточници,как да ги подмине човек.....
    Не разбрах, искаш да кажеш че пролетните майки са по склонни към рояване от по късните ли (произведени след главите паши)?

  9. #1189
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Прикачен файл 4034След една ротациhttp://pchelari.com/forum/asset.php?...d=1429123623я и осеменен втори корпус днес вече съм в тоя вид -
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_2527.jpg‎  

  10. #1190
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от simo Виж публикацията
    Прикачен файл 4034След една ротация и осеменен втори корпус днес вече съм в тоя вид -
    Бях готов да ти завидя ,но не ми се отваря.

 

 
Страница 119 от 677 ПърваПърва ... 1969109117118119120121129169219619 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •