Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 24
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    12

    КАК СЕ ВАДИ РОЯК ОТ ДЪРВО

    Бихте ли ми обяснили как може да се извади рояк от хралупа без да се реже дървото.Благодаря

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Ако се е установил във дървото според мене няма вадене без да режиш.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58

    R

    А на всяка цена ли трябва да се извади ??? Аз бих си го оставил да си живее там. Все пак трябва да има и живеещи по тоя начин пчели !!!

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Аз па бих пробвал всичко,за да си го взема - какво да се направи,алчност tongueout;

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Дървото е пътник ако имам късмета да намеря такъв рояк. :D :D :D

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    Ако се е установил във дървото според мене няма вадене без да режиш.
    Пробиваш дупка (например с дрелка) с на една педя под входа. И започваш да пушиш. Пчелите започват да излизат от входа и се драпат нагоре по дървото като овце. Поставяш прост кошер над входа (нужен е втори човек за това), който е намазан с мед или сироп отвътре, и следиш пчелите да влизат в кошера, ако някоя пчеличка се отклони от простия кошер, връщаш я обратно с малко пушек. Следиш за майката. След като тя влезе - спираш да пушиш, вземаш си пчелите и се прибираш. След месец, би трябвало да са си произвели майка, пилото да се е излюпило и майката да е започнала да осеменява. Тогава може да повториш процедурата.
    На следващата година ако имаш късмет, в същата хралупа пак ще има пчели. Така вместо да затриваш хралупата с пчелите, си я оставяш като дълготраен актив. След време ще имаш известен брой хралупи, чието местоположение ти е известно и периодично трябва да проверяваш (за пчели), вместо да търсиш всяка година рояци.

    Това е написано по указанията на един стар пчелар. Аз нямам опит с ваденето на пчели от хралупи.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Потвърждавам казаното от scutellator,но само със една лека поправка/допълнение.

    Чувал съм същото от стари пчелари,но и нещо друго - във една хралупа,пчелно семейство не се задържа повече от 2 години.Причината заради,която напуска хралупата,е силната инвазия на акара.В следващата една година,в хралупата почва да вирее восъчния молец,който унищожава абсолютно всичко и така да се каже,стерилизирва хралупата.И ако не на следваща,то на втората година е много вероятно да намериш отново пчели - до колкото знам,науката не е дала официално становище,с което да обясни причините,за заселването от пчели във една и съща хралупа .... невероятно,но е факт.

    До моя пчелин имаме огромна гора,която е много слабо населявана от пчели и само на 3-4км. разстояние по въздух,има една друга по-малка гора,която бога ми гъмжи от пчелни семейства и наистина съм забелязвал как в една година в някоя недостъпна хралупа има пчели,на следващата няма и на третата пак има.

    Преди години съм обикалял по горите да сбирам роеве (макар,че според мен е по-правилно да се каже,пчелни семейства) и наистина във дъното на някои хралупи съм намирал килограми ситно натрошен восък,което ме навежда на мисълта,че наистина през годините във тези хралупи са живеели не едно или две семейства.Обаче спрях със тази практика,защото така и не можах успешно да приложа метода,разказан от scutellator,та унищожавам дърветата и една година един колега,такива неприятности си довлече със това,че няма да ви разказвам какви разправии,глоби,че на съд,а бе чудо и от тогава не се занимавам.

    Мисълта ми е,че ако разказаното от старците е вярно,то не съм сигурен,че всяка година ще намираш пчелни семейства във дадена хралупа,но гарантирано ако запазиш дървото,то през година (или още на другата година,ако си успял да извадиш цялото семейство) ще намериш пак пчели.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    12

    Благодаря

    благодаря на всички

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    12
    kando , и аз съм вадил няколко рояка ама са ми ги показвали дирвосекачи които режат и не съм имал проблем щот режа трупите и в нас ги прехвърлям в кошер , та мисълта ми е по кое време обикаляте горите да търсите рояци и как ги намирате да знам как да търся и аз

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А това,което казваш е хитра идея,не съм се сещал - ако имаш познати дървосекачи,това е идеална фитка.

    Инак на моя колега,точно в Ловешкия съд му се разглеждаше делото.

    Значи при моя случай има една подробност обаче - със този колега,ловим рояци от една много трудно проходима гора,то е един огромен баир,целия не само във дървета,но и много храсти,ама наистина много и така да се каже,почти няма сеч там,не знам може и нещо защитен район да се води.

    Трудно мога да кажа,къде е най-удачно да се търсят рояци - както споменах и по-горе,само на 3-4 айде 5км. от тази силно населена с пчели гора има друга,която като гледам растителноста е индентична,но във втората почти няма пчели,трябва да обикаляш цял ден,за да попаднеш на някое семейство.

    Инак съм ги търсил предимно в периода след акация - тогава тука няма паша,и работата по пчелите се свежда до вземането на различни мерки против роене.Та по него време,хем съм по-свободен,хем тогава (поне в нашия регион) е роевия период.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •