Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 104 от 677 ПърваПърва ... 45494102103104105106114154204604 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,031 до 1,040 от общо 6762
  1. #1031
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    85
    При запас под 8кг. се събужда инстинкта за самосъхранение. Под угрозата за предстояща гибел майката може да пронесе преждевременно, а с това загубата на семейството е по-сигурна. По мое мнение запасите към днешна дата би трябвало да са над 18 килограма. Най добре в пълен магазин даданблат.

  2. #1032
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не разбирам какво общо има голяма смъртност през май със медовите запаси в декември?
    Според мен 7-8 кг са супер точно колкото трябва.
    Имах в предвид, че в загиналите кошери имаше толкова много пчели, все едно са загинали през май, а не в края на зимата....

  3. #1033
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз определено съм привърженик на зазимяването с 10 тина кг. Иначе се получава едно голямо разпечатване на пролет, което е доста трудоемко, предразполага често отваряне и държене на кошера отворен докато разпечаташ което си носи и големи топлинни загуби точно по време когато топлината е най-ценна в кошера.
    Цеко, ти не хвърля ли по едно око след 10-15.02. Ако са умрели от глад и си поглеждал от време на време, предполагам си щял да предотвратиш последствията.
    Динев, за мен 18 кг. мед сега означава 7-8 рамки ЛР в горни корпус пълни от летва до летва и още мед в долния корпус. Това за мен е абсолютно недупостимо, защото кълбото ще е в 1 корпус близо до отворено дъно и ще има още запас преди да реши да мине в 2-ри корпус и се предполага, че това ще трява да стане след 10.01 когато вече е доста студено и може да не успее. При работа с ЛР оставянето на големи запаси могат да навредят много. Колкото до минимума от 8 кг. е принципно правило за активния сезон и не се знае дали не е поредния мит.
    Миналия сезон Ник беше оставил големи запаси за зимуване, този сезон експериментира с по-малки и дано сподели към май месец кой вариант му харесва повече. Миналата зима извади късмет и че нямаше същинска зима и "мъртвата зона" не му изигра лоша шега.

  4. #1034
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Цеко, ти не хвърля ли по едно око след 10-15.02. Ако са умрели от глад и си поглеждал от време на време, предполагам си щял да предотвратиш последствията.
    . .
    По принцип съм привърженик на идеята, че щом са зазимени добре /15-20 кг мед за ДБ кошери/, зимата не се пипат, но тази година съм решил да храня с питки поне веднъж около 10 януари и ако се наложи и през февруари, може и да няма нужда но те така профилактично.....

  5. #1035
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    За мен 7-8кг. са си добре, миналата година майките нямаше къде да снасят пролетта всичко беше задръстено с мед.
    Сега имам доста празни питки и спокойно може в края на януари да почна да храня.
    Между другото, дали може да има някакви запаси в 1ви корпус?

  6. #1036
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    85
    Рости, при мен 10-12 кг. са в медена капа даданблат магазин. В плодника 3,4,5, колкото толкова. Общо взето това не ме интересува. Сега пчелите са завладели между рамковото пространство и са се захванали в магазина. Обикновено в първата половина на март в магазина има 6-7 пити с пило. Прав си, че в ЛР може да не се качат поради по-големия обем там е неуютно за майката. Но това не важи за магазина дадан.

  7. #1037
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Динев, после не ти ли е терсене като се налага да вадиш стоков мед от тия магазинни пити.

  8. #1038
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Колеги,в пост 1027 аз споделих с Ник,че 7 кг са малко,не обърнах внимание,че той работи с ЛР кошери,за мен са табу ,не знам само съм чел,но при ДБ знам с годините,че колкото повече по добре/сега не по малко от 12-18кг,зависи от сила на семейството от майката,ако може да се предвиди и климата/,ако остане зад преградата и подхранваш.От години не слагам питки,реща ли да подхранвам,озахарен мед в хранилката и това е

  9. #1039
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    85
    Цитат Първоначално публикувано от simo Виж публикацията
    Динев, после не ти ли е терсене като се налага да вадиш стоков мед от тия магазинни пити.
    Около 10-15 април в магазина има 7-8 пити пило. Тогава цъфва рапицата. Поставям нов магазин на трето ниво и всяка капка нектар отива горе. Такава е биологията на пчелите. Запасите се складират над пилото.

  10. #1040
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колеги ,при 7кг. в ЛР корпус се падат по 0,7кг.на рамка.Колко е широк медения венец?

 

 
Страница 104 от 677 ПърваПърва ... 45494102103104105106114154204604 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 20 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 20 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •