Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 26
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега donboneti вие да не сте рекламно лице на примавет, та държите толкова на калпавите им продукти като варостоп и ноземастат и двата продукта никаква работа не вършат нито за акара , нито за цераната.

  2. #12
    Колеги, някой използва ли препарата Варостат П и разрешен ли е за третиране?В няколко статии във връзка с вароатозата прочетох че е един от препаратите който дава добри резултати.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    ВАРОСТАТ-Р Препарата се продава съвсем свободно във всички ветеринарни аптеки.Друг е въпроса дали е одобрен,но върши добра работа,пробвах го мин.година пролетта и есента.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Аз па ми е интересно как разбирате, че варотома, варостопа и нозестата (не) помагат?
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Варостата е препарат, който е с активно вещество амитраз. Сами преценяйте дали да го ползвате. Аз не бих. Не бих използвал и варотом, защото при кампанията за пчелите и хората, доктор Христов обобщи в резултатите от направените проверки по засегнати пчелини, че всички случаи на избягали семейства са третирани с варотом. Сподели, че имало няколко случаи, в които половината третирани с варотом -празни кошери, другата половина с варостоп -всичко си е наред. Екостопа, който се произвежда от същата фирма, която произвежда варостопа е с ниска ефективност за сметка на това приложението му е много скъпо. Ето и един цитат от една друга статия:"До сега няма намерено средство, което ефикасно да унищожава кърлежите намиращи се вътре в запечатаната килийка върху пчелната ларва. Всички тези препарати се поемат в малка ири голяма степен от пчелните продукти, влошават качеството им, поради което следва да се отбягват."
    Ето и линк към статията: http://fermer.bg/advice/279/1/borba-...semejstva.html
    Относно нозематозата нямам наблюдения, кой препарат каква ефективност има. Базирам се на статията, която съм цитирал. Не зная с какво третират майкопроизводителите, но в повечето случаи те мед не вадят така че може да ползват и тези препарати. Търся и информация в чуждестранната преса, но за сега не съм открил нищо.
    Към Лазаров. Не рекламирам нищо. Ползвам варостоп и за сега не съм имал проблеми. Вярно Взимаме го директно от фабриката и сме сигурни, че не е с изтекъл срок. Иначе ни го продават по цени на дребно и това че сме сигурни в качеството е единствения ни кяр, въпреки, че купуваме доста повече, отколкото всичките магазинчета и аптеки взети заедно. Ако има нещо с което можем да го сменим веднага ще го направим, за да им натрием носовете, но на този етап не сме открили.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Забраненият според много хора АПИХЕЛТ, е много по-добър от Варостопа! Лично мнение неангажиращо никой!

  7. #17
    Общо взето който е третирал с Варостоп включително и аз е нямал проблем с акара. Моя опит е скромен от 3 години и все с варостоп. А колкото до варотома колко от хората който са третирали с него имат проблеми през изминалата година мисля че това са над 80 %. Това показа и поредицата за "Пчелите и Хората". И все пак всеки сам решава с какво да третира. Но въпроса е друг повечето пчелари не споделят нито какво се е случило след третираното с еди кой си препарат, нито смътност през зимата или рано на пролет. Реалните резултати за зимната смъртност са много по големи просто никой не си признава (ще му падне авторитета) всеки сам решава за себе си Успех на всички!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    Относно лентите

    Колеги аз миналата година есента на кошер 12 рамков слагах по 4 ленти два вида,и при последният есенен преглет след като извадих лентите л кошера имаше акари.Третирах ги със друг препарат и от 3 кошера имаше над 500 акара.Та за мен колеги си даваме парите на вятара

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колеги kando и donboneti аз съм третирал с варотом пролет по 2 ленти и варостоп есен по 4 ленти в продължение на 3г.докато преди 2г. ми умряха 25 от най-силните кошери, по дъната на умрлите кошери имаше повече умрели акари от умрелите пчели е тогава как да вярвам на тези фирми, че ми продават каествени продукти.Откакто третирам с ОК пролет и есен чрез напръскване през 7 дена 3 пъти не съм виждал акари нито по открито пило нито по запечатено, нито по пчелите , а на дъната на 5те ми умрели кошери до сега, има по 7-8 акара, значи ОК върши много голяма работа с/у акара.
    За портукола да отбележа, че тези 25 кошери са умрели от силно опаразитяване с акари съвмесно с нозематоза церана.
    За нозестата, третирах есента на 2010г. по 57 кошера с три препарата единия от тях беше нозестат само два кошера бяха умрели с признаци на церана и точно от тези третирани с нозестат, а и други пчелари с много кошери ми казаха преди експеримента, че нозестата не лекува нозематоза церана, за нозематоза апис немога да кажа нищо защото не са ми боледували кошери може би за нея да върши работа.
    Слава богу , че петте ми умрели кошери тази зима нямат признаци, че са умрели от церана.

    Горенаоисаното са си личнио мои изводи и неискам никой да се съобразява с тях ако има друго мнение за горепосочените препарати.

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    За портукола да отбележа, че тези 25 кошери са умрели от силно опаразитяване с акари съвмесно с нозематоза церана.
    Лазров, кой ти потвърди диагнозата? Даде ли пчели за анализ или само по външни признаци съдиш?

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •