Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 105 от 677 ПърваПърва ... 55595103104105106107115155205605 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,041 до 1,050 от общо 6762
  1. #1041
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ако я делим чисто геометрично около 1/3-та от рамката, само че обикновено по това време е по тънък в предния край и много удебелен в задния. И сметката ти не е точна, защото делиш количеството на десет рамки, а кълбото не заема толкова. Рамките до които няма достъп кълбото влизат в сметките за месец март, а сега е редно да се смята запаса само на рамките на които е кълбото и да се стремим да имаме по 1 кг. за месец. В този ред на мисли имам кошер, който гледа много пило до късно и не можах да стесня. В момента е на 7 рамки кълбо, но средните три нямат никакъв венец и е от 10 дена на питка.

  2. #1042
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно това трябва да се проверява в момента, ако някой има съмнение, че кошерите му нямат достатъчно запаси. Аз такъв преглед направих преди 1 седмица, въпреки че есента ги храних много яко с инвертиран и неинвертиран сироп. За мой късмет абсолютно всички семейства по време на прегледа бяха в безупречно състояние и кондиция.

    Прегледът се състои в следното - повдига се леко найлона от единия край и се проверява дали има пчели отгоре върху рамките. Ако има - значи вече е време да се сложи питка със суха храна, и това трябва да се прави от сега нататък на всеки 20-30 дена чак до месец март, когато се преминава на течна храна и се продължава с интензивно подхранване. Ако няма пчели върху рамките, то това означава, че със семейството всичко е наред - все още си има меден венец над кълбото.

    Та този преглед дали има пчели върху рамките се прави веднъж на месец, но само ако има съмнения за недостатъчно медни запаси.

  3. #1043
    Ако ползваш прозрачен найлон, няма да се налага изобщо да го повдигаш.

  4. #1044
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Много важно е, че този преглед се прави при студено време когато кълбото е плътно.
    Ако кълбото се вижда върху летвите и не се очаква продължително (над 10 дни) застудяване и има мед назад по рамките може да се мине и без питка.

  5. #1045
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Сега в това топло време би трябвало да си пренарят малко запасите. Виждам по дъната разпечатки не под кълбото а на другата страна на кошера. Този който го отварях не ми хареса как бяха подредени запасите, от северната страна първите 5 пити нямаха капка мед а бяха покрити с пчели, след това имаше 2 с венец около 0.5кг на който имаше по малко пчели и след това 3 пити от южната страна с мед почти без пчели (при разпуснато кълбо.).
    Ще го следя къде ще сформира кълбото след като минат жегите

  6. #1046
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Прегледът се състои в следното - повдига се леко найлона от единия край и се проверява дали има пчели отгоре върху рамките. Ако има - значи вече е време да се сложи питка със суха храна, и това трябва да се прави от сега нататък на всеки 20-30 дена чак до месец март, когато се преминава на течна храна и се продължава с интензивно подхранване. Ако няма пчели върху рамките, то това означава, че със семейството всичко е наред - все още си има меден венец над кълбото.

    Та този преглед дали има пчели върху рамките се прави веднъж на месец, но само ако има съмнения за недостатъчно медни запаси.
    Миналата година бях с по 30кг. мед и пчелите бяха над рамките (които се качиха на 2ри корпус), тази още от началото на зимата са над рамките. При мен това не е показател за запаси там си им харесва.

  7. #1047
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Миналата година бях с по 30кг. мед и пчелите бяха над рамките (които се качиха на 2ри корпус), тази още от началото на зимата са над рамките. При мен това не е показател за запаси там си им харесва.
    При по-топло време ДА. Разпуснато кълбо.

  8. #1048
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не знам как го правите това с пчели върху рамките. При мене от около 2000 кошера само на 2 имаше пчели. Намерихме и 2 умрели, което е 0.1%. Всички останали нямаха проблеми и пчелите се виждаха надолу на 3-4 дори 5 сантиметра под ръба на рамките. Температурата на въздуха по време на прегледа беше няколко градуса в плюс - 3-4 че дори и 5 градуса.

  9. #1049
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз си мисля че е така понеже на надкапачната имам мрежа 30X12см. която е на разстояние 2см. от рамките. Лятото я заклеиха изцяло и сега като повдигна надкапаната повдигам и част от кълбото. Аз ги правих с цел да слагам питките там ама на пчелите им хареса и там се кутат и като взема да слагам питка е мъка.

  10. #1050
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не знам как го правите това с пчели върху рамките. При мене от около 2000 кошера само на 2 имаше пчели. Намерихме и 2 умрели, което е 0.1%. Всички останали нямаха проблеми и пчелите се виждаха надолу на 3-4 дори 5 сантиметра под ръба на рамките. Температурата на въздуха по време на прегледа беше няколко градуса в плюс - 3-4 че дори и 5 градуса.
    При 10-12 градуса както е при нас в южна България кълбото се разпуска и пчелите са активни.

 

 
Страница 105 от 677 ПърваПърва ... 55595103104105106107115155205605 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 24 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 23 гост (и))

  1. Николай Петров

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •