Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 16
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    25.06.2015
    Мнения
    12

    За или против зазимяване на отводка на мрежесто дъно ?

    За първа година ще зазимявам на мрежесто дъно. Изчетох доста за предимствата на този метод . Смятам да зазимя силните семейства на магазин под плодника и отворено мрежесто дъно . ГОЛЕМИТЕ ми колебанията са дали това е удачно и за отводките които са на по 5-6 рамки.Ще се радвам ако някой колега с опит сподели. Пчелина се намира около Стара Загора.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да, отводките също могат да зимуват на мрежесто дъно. Дори и оплодните сандъчета могат да бъдат с мрежесто дъно. При мене всичко е с мрежесто дъно - независимо дали е голямо или малко и независимо дали е купешко или правено от мене.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    25.06.2015
    Мнения
    12
    При модела на моите кошери под мрежестото дъно имам един лист фазер който е подвижен. По- добре ли е този фазер да се маха през зимата ?

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да, фазера целогодишно трябва да е махнат, с изключение на месеците март и април - тогава се слага.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    25.06.2015
    Мнения
    12
    Много благодаря за бързия отговор.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Магазините оставяте ли ги под плодника?

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Аз съм постоянно на мрежа, няма отвотка-няма семейство
    . Магазините са под плодниците/Даданблат/.

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Това ми се случи преди около 25 години:
    Отивам на пчелина в началото на месец февруари, имаше сняг, и времето беше студено - село Томпсън в Стара планина. Намирам всички кошери ДБ, с извадени дъна, които бяха разхвърляни заедно с клиновете по ливадата около кошерите. Под кошерите имаше сняг, кошерите бяха с високи дървени крака, на около 40 см над земята.
    Всички семейства и отводки се оказаха живи. При почукване по кошера, реагираха като здрави. Покривните дъски на кошерите бяха топли - отглеждаха пило а отдолу кошерите бяха напълно отворени. И така са зимували.
    През тази година пчелите се развиха много добре.
    Аз съм за мрежестото дъно и при отводките. Моите тогава се развиха много добре.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Искам да допълня колегите с това,че би било добре да се отстранят двете крайни пити в магазините(корпусите) за да става по-добро проветрение в кошера.Когато са отдолу,дори и при 100% мрежесто дъно(както съм аз),крайните пити ги хваща лек мухъл,а ако студените месеци са влажни и мъгливи(както се случи тази),това е гарантирано.Затова за да запазите чисти питите,по-добре сложете 8 вместо 10 или 6 вместо 8(според вида).
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Това ми се случи преди около 25 години:
    Отивам на пчелина в началото на месец февруари, имаше сняг, и времето беше студено - село Томпсън в Стара планина. Намирам всички кошери ДБ, с извадени дъна, които бяха разхвърляни заедно с клиновете по ливадата около кошерите. Под кошерите имаше сняг, кошерите бяха с високи дървени крака, на около 40 см над земята.
    Всички семейства и отводки се оказаха живи. При почукване по кошера, реагираха като здрави. Покривните дъски на кошерите бяха топли - отглеждаха пило а отдолу кошерите бяха напълно отворени. И така са зимували.
    През тази година пчелите се развиха много добре.
    Аз съм за мрежестото дъно и при отводките. Моите тогава се развиха много добре.
    Някой решил да ти направи лошо,а вместо това добро :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •