Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 102 от 677 ПърваПърва ... 25292100101102103104112152202602 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,011 до 1,020 от общо 6761
  1. #1011
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    На 21.11.14г. при мен беше последното облитане. Имаше много силен студен вятър, но и слънце и имаше масово облитане.

  2. #1012
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Като си гледам статистиката, при нас евентуално на 7 ноември 11,1°C, слънчево, може да е имало облитане, но не съм присъствал. След това - само вятър и мъгла. Днес най-после пак е слънчево, но е твърде студено за облитане. Ако се задържи така идните дни, ще отскоча през уикенда да видя кои кошери са на сянка, за да ги поразместя малко, защото Слънцето вече е ниско и сянка сигурно покрива някои къщички. Пък и една от отводките съм я захвърлил направо на земята (стъпила е върху четири керемиди ). Трябва да й измисля нещо по-високо, върху което да стъпи.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #1013
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Преди няколко дена пчелите бяха в иглу (кошерите бяха покрити с 2 пръста лед). Днес има 2 пръста вода добре че нанесох пръст и пясък и трамбовах та сега се оттича и плочките не са мръднали.

  4. #1014
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    12.12. ново облитане. Като видях че започва облитане почистих набързо подмора от дъната и в 2 кошера видях по 2 ларви на дъното което не е добре още гледат пило. Тези дни дават пролетни градуси и ще прегледам как са с медовите запаси на 1-2 кошера макар че кълбата са още в предния край на корпуса, но да съм спокоен.

  5. #1015
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес минах през пчелина и гледам много пчели нападали по снега след облитането на 12ти. По земята и покрива на къщата на всякъде нападали пчели, като гледам грубо по над 1000 пчели от кошер не са могли да се приберат след облитането. Каква може да е пречината?

  6. #1016
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Най вероятно измръзване-облитане в не подходящо време.А нуждата от облитане(изхождане) може да има различни причини.Най-често причината за облитане при ниски температури се явява некачественни зимни запаси.Но си мисля,че причината е времето-студа.Кацнели на снега,пчелата изтива и не може да се вдигне.Затова при такова измамно време в книжките препоръчват пред кошерите да се посипва-разтила плява.....,за да не кацат пчелите на снега.В книгите пише,че ако се съберат изпадалите пчели и се загреят оживяват,но това не съм го пробвал.

  7. #1017
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    То 90% от умрелите пчели не са пред кошерите а на северна страна на къщата и непосредствено на северната страна на оградата където не огряваше слънцето.
    Ама днес като видях 30-40 хиляди пчели умрели ми стана гадно. Меда може да не е много качествен защото от влагата може и да има прокиснал. Направих всичко възможно да се оттича водата, но то все валеше.

  8. #1018
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Най вероятно измръзване-облитане в не подходящо време.А нуждата от облитане(изхождане) може да има различни причини.Най-често причината за облитане при ниски температури се явява некачественни зимни запаси.Но си мисля,че причината е времето-студа.Кацнели на снега,пчелата изтива и не може да се вдигне.Затова при такова измамно време в книжките препоръчват пред кошерите да се посипва-разтила плява.....,за да не кацат пчелите на снега.В книгите пише,че ако се съберат изпадалите пчели и се загреят оживяват,но това не съм го пробвал.
    Вярно е. До 90% от събраните и затоплени, и почерпени с медец пчелички оживяват.При подходящо време сами се справят с прибирането.Ако не е добро времето поставени в някоя от хранилките с пълни гушки с мед имат шанс да ги приемат и в чуждо семейство.Във всички случаи шанса им за живот е по-голям отколкото в снега.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #1019
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Днес минах през пчелина и гледам много пчели нападали по снега след облитането на 12ти. По земята и покрива на къщата на всякъде нападали пчели, като гледам грубо по над 1000 пчели от кошер не са могли да се приберат след облитането. Каква може да е пречината?
    У нас е прието входовете на кошерите да сочат юг.Някои руски автори твърдят , че при зазимявяне с входове на север загубите от подобни случаи на твоя са минимални.Идеята е следната: При ниски температури и ясно време в кошерите напечени от слънцето се създава лъжливо впечатление за подходящи за облитане условия.Пчелите масово излитат и измръзват от студения въздух.Това може да е обяснение и на твоя случай.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #1020
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Според мене не са подлъгани от нищо , просто продължително време не можаха да се облетят и при най малка възможност го направиха въпреки че времето не беше много благоприятно за това и резултата е на лице. Много колеги се оплакват за нападения от мишки, при вас как е?

 

 
Страница 102 от 677 ПърваПърва ... 25292100101102103104112152202602 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •