Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 49 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 484
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Придадените оплодени майки са приети и работят....Натъкнах се на парадокс-според книгите.Във една от отводките само с две рамки пило (без летящите),открих в клетката две умрели пчелички.Бях отписал майката,но...отких я на едната рамка да осеменява,а на другата страна на същата рамка-запечатан маточник.По всички писани правила,при наличието на собствен маточник,тази майка трябваше да бъде убита,но слабостта на отводката явно я е спасило.

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз също се сдобих с изненадващи августовски паши на 2-3 пчелина. Възникна обаче един голям проблем - в началото на август прибрах всичкия мед от кошерите и сложих лентички Чекмайт против акара. В инструкцията на тези лентички изрично пише, че всички пити с мед трябва да се изземат от кошерите и чак тогава да се слагат лентичките. Точно това и направих преди 2 седмици, но към днешна дата се оказа, че имам пчелини, в които във втория корпус отново има по нови 5-6 пити с мед и много малко пило поради задръстване на майката.

    Та искам да освободя майката да снася яйца за зимни пчели, като иззема меда и дам нови изградени пити, но какво да го правя този мед, в който вероятно ще има КУМАФОС от лентичките?

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Много просто-върни им го във вид да сироп. .Аз третирам по късно-края на октомври и не мисля за такива проблеми..Но индустриалното пчеларство не означава качество.Всъщност кога е края на август?

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    .......Но индустриалното пчеларство не означава качество.
    Позволи ми да не се съглася с това. Всички качествени стоки и предмети, които притежаваш, са получени именно по ИНДУСТРИАЛЕН ПЪТ. В много от случаите именно ИНДУСТРИАЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО е в състояние да осигури ЕВТИНО И КАЧЕСТВЕНО ИЗДЕЛИЕ !!! Занаятчийството (производство на дребни серии) също е в състояние да осигури качество, но това качество ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е ПО-СКЪПО от индустриалното.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз не пледирам евтино...Сигурно си прав.Нямам претенции да познавам материята...Но в момента съм на бяло(кехлибарено) домашно вино(сипано в индустриална чаша) и...домашна бисквитена торта. Не крия,че чат-пат "злоупотребявам" с индустриалното.....Свалил си магазините в началото на август-"робувайки"на написаното,но както знеш-"дати" в пчеларството няма...

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    До края на август началото на септември ми предстои направата на еднорамкови отводки с майките,на които им предстои бракуване.
    Ангеле, би ли разказал малко повече за еднорамковите отводки - какво се случва с тях, кога ги присъединяваш към основните семейства и тн. Мисля тези дни да спретна една сборна отводка с пронесла майка за проба... Имам и слънчоглед, който ще цъфти поне още седмица.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Например лежака в момента е с една майка.Зазимявам го с две майки,като изкарвам "старата" от миналия август с една рамка пило и една с мед.Към тях добавям още две празни рамки.В същото време разпределям пилото и меда в лежака по равно в двете отделения и придавам на всяко отделение млада майка със отводка.Изкараната майка я поставям на мястото на двете(или една) отводки за да бъде налетяна от летящите.Съдбата на еднорамковата отводка зависи от нейното развитие и моят кеф.Обикновенно отводката натрупва,до края на октомври,около килограм пчели.От тук на татък има няколко варианта;сдружаване,обедин яване,закриване.Отводка с кило пчели иззимува спокойно.....

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Геле, имам един кошер с не повече от "кило" пчели и без грам пило. Ако сега купя майка и му я придам, има ли бъдеще или да се обединява с някое семейство?
    0899946746 Поздрави, Емо.

  9. #39
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Позволи ми да не се съглася с това. Всички качествени стоки и предмети, които притежаваш, са получени именно по ИНДУСТРИАЛЕН ПЪТ. В много от случаите именно ИНДУСТРИАЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО е в състояние да осигури ЕВТИНО И КАЧЕСТВЕНО ИЗДЕЛИЕ !!! Занаятчийството (производство на дребни серии) също е в състояние да осигури качество, но това качество ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е ПО-СКЪПО от индустриалното.

    Позволи ми и аз да не се съглася

    https://www.youtube.com/watch?v=jDO_9Va2SuE

    ИНДУСТРИАЛНОТО ПРОФЕСИОНАЛНО ПРОИЗВОДСТВО започва след 4 -та минута. Ако е това към което се стремим, мани бегай, няма нужда.

  10. #40
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Позволи ми и аз да не се съглася

    https://www.youtube.com/watch?v=jDO_9Va2SuE

    ИНДУСТРИАЛНОТО ПРОФЕСИОНАЛНО ПРОИЗВОДСТВО започва след 4 -та минута. Ако е това към което се стремим, мани бегай, няма нужда.
    Това трябва да го видят тези, които искат субсидия за пчелоопрашване. Защото ако наистина искат да получават точно толкова пари, колкото е реално свършената опрашителна дейност, рано или късно точно това ще им се наложи да правят и те.

    Хората гледат пчелите ЗА ПАРИ и това е единственото, което тях ги интересува. Дори биха ги умъртвили, ако някой би им заплатил действието, както всъщност и правят ( е, не е като да убиеш човек я - голяма работа).
    За непрофесионалния пчелар, всеки кошер му е едва ли не като собствено дете. Има една куца, крива, снасяща прошарено пило майка - с какво сърце да я убие! ; има един болен кошер, търтовка, останал с шепа пчели - как да отиде и да му драсне клечката!

    Сантименталностите са полезни, но с мярка, защото отиваме пък в другата крайност.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 4 от 49 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •