Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 484

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

    Августовски отводки и майки

    Провокиран от негативното отношение на доста колеги за отводките и майките( особено свищеви) произведени през втората половина на лятото реших да открия тази тема..
    От литературата е известно,че новата пчеларската година започва с края на активния медосбор.Пак от литературата е известно,че най лесно се работи с нова майка въведена в началото на новия сезон-демек въведена през август.Та затова реших да покажа какво и как се случват нещата.......

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    На 23.07 поставих в средата на полдника(8дб) празна рамка напръскана с малко сироп и веднага започнах подхранване със захарен сироп+.След 3 дни на 25.07.изкарах майката.Подхранването продължи още седмица.На 31.07 унищожих всички маточници освен на средната рамка.За средната рамка знаем,че там са снесени последните яйца.На 05.08(вчера) направих 5 отводки.Две една върху друга с по 2 рамки пило+една самостоятелна с 3р.пило и две на гол рой.
    Кошерите на снимката са бъдещите домове на отводките.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Изображение1607.jpg‎   Изображение1606.jpg‎  

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Мнението ми за августовските майки е;
    Извесно е,че когато майката снася усилено(април,май,юни) яйцата са дребни и съответно,когато майката снася по-малко(от юли нататък) яйцата са по едри(колкото и незабележимо за човешкото).Пак в периода юли-август има мн.повече търтей отгледани в условията на изобилие и температурен уют,което осигурява и по голяма конкуренция при оплождането.И така,майка изведена от по едро яйце+ яки търтеи= качественна майка.А от там,волана е вече в ръцете на пчеларя..
    Най-голямата заплаха за майките по това време са лястовиците и пчелоядите.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз съм против августовските отводки, но не съм против августовските майки. Предвид високите температури през м. Август, една майка колкото и да искаш да я сбъркаш, няма как това да стане. При това положение може да се приеме, че августовските майки по презумпция винаги са качествени, независимо какви гафове е правил съответният майкопроизводител.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Августовските майки ще снесът около 40 000 яйца докато спре да осеменява.Демек само ще "позагрее" ,като спортист преди състезание.Това Дони би го обяснил мн.по добре.Акара също като пчелите прекъсва развитието си поради липса на пило.Освен това докато майката се излюпи и започне осеменване,всичкото пило ще се е излюпило и борбата с акара може да се проведе по ефективно.В този период докато няма открито пило,пчелите не кърмят,което ги запазва за последващото развитие.Работата на пролет с тези майки е мн.по лесна независимо от системата на кошера.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Както споменах в по горния пост-волана е в ръцете на пчеларя-след започване на осеменването, отводката може да се превърне в силно семейство через подсилване с пило и пчели,а "старата" миналогодишна майка да се превърне в отводка или да бъде закрита(примерно)..Подсилва нето не е толкова важно,колкото това да има достатъчно количество храна.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз също съм правил отводки на по две ЛР рамки (запечатано пило!) на 28 Август с оплодени майки. В началото на Февруари всичките 3бр. имаха един корпус преливащ от пчели. Майките бяха италианки и зимата беше не прекалено студена, т.е. идеални условия за продължително отглеждане на пило. Не съм сигурен, че ако се ползват майки, които спират рано с пилото, пък и при днешните болести в кошерите, номерът ще се получи.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз също съм правил отводки на по две ЛР рамки (запечатано пило!) на 28 Август с оплодени майки. В началото на Февруари всичките 3бр. имаха един корпус преливащ от пчели. Майките бяха италианки и зимата беше не прекалено студена, т.е. идеални условия за продължително отглеждане на пило. Не съм сигурен, че ако се ползват майки, които спират рано с пилото, пък и при днешните болести в кошерите, номерът ще се получи.
    Това в Гърция или България. Ако е в България в кой регион, защото ако го направиш в северозападния или североизточмния съм скептичен относно посочения от теб резултат!
    Keep Walking...

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Евала, Геле! Само ми се щеше да бе отворил темата, когато си започнал действията, та (примерно) и аз да последвам примера ти. Сега вече не му е времето, или?
    0899946746 Поздрави, Емо.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Аз съм твърдо ЗА августовските отводки и майки. Дори за трета поредна година ще правя такива. Планирал направата им за 22-23.08.2015г, като седмица по-рано трябва да ми се оплодят майките. Правя ги на 7-8 рамки , 4 от които рамки с пило от различни семейства + оплодена мама и естенствено подхравнане. Както писах вече, правил съм такива и същите успешно презимуват и при умело развитие напролет се включват отрано в медосбора. При силните семейства в края на слънчогледовата паша остава голяма количество пчели /армия/ която вече не е необходима. За това вадя от такива семейства по 1-2 рамки и с тях правя нови отводки, за да допълня бройката която гоня за годината/ пролетните ги правя такива, че да се отчетат в същата година по време на слъчогледа с около корпус мед/. Такива августовски отводки ги зазимявам на втори корпус изпълнен с пчели върху някой медови /3-ти/ от друго семейство.
    Опитвал съм и опложане на маики в първото десетдневие на септември, но голяма част от тях излязоха НЕкачествени.
    Keep Walking...

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •