Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 49 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 484
  1. #41
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Емоционално ви съчувствам и дори аз мисля същото като вас, но от друга страна давате ли си сметка колко животни са умрели, за да имате тази вечер мръвка на масата и мезе за ракията? Да публикувам ли и аз 10-20 клипа, в които да гледате как умират прасета, крави, пилета и какви ли не още други животни, докато блаженно замезвате с техните трупове?

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от judas Виж публикацията
    Геле, имам един кошер с не повече от "кило" пчели и без грам пило. Ако сега купя майка и му я придам, има ли бъдеще или да се обединява с някое семейство?
    Зависи от новата майката.Иначе все още има шанс за "светло" бъдеще......Действай..

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Хората гледат пчелите ЗА ПАРИ и това е единственото, което тях ги интересува. Дори биха ги умъртвили, ако някой би им заплатил действието, както всъщност и правят ( е, не е като да убиеш човек я - голяма работа).
    Така е. Те и човека биха убили за пари, ако не стоеше заплаха от наказание. Във филма (цитирам по памет) "пчеларя" казва: ако видеше това дядо би се изумил и казал: "вие сте загубили чувсто към пчелите!"

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    За непрофесионалния пчелар, всеки кошер му е едва ли не като собствено дете. Има една куца, крива, снасяща прошарено пило майка - с какво сърце да я убие! ; има един болен кошер, търтовка, останал с шепа пчели - как да отиде и да му драсне клечката!
    И тука си много точен! Аз специално успях да го преодолея и сега бързо убивам майка, ако не я харесвам, разформировам кошер ако е слаб. Дано не стигна до другата крайност (като на филма). Надявам се да не стане

    Иван Хаджийски в "Бит и душевност на Българина" (193? година) пише (цитирам по памет):
    За еснафа всичко е безкрайно ценно. Той няма истинска мярка за ценност. Идете и гледайте какво прави един еснаф при пожар. Влиза и взема първото скъсано чердже, което види пред очите си, защото е ценно. Накрая истинските и ценни неща изгарят! Това е обяснението за забравените и изгорели деца при пожар. Всичко е толкова ценно, защото е придобивано дълги години с много труд и лишения.

    Сигурно Хаджийски е писал това като е гледал някой пчелар любител.

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Августовска отводка с оплодена майка от 29.08.2015г
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2.jpg‎  

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Остана да кажеш че е стартирала от една рамка с няколко пчели.

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Остана да кажеш че е стартирала от една рамка с няколко пчели.
    Да, тръгна от два търтея, но докато разбера кой е обърнал резбата виж какво стана
    Датата е написана. Отводките са правени на по 3-4 рамки люпещо се пило + още толкова рамки стръскани само с млада пчела + майка + пити с прашец и мед.
    В неделя или понеделник ще ти кача отводки от края на май!

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Не ощетяваш ли много други семейства в тоя критичен момент? Аз също направих няколко малки отводки края на август но с малко пчели. Идеята беше да зазимя няколко скоро оплодени майки.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Не ощетяваш ли много други семейства в тоя критичен момент? Аз също направих няколко малки отводки края на август но с малко пчели. Идеята беше да зазимя няколко скоро оплодени майки.
    От почти всички семейства вадя по една пита пило и стръсквам от тях по една пита с млади пчели, от по-силни кошери стръсквам и по две пити. Не мисля, че съм ги ощетил с много, защото при мен за сега все още имат паша - слъчоглед около 700-800 дка, който ще продължи още около седмица, а пък след центрофуженето ще ги подхранвам с инверт, които вече съм направил и чака.
    Keep Walking...

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Днес си спретнах една отводка с една рамка пило и пчелите заедно с майката и добавих още пет маломедни без пчели."Отводката" я поставих на мястото на други две за да я нялетят-демек отводката си има и летящи.Равносметката от направените отводки в началото на август е;
    Придадените оплодени майки са приети на 100%,като имат от 2 до 4 рамки пило.Отводките направени без летящи имат по 2 рамки пило,а отводките със летящи по 4рамки.
    Резултатите на тводките направени със свищеви маточници са следните.Всички маточници бяха приети и майките се бяха излюпили.Всички майки в отводките направени без летящи не се завърнаха от оплождане. Майките в семействата от които взимах материал за отводките вече имат на две рамки открито пило пред запечатване.Явно наличието на достатъчно летяща пчела е от голямо значение.По принцип "маневрите" със свищевите майки ги започвам около15 юли,за да може до 15-20 август да имам работеща майка.Имах възможност при направата на отводките да ги преместя на другия пчелин(6-7км),за да останат със летящи,ноооо.....догодина.Ка о цяло отводките набират сила.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    .Всички майки в отводките направени без летящи не се завърнаха от оплождане. Явно наличието на достатъчно летяща пчела е от голямо значение.
    Наличието на много пчела и поне по рамка пило е задължително и при ползването на рошусови корпуси и табли. Ако пчелата не е достатъчна, то същата се разпределя по другите отделения и въпреки приемането на маточника и излюпването на майката, то отделението почти винаги остава без оплодена майка и с по няколко блуждещи пчели.
    Keep Walking...

 

 
Страница 5 от 49 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •