Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 49 ПърваПърва ... 364445464748 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 484
  1. #451
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    А тъй, ама снимката я турни на мястото бре.
    Разчитам на Трендафил.За една кола ли съм

  2. #452
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Разчитам на Трендафил.За една кола ли съм
    Той и компот пие, ти ще се харчиш. Пък и по-полезно.

  3. #453
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Хайде да се разпиша по същество. Може и да съм го писал вече, ама...
    Та при мен успеваемостта е нулева. Пробвал съм през годините назад да правя августовски майки, че комай и юлски, но ... Майките ги няма никакви, в смисъл не се завръщат след оплождане. Имал съм и такива, които без да искам съм затрил и при тях капо. Пресен пример от тази година имам. Пиша си с маркера по хранилките какво се случва, при констатиране на нещо специфично със семейството. По спомен 29.07.2022г. маточници. Септември - ядец. И те така, както каза Крааз успеваемостта зависи от много фактори. Ако при едни работи тертипа, при други не.

  4. #454
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Хайде да се разпиша по същество. Може и да съм го писал вече, ама...
    Та при мен успеваемостта е нулева. Пробвал съм през годините назад да правя августовски майки, че комай и юлски, но ... Майките ги няма никакви, в смисъл не се завръщат след оплождане. Имал съм и такива, които без да искам съм затрил и при тях капо. Пресен пример от тази година имам. Пиша си с маркера по хранилките какво се случва, при констатиране на нещо специфично със семейството. По спомен 29.07.2022г. маточници. Септември - ядец. И те така, както каза Крааз успеваемостта зависи от много фактори. Ако при едни работи тертипа, при други не.
    Предполагам е от значение къде са търтеевите сборища в района, дали са на ловните зони на пчелоядите, бройката кошери в района също е важна, понеже тогава вече са изгонении голяма част от търтейте. При мен се оплождат добре, но предпочитам да си направя майките пролетта, че август има прекалено много работа, също искам да остане време и за една поичвка ако има пари

  5. #455
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Ако те е страх от свещеви майки забрави горенаписаното.
    Какво означва да ме е страх, виждал съм, правил съм и знам какви способности имат. Да, излиза и по някоя качествена, но много рядко. Свещеви или самсмяна са слаби майки, те взимат гена на майката в кошера и няма как да направиш селекция. Последните проучвания покават че в тези 25% който предват майчините гени се предават най важните гени. Вече ако материала го подбираш ти е друго нещо. Аз вече имам желание да мина на по горно ниво и да работя с инструментални майки, а ти ме връщаш на първите ми пчеларски години

  6. #456
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    107
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Какво означва да ме е страх, виждал съм, правил съм и знам какви способности имат. Да, излиза и по някоя качествена, но много рядко. Свещеви или самсмяна са слаби майки, те взимат гена на майката в кошера и няма как да направиш селекция. Последните проучвания покават че в тези 25% който предват майчините гени се предават най важните гени. Вече ако материала го подбираш ти е друго нещо. Аз вече имам желание да мина на по горно ниво и да работя с инструментални майки, а ти ме връщаш на първите ми пчеларски години
    Понеже съм начинаещ в занаята, да попитам, какво означава "инструментални майки".

  7. #457
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Понеже съм начинаещ в занаята, да попитам, какво означава "инструментални майки".
    Това са изкуствено оплодени майки серия F0 те се селектират и се използват само за разплодни. Техните дъщери серия F1 трябва да са с много добри гени.

  8. #458
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    107
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Това са изкуствено оплодени майки серия F0 те се селектират и се използват само за разплодни. Техните дъщери серия F1 трябва да са с много добри гени.
    Аха, благодаря за инфото, от къде се купуват и каква им е цената евентуално, аз за сега си ги произвеждам сам чрез цепене на кошера на две, ама не винаги излизат добро майки.

  9. #459
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Какво означва да ме е страх, виждал съм, правил съм и знам какви способности имат. Да, излиза и по някоя качествена, но много рядко. Свещеви или самсмяна са слаби майки, те взимат гена на майката в кошера и няма как да направиш селекция. Последните проучвания покават че в тези 25% който предват майчините гени се предават най важните гени. Вече ако материала го подбираш ти е друго нещо. Аз вече имам желание да мина на по горно ниво и да работя с инструментални майки, а ти ме връщаш на първите ми пчеларски години
    Това с подбиране на материала и инструментално осеменяване си е чиста проба пунта мара, как е казал народа. Както не веднъж съм казал при кръстоските се получават 25х50х25 резултати. Какво ще каже това? 25 супер добри. 50 средна хубост и последните 25 тотал щета. Как обаче ще разбереш коя каква е е въпроса? С това се занимава Генетиката, а не кой да е пчелар. Единствено от пчеларя зависи да предостави добри условия, а от природата да е по благосклонна от към паша. Един пчелар няма как да разбере коя майка е добра, докато не започне да снася яко в кошера, но това пък зависи от природните фактори....
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  10. #460
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Най-добрите майки, от гледна точка на еволюцията и вида, си остават роевите майки. Но,... хората искат пчели, които не се роят, които "дават" много мед, прашец и т.н., които са кротки..., ...,
    Този пост е редактиран от Кразз; 12.01.2023 в 18:15.

 

 
Страница 46 от 49 ПърваПърва ... 364445464748 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •